"Supa de pui pentru suflet de femeie!!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

quote:
Originally posted by ralucami

Sorina nu stiu daca nu spun prostii si nu vreau sa te supar cu absolut nimic, dar si eu postasem ceva la zona artelor din "Supa de pui" si am primit un PM de la cineva (persoana importanta nu spui cine!) in care ma avertiza asupra drepturilor de autor. Spunea ceva de genul ca nici o parte a acestei carti nu poate fi reprodusa in nici o forma fara permisiunea scrisa a editurii. Sper sa nu fi suparat pe nimeni

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!




Uite la asta nu m-am gandit....dar eu nu cred ca-i o problema..in fond este ca si cum le-ai face publicitate..
Dupa ce ai dat tu adresa cu amaltea mi-am comandat si eu inca 4 carti...dar pe adresa mamei...in japonia nu ajunge daca comand,nu?

Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

Sorina, da sa stii ca s-ar putea sa fii avertizata de catre,,cei de su,,!!!! In fine,cand iti ajung cartile sa mi le imprumuti si mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

cu toate discutiile voastre pe forum despre Supele astea, m-ati facut de le-am comandat pe toate prin ebay, acum cateva zile :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadine2004 spune:

Foarte impresionant, pana la lacrimi!
Notez si eu cartea pt a o cumpara. Iti multumesc ca ai postat aceste fragmente pline de sentimentalism!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

quote:
Originally posted by ralucami

Adi tu stai in Romania, nu?? De ce nu te duci cel mai simplu la o librarie. Cred ca o sa le gasesti acolo. Eu am vazut chiar si pe la tarabele cu cartzi. E mai sigur. Sa stii ca e un cadou foarte fain Felicitari pt idee. In general Humanitasul onoreaza comenzile in 10-14 zile. Cei de la Amaltea nu stiu.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!



Locuiesc in Oradea si m-am gandit si la varianta de a o cauta in librarii. Am sa incerc zilele astea. Daca chiar n-o gasesc am sa o comand de pe site. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

Ma bucur tare mult ca v-a placut..si eu acum navighez pe net pentru a comanda si celelalte supe..

Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

Ziua Mamei!

Intr-o zi, - aveam pe atunci treizeci si ceva de ani - am stat intr-o biserica din Midwestern si-am izbucnit in plans.Era ziua mamaei si femei de tot felul,tinere sau batrane,erau aplaudate de familie lor .Toate au primit cate un trandafir si s-au intors in strana ,unde stateam si eu cu mana goala.Compatimindu-ma ,am fost convinsa ca am pierdut sansa acelei aventuri minunate ,acelei comunitati de femei numite "mame".
Totul s-a schimbat intr-un februarie cand,grabindu-ma sa imping cu toata puterea,l-am adus pe lume pe Gabriel .Mi-au trebuit 24 de ore de travaliu sa expulzez ghemotocul de fericire de 2 kg jumate.Nu-i de mirare ca femeile acelea primise flori!
Orice mama ce a supravietuit primei nasteri ramane uimita de dorinta de-a mai avea inca un copil.Jordan s-a nascut prin urmare in anul urmator,in martie.A fost mai mic iar travaliul adurat mai putin dar tot am simtit ca merit sa primesc flori.
Comunitatea in care am intrat solicita o perioada lunga si istovitoare:noua luni de "pofta" a unor alimnete neobisnuite ,pe care n-o poti potoli ;surplus de greutate pe care nu-l poti explica;un mers care ,partial,de rata,partial de bizon;constructii unice de perne seara ,la culcare ,menite sa sprijine burta si sa completeze golul si sa evite presiunea asupra vezicii urinare ;si semne mari de intindere a pielii ,culminand cu durerea infioratoare a travaliului.

Odata cu travaliul ,se incheie si perioada istovitoare ,Dar odata cu nasterea copilului ,incepe perioada de initiere in aceasta mare comunitate a mamelor .Suferinta strangerilor de inima depaseste cu mult durearea fizica din timpul travaliului .Au fost cauzate de prima taietura la care a curs sange ,a fiului meu mai mare ,de perioadele in care a avut febra ,de lupta lui cu pneomonia ;de groaza fiuli meu mai mic de caine ,de accidentul de masina din care ascapat ca prin urechile acului,de moartea soricelului pe care-l crestea.
Daca perioada de 9 luni poate parea lunga,perioada de initiere nu se tremina niciodata .Ma trezesc din somn de cate ori tusesc copiii.Aud zgomotul inabusit cu care le cad ursuletii din pat .In magazine rapsund la strigatele copiilor la Mamai si constat ca nu pe mine m-au strigat !
Am trecut de biberoane ,de olita ,de prima zi de scoala si de prima consultatie la dentist.Vin din urma primele drame,primele suferinte din dragoste ,primele zile la volanul masinii.
Sper sa-i vad fericiti,la casele lor ,cu proprii lor copii.
Atunci voi castiga dreptul de inrolare intr-o si mia exclusva comunitate,cea a bunicilor.
Deocamdata parola pentru inima mea este "mami" si le multumesc fiilor mei pentru asta.Mai ales de zilele lor dde nastere ,cu multa fericire intr-o anumita zi de mai.
Copiii mei inca nu-si dau seama cat de mult apreziez eu apartenenta la aceasta comunitate de mame si nici n-ar marca-o cu flori daca nu li s-ar aminti.Si totusi,de fiecare data cand mergem la plimbare ,rup cate o floare pentru mine "doar asa".

Anul acesta astept cu nerabdare sa sarbatorim ziua mamei .......recunostinta fantastica de-ami privi fiii devenind unici prin felul lor...
Datorita lui Gabriel si Jordan sunt membra cu drepturi depline ,a Clubului.
Imi urez sa am o zi fericita a Mamei!!!!!


Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Azi am cautat in oras colectia de carti si din pacate n-am gasit nici o carte din colectie. Intr-un singur loc au avut cartea, dar cu mult timp in urma.
Asa ca singura solutie e sa o comand prin internet. Din pacate nu va ajunge pt. ziua mamei mele, dar nici de 8 Martie nu e rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

Imi pare rau Adi sa aud asta...dar dupa cum si tu spui asta este bine si de 8 Martie!
Atunci cand mama ta va primi cartea,dupa ce o va citi va intelege mesajul ....si cred ca o sa fie bucuroasa,ca-i vei mai arata inca o data ce mult o iubesti!
Suntem norocosi cu parintii nostri,ca doar ei ne iubesc cel mai mult pe lumea asta!

Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Mi-am comandat si eu supa. Abia astept sa ajunga.
Cand se va intampla si asta.

Anca

Mergi la inceput