"Supa de pui pentru suflet de femeie!!!!

"Supa de pui pentru suflet de femeie!!!! | Autor: Sorina-Alexa

Link direct la acest mesaj


"Gardenia alba"
In fiecare an de ziua mea,incepand de la 12 ani,primeam acasa,nu stiu de la cine,o gardenie alba.N-am gasit niciodata vreo carte de vizita sau vreun biletel ,iar telefoanele de la florarie n-au dat nici un rezultat pentrde ca floarea era platita mereu cu cash!
Dupa o vreme, am incetat sa mai incerc sa aflu identitatea expeditorului.Ma bucuram doar de frumusetea si parfumul ametitor al acelei flori misterioase,de un alb perfect ,cuibarita in faldurile hartiei creponate,roz!

Dar n-am incetat niciodata sa ma intreb cine ar putea fi expeditorul.Mi-am petrecut unele dintre cele mai fericite clipe visant cu ochii deschisi la o persoana minunata si interesanta,dar prea timida sau excentrica sa-si faca cunoscuta identitatea.
In adolescenta, ma distram intrebandu-ma daca expeditorul nu este cumva vreun baiat de care eram indragostita la nebunie!

Mama isi aducea si ea contributia la speculatiile mele.Ma intreba daca nu exista vreo persoana careia ii facusem un serviciu deosebit,care si-ar putea arata recunostinta in felul asta anonim.Imi aducea aminte de vremea cand mergeam pe bicicleta,iar vecina noastra venea acasa cu masina incarcata de copii si alimente.O ajutam intodeauna sa-si descarce alimentele si sa nu se duca copiii in strada.Sau poate ca expeditorul misterios nu era altul decat batranul de peste drum.Iarna,ii aduceam adeseori corespondenta in casa,sa nu fie nevoit sa se aventureze pe treptele pline de gheata!
Mama a facut tot ce i-a stat in putinta ca sa-mi stimuleze imaginatia in legatura cu gardenia.Dorea ca noi,copiii,sa avem o minte creatoare.Dorea,de asemenea,sa ne simtim iubiti si indragiti nu doar de ea,ci de toata lumea.

La 17 ani,un baiat mi-a frant inima.In noaptea in care ne-am vazut pentru ultima oara am adormit plangand.Cand m-am trezit ,cineva scrisese cu rujul pe oglinda:"Inima mea stie,cand jumatatile de zei se duc ,intra in scena zeii".M-am gandit multa vreme la acest citat din Emerson si l-am lasat unde-l scrisese mama pana cand mi-a trecut durerea.Cand,am sters oglinda ,mama a inteles ca totul a intrat in normal!
Au fost insa si rani pe care mama nu le-a putut vindeca .cu o luna inainte sa termin liceul,tata a facut atac de cord si a murit.Sentimentele mele au trecut de la durere la renuntare ,teama,neincredere si furia neputincioasa ca tata lipsea la unul dintre cele mai importante momente din viata mea.Mi-am pierdut total interesul fata de evenimentul absolvirii si balul de absolvire-evenimente pentru care muncisem si pe care le asteptasem cu nerabdare.
Mama in pofida propiei ei dureri n-a vrut sa auda ca lipsesc la vreunnul din aceste evenimente .In preziua mortii tatei,fusesem amundoua sa cumparam rochia de bal-si chiar gasisem una minunata -metri intregi muselina imprimata rosu,alb si albastru.Imbracata cu ea,m-am simtit ca si cum as fi fost Scarlett O`Hara .Dar era prea mare,si cum a doua zi a murit tata am uitat de ea.
Mama n-a uitat,insa.cu o zi inainte de bal am gasit rochia asteptandu-ma sa o imbrac - era masura potrivita.trona maiestuos pe canapeaua din sufragerie un dar facut cu multa dragoste.Poate ca mie mi-era indiferent daca am sau nu o rochie noua la bal,dar mamei nu.
Se preocupa de ceea de ce simteam noi,copiii,despre noi insine.Ne-a insuflat sentimentul ca lume ae fascinanta si ne-a facut sa vedem frumusetea chiar si in contrariul ei.
Intr-adevar,mama si-a dorit ca noi,copiii,sa ne consideram asemenea gardeniei - incantatori,vigurosi,perfecti,raspandind o aura magica si poate,un strop de mister.
Mama a murit cand eu aveam 22 de ani,la zece zile dupa ce m-am casatorit.
Din anul acela ,gardeniile n-au mai venit!

O povestire din cartea ce mi-a placut cel mai mult......
Sper sa va placa si voua.....


Sorina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Impresionant.. mai ales ca se leaga de niste amintiri ale subsemnatei..

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

si un nepotel super
http://community.webshots.com/user/lucaandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

"La momentul potrivit"

Intr-o noapte,pe la 23:30,o batrana afro-americana statea pe marginea unei autostrazi din Alabama incarcand sa nu se lase intimidata de furtuna si ploaia torentiala.I se stricase masina si trebuia neaparat sa ajunga undeva.
Uda pana la piele se hotari sa fac semn urmatoarei masini .Un tanar alb se opri sa o ajute - lucru nemaiauzit acolo,in inima Sudului ,in timpul conflictelor din anii `60.Tanarul o duse in oras,o ajuta sa obtina informatii si o urca intr-un taxi.Parea ca se grabeste foarte tare!Batrana ii lua adresa,ii multumi si pleca.
Trecura sapte zile si in usa tanarului se auzi un ciocanit.
Spre surprinderea lui ,ii erau livrate o uriasa combina cu televizor color si video-recorder.Erau insotite de un bilet.

Stimate domnule James,
Va multumesc extrem de mult pentru ajutotur dat zilele trecute pe autostrada.Ploaia imi inecase nu numai hainele ci si mintea.Atunci ati aparut dumneavoastra,am reusit sa ajung la sotul meu care era pe moarte chiar inainte de a-si da ultima suflare.Dumnezeu sa va binecuvanteze pentru ajutorul pe care mi l-ati dat si pentru altruismul cu care ii ajutati pe ceilalti!
.....................................................................

Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

quote:
Originally posted by aquariusrpro

Impresionant.. mai ales ca se leaga de niste amintiri ale subsemnatei..

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

si un nepotel super
http://community.webshots.com/user/lucaandrei



Ma bucur ca ti-a placut..si pe mine m-a impresionat cartea..si-am invatat multe din ea...

Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Unde ai gasit cartea? Eventual un autor...s-o caut si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Adi cartea a aparut la editura Amaltea (www.amaltea.ro) si pe mine m-a costat in jur de 115.000 lei. E un ciclu intreg : supa de pui pt suflet de: femeie, copil, indragostitzi, mama etc. sunt povestioare foarte faine care trimit mesaje destul de puternice. Spor la citit!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

Ti-a raspuns deja Ralucacami...asa este!
Eu am primit-o cadou..este super...
O sa mai scriu povestiri din carte..

Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Am citit ce ai scris Sorina din "Supa de pui pentru suflet de femeie", mi-au dat lacrimile la prima povestire. Ce frumos! Mi-am comandat-o si eu , acum cateva zile, printre alte supe. Abia astept sa le primesc, mai ales acum cand stiu cam la ce sa ma astept!

O zi placuta!
Eli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Sorina nu stiu daca nu spun prostii si nu vreau sa te supar cu absolut nimic, dar si eu postasem ceva la zona artelor din "Supa de pui" si am primit un PM de la cineva (persoana importanta nu spui cine!) in care ma avertiza asupra drepturilor de autor. Spunea ceva de genul ca nici o parte a acestei carti nu poate fi reprodusa in nici o forma fara permisiunea scrisa a editurii. Sper sa nu fi suparat pe nimeni

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Am deschis adresa editurii, am vazut colectia si mi-a venit o idee. Si asa se apropie ziua mamei mele, ar fi frumos sa-i daruiesc o carte din colectie.
Intrebarea mea este: daca fac comanda acum, ajunge pana in 18 februarie cel tarziu? (ca in 19 e ziua mamei mele)
Cat de repede onoreaza ei comenzile?
Daca ati citit cartile din colectie, puteti face un top al celor mai "reusite"?
Pentru mama, m-am gandit la titlu "Supa de pui pentru suflet de mama". Este cea mai potrivita? va intreb pe voi, care ati citit si continutul, ca eu ma orientez deocamdata numai dupa titluri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Adi tu stai in Romania, nu?? De ce nu te duci cel mai simplu la o librarie. Cred ca o sa le gasesti acolo. Eu am vazut chiar si pe la tarabele cu cartzi. E mai sigur. Sa stii ca e un cadou foarte fain Felicitari pt idee. In general Humanitasul onoreaza comenzile in 10-14 zile. Cei de la Amaltea nu stiu.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput