Despre gradinarit

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ei da, Otilia, dupa luna o fii bine sa plantezi acum dar daca ingheata din cauza vremii, luam Luna la scandal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Ce faceti fetele? Cum mai cresc florile voastre?
Otilia sa stii ca trandafirii cataratori nu sunt greu de ingrijit dar nu stiu sa fie si fara tepi(mai ales ca trebuie sa se agate). Nu cred sa ai atata rabdare sa le tai tepii cu foarfeca si in plus fiecare taietura ar fi o rana.
Daca nu vrei trandafiri, sa stii ca exista multe specii de liane care infloresc f abundent si se pot folosi pentru pergole(visteria, glicina).
Otilia, ce ai mai facut cu buruienile alea?
Am fost azi la bunica si are ghiocei infloriti in gradina. Asa m-am bucurat...Si zambilele, lalelele, lacramioarele au scos capul din pamant si au inceput sa creasca. Astazi a plouat in Bucuresti si am simtit prima data ca a venit primavara. M-am bucurat asa tare de parca maine m-as scula si toate ar fi inflorite.

Pupici si asteptam vesti.



Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Fetelor, aici la mine a nins!!!
M-am bucurat pe de o parte, ca n-am mai vazut zapada de ani de zile si am profitat sa-i fac niste poze lui Adélie (desi pina cind am iesit noi ninsoarea s-a oprit si zapada incepuse sa se topeasca...), dar sunt tare speriata sa nu i se fi intimplat smochinului ceva rau!!! Daca-mi moare?
Ce ma fac??? N-am stiut ca o sa ninga, l-as fi protejat nitel!

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Gradinareselor!
Sa nu iutam ca acusi se apropie Dochiile, de la 1 martie pana la 9 martie dupa unii, iar dupa altii pana la 12 martie, sunt babele, si vremea este capriciosa foc, ba ninge, ba ploua , ba este frumos, asa ca eu un mai am rabdare pana cel putin dupa 10-15 martie sa se stabilizeze vremea si apoi ies pe afara cu plantutele mele.
Otilia , daca nu a fost foarte frig, cu inghet mare la sol, poate nu o fii patit nimic smochinul tau.Daca prognoza meteo este nefavorabila, eu zic sa-l scoti din pamant , cu mult pamant la radacina, pune-l intr-un vas mare si tine-l la cald.In loc de vas poti pune radacina cu pamant cu tot intr-un sac, leagat la gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Otilia, daca nu a fost f ger nu-ti fa probleme!
Smochini cresc si pe la noi unde cred ca e mai frig. Trebuie protejati pe timpul iernii.
Sa speram ca nu a patit nimic.

Pupici,

Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Da ce tacere pe acest subiect!!!
Unde sunteti dragi gradinarese! Eu sunt prezenta aici, si ma laud ca mi-a rasarit busuiocul si o narcisa mai speciala, de culoarea piersicii!
Voi ce mai faceti?
Otilia ce-ti mai face smochinul, si celelate plantute ale tale!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SMART spune:

buna fetelor,
am gasit si eu in sfirsit forumul gradinareselor ti imi vine sa fiindca nu am stiut mai devreme. Eu stau in nord si cum a fost atit de frig iarna asta am pus zambilele si lacramioarele in casa in ghivece metalice. Cu zambilele am fost haioasa, le-am pus cite 2 pe saptamina distanta asa ca au iesit pe rind, de la craciun incoace. Florile au iesit la 10-20 cm, am avut niste zambile uriase iar frunze am si acum de 40 de cm, arata ca niste cozi de ceapa verde. Am cumparat lacramiare bulbi la carrefour care au iesit mult mai devreme decit trebuia, de asta le-am pus tot in casa si acum au inlorit deja(le-a luat o saptamina numai ca sa iasa si sa infloreasca). iarna asta am plantat 15 tuia si acum ne luptam cu 100 de pyracanthas care inteapa o gramada, incercam sa ii crestem ca gard viu.
Nici acum nu au iesit ghioceii in curte dar am citeva brinduse care incearca sa scoata capul afara.
V-am si spor la treaba!

FELICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Felicia,
Bine ne-ai gasit!
M-am distrat de faza cu zambilele si glumind un pic poti zice ca ai avut zambiloaie, nu zambilute!
Lasa ca este bine, acum lasi sa se treaca si frunzele si mai la toamna le pui in pamant sa fie pentru primavara viitoare, si daca au fost asa de mari inseamna ca si bulbii sunt sanatosi si mari!
Ce mai cred ca asa o sa patesc eu cu ghioceii, pentru ca nu am apucat sa-i pun asta toamna in pamant, i-am pus acum in casa in ghivece cu gandul de a-i pune afara. Au iesit si cresc ca nebunii iar afara este inca frig si ma tem sa nu inghete daca ii scot !
Mari probleme mai avem cu gradinaritul asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Hei!
Otilia, Antreutza, Anto, si celelalte fete , ati abandonat subiectul ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Mi-a fost tare dor de voi, mai! Unde ati fost pana acum?
Sa va spun ce am patit eu de nu prea am mai scris!
Mi-a turnat piciul apa in calculator. Rezultatul a fost ca o zi am luat pauza, mouse-ul nu merge deloc si eu ma descurc ffff greu numai cu tastatura. Sper sa reusesc sa scriu mesajul asta. Aoleuuuu.... sunt tare chinuita de copilu' asta! nu are nici 2 ani si si-a spart capul, a stricat calculatorul, a cazut din tarc, si-a spart buza, etc.
Sa revenim la subiect. Scuze! La noi a dat cu piatra si cu tunete rau acum vreo 2-3 zile si acum se anunta zapada si ger. Mai vedem noi primavara...Visam prea devreme la floricele. Hai sa vedem daca apare mesajul.
Pupici,




Mergi la inceput