Leacuri babesti si retete!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Unguent impotriva durerilor reumatismale

1 capatana de usturoi dat pe razatoare se lasa la macerat in 200 ml ulei de masline timp de 2-3 zile apoi se strecoara si se poate folosi in aplicatii de 2-3 ori/zi pe locul dureros!

Pentru ameliorarea bolilor hepatice si pentru evacuarea calculilor biliari si renali

Se beau dimineata 1-2 linguri de ulei de masline presat la rece, in amestec cu 1-2 linguri zeama de lamaie!

Vinul "tineretii vesnice" (Spania)

500 g ceapa alba + 400 g ceapa rosie se taie marunt si se amesteca cu 300 g miere si 2 l vin alb.
Se macereaza 48 ore apoi se strecoara.Se bea cate 1 pagharel inainte de mancare!

TBC cu caverna

12 oua cu coaja cu tot se tin 12 ore in suc natural de lamaie (trebuie sa le acopere) apoi se bat bine, se amesteca cu 1 kg hrean curatat de coaja si dat pe razatoare, 1 l de tuica naturala tare, 1 kg de miere.Amestecul se tine la macerat intr-un borcan 9 zile, dupa care se ia zilnic cate 1 paharel, dupa mesele principale!

Tumoare cerebrala

Se fierb 2 l apa timp de 1/2 ora.Din apa fiarta se masoara 1 1/4 litri in care se pun 7 lingurite pline cu varf cu spanz pisat si se fierb inca 5 min.Se lasa la racit apoi se strecoara prin tifon.Sticla se tine in frigider.
In prima zi se ia cate 1 lingurita dimineata, la pranz si seara, dupa mese.
A doua zi se iau cate 2 lingurite dimineata si seara dupa mese.
A treia zi se iau 3 lingurite, etc.
Doza zilnica se mareste cu 1 lingurita pe zi pana se ajunge la 20 lingurite.
Se face o pauza de 10 zile dupa care se repeta tratamentul!

Ceai de arome orientale pentru relaxare si alungarea starilor depresive

1 bucata mica scortisoara, 2 fire cuisoare, 3-4 boabe de piper si 1 lingurita de kardamon sau 1 varf baton de vanilie.
Se fierb 15 min. in 1/4 l apa.Se lasa putin sa se infuzeze si se pune miere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Help, fetelor!

Cine se pricepe la un leac babesc pentru tratarea panaritiului?? Am unghiile incarnate la picioare si dupa taierea unghiilor m-am trezit cu o mica infectie la un colt de unghie. As sti eu ce sa fac cu medicamente, dar sunt graviduta si nu vreau sa folosesc unguent cu antibiotic. Am cumparat Baneocin, dar scrie prudenta in sarcina, asa ca as prefera ceva babesc.
Stie cineva ceva?

Multumesc anticipat!!
Anemona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns val77 spune:

multam mult si astept altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by anemona

Help, fetelor!

Cine se pricepe la un leac babesc pentru tratarea panaritiului?? Am unghiile incarnate la picioare si dupa taierea unghiilor m-am trezit cu o mica infectie la un colt de unghie. As sti eu ce sa fac cu medicamente, dar sunt graviduta si nu vreau sa folosesc unguent cu antibiotic. Am cumparat Baneocin, dar scrie prudenta in sarcina, asa ca as prefera ceva babesc.
Stie cineva ceva?

Multumesc anticipat!!
Anemona



Eu zic sa intrebi si un medic. La gravidute e mai complicat.

Daca nu ai fi fost gravidutza ti-as fi spus sa pui ceapa coapta cat poti suporta de calda, legi cu un pansamante si o lasi acolo. Dar ceapa "trage infectia" si sa te tii cat de tare inteapa in primele oree! Poate sa doara pur si simplu. Apoi, dupa cateva ture de ceapa, cand ridici ceapa iese si puroiul si trebuie sa cureti bine locul. Ori asta inseamna sa apesi pana iese tot.. si asta doare. Deci nu este o optiune pentru o gravidutza !



Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

si un nepotel super
http://community.webshots.com/user/lucaandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

anemona/ frunza de aloe, pusa cu pulpa pe locul afectat, tinut legat.. curata super zona!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Fetelor, va multumesc mult!
Am pus ceapa coapta si inflamatia s-a redus in cateva ore (era in stadiu incipient). Aloe nu am de unde lua, dar am retinut si poate o sa fac rost daca va fi nevoie.
Am mai aflat ca si frunza de varza face bine.

Anemona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Fetele, va spun si eu un leac babesc pentru furunculi: se spala bine o frunza de la floarea "muscata", se spala si rana si se aplica aceasta frunza pe rana, pansandu-se. Dupa cateva ore se schimba frunza si se repeta operatiunea, pana se curata rana definitiv.
Sper sa functioneze, la mine a mers si nici nu au mai aparut apoi.

Mergi la inceput