Cum a venit Calin printre noi

Cum a venit Calin printre noi | Autor: casandra

Link direct la acest mesaj

Am ramas insarcinata in septembrie 1999, la inceput mi-a fost greu as cred ca e adevarat, pentru ca nu am avut greturi deloc, pofta de mancare a fost normala, nu eram obosita... La 2 luni, am fost la primul control, doctorul m-a trimis la analize, analizele au iesit bune, mai putin o usoara infectie urinara. Nu am luat medicamente, am baut multe ceaiuri, iar dupa 1 saptamana cand am repetat analiza, infectia disparuse. Urmatorul control l-am facut la 3-4 luni, in decembrie, doctorul mi-a spus ca placenta e usor coborata, dar sunt sanse sa se ridice. Mama soacra era tare ingrijorata din cauza asta. Tot in perioada aceea a miscat prima data. Pe 25 ianuarie am fost la al treilea control, ni s-a spus ca e baietel, sotul tare incantat. La servici, seful ma intreaba cand nasc, ii spun ca pe 30 mai, asa imi spusese doctorul, eu ma simteam bine, m-a intrebat pana cand am de gand sa vin la servici, ca sa isi planifice proiectele, i-am zis ca pana aproape de sfarsit, sa nu isi faca griji in privinta mea, ca totul e OK. A doua zi, pe un ger de -26 grade, am facut pana cu masina, a trebuit sa ma dau jos, pana a schimbat sotul roata, seara am simtit intepaturi in burta, parca ma injunghia cineva, de cate ori calcam, parca mergeam pe cutite. Ziua urmatoare am fost la medic, mi-a dat Utrogestan, mi-a recomandat sa stau 2 saptamani acasa, la pat. Dureri ca atunci n-am avut niciodata, orice miscare ma durea, mi-era greu sa ma intorc, sa ma imbrac. Dupa un timp, m-am simtit mai bine si m-am hotarat sa merg la servici. In prima zi a fost cum a fost, dar a doua zi nu mai puteam sa stau pe scaun, l-am sunat pe sot, sa vina sa ma ia acasa, si am intrat in concediu medical, n-am mai incercat sa merg la servici. Pe la sfarsitul lui februarie am fost din nou la control, medicul mi-a spus ca am uterul subtire, d-asta am avut probleme si un fibrom, care creste odata cu copilul. Pentru ca el nu avea un ecograf performant, m-a trimis la sotia lui, care lucra intr-un cabinet particular. Doctorita ne-a spus ca nu e nici o problema cu fibromul, ca e mic, in schimb, copilul are hidronefroza de grad III la ambii rinichi. Atunci a inceput cosmarul, nu mai puteam sa respir, mergeam saptamanal la ecograf, sa vada daca urineaza sau nu, medicul mi-a recomandat sa merg la clinica Olimp, la dr. Pop, nunai ca aici se fac programarile cu mult timp inainte, in fine, pana la urma a reusit sa obtinem o programare. Dansul mi-a facut un examen ecografic amanuntit, a confirmat diagnosticul, mi-a recomandat nastere prin cezariana, prematura, pentru ca altfel se risca viata copilului, nu mai devreme totusi de saptamana 35, ca sa i se maturizeze plamanii, mi-a recomandat sa contactez un chirurg pediatru, pentru ca baietelul ar fi trebuit operat imediat dupa nastere. Pe 16 aprilie, seara, am avut o usoara sangerare, l-am sunat pe medic, mi-a spus sa vin dimineata la spital. Am venit la spital, m-au internat, apoi mi s-au facut niste injectii de 2 ori pe zi. Pe 18 aprilie, doctorul si sotia lui m-au luat la Grigore Alexandrescu, sa ma vada la ecograf si dr. Basca, chirurg pediatru, specializat in urologie, el ne-a recomandat sa pastram sarcina cat se poate, pentru ca el nu incurajeaza operatiile pe nou-nascuti. A doua zi, la spitaulul Filantropia, unde eram internata, a vrut sa ma vada la ecograf si directorul spitalului, precum si alti medici. Directorul a felicitat-o pe doctorita, pentru ca a observat problema copilului si a spus ca, intr-adevar, copilul trebuie adus pe lume cat mai repede, existand riscul de blocaj renal. A doua zi, pe 20 aprilie, am avut operatia cezariana. Calin a venit pe lume la 10.45, dr. Basca a venit sa il vada, a urinat la 4 ore dupa nastere, i-au facut iarasi ecografie si s-a confirmat din nou diagnosticul. Urma ca baietelul sa ramana in maternitate pana ajungea la 2.500 kg, apoi sa fie transferat la Grigore Alexandrescu. Pediatra de la maternitate ne-a scos peri albi, tot timpul trebuia sa ii dam ceva, cum nu primea darul, cum ii speria pe ai mei ca baietelul e grav bolnav, ca de ce am facut copil (si mie mi-au descoperit in perioada sarcinii hidronefroza grad II la rinichiul drept, dar la gravide nu e ceva neobisnuit). Cum primea plicul, cum devenea foarte atenta cu baietelul. Eu am facut infectie urinara, imediat dupa operatie, si am trecut pe antibiotice 10 zile. Dupa 3 saptamani, Calin a ajuns la greutatea ceruta, dar nu am putut sa il transferam la urologie, pentru ca spitalul de copii era in carantina, din cauza unui microb. L-am luat acasa, la 1 luna l-am dus la dr. Basca, i s-a facut cistografie si urografie. Dr. Basca ne-a spus ca are un reflux pe uretere, dar este posibil ca problema sa se corecteze odata cu cresterea copilului, daca avem grija sa prevenim infectia urinara. Calin avea si el infectie urinara, a fost trecut pe antibiotice, saptamanal mergeam la control si i se luau probe de urina. Antibiotice a luat pana la 6 luni. Atunci i s-a mai facut o urografie, dr Basca ne-a spus ca acum rinichii si ureterele sunt normale, ne-a chemat la control la 9 luni, totul parea bine, i-a facut operatie de fimoza, ca sa reduca riscul de infectie. Noi ii suntem recunoscatori lui Dumnezeu ca am trecut cu bine peste acest hop.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

da ati avut emotii nu gluma! va felicit insa pentru ca ati reusit sa treceti peste ele,sa gsiti doctorii potriviti si uite acum pentru ca sunteti parintii lui Calin cel Sanatos!...mult noroc si sanatate ca e mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Da, asa e, am fost norocosi, iar Calin un mare luptator, la maternitate era el cel mai mic, dar plangea cel mai tare, daca ii era foame. Si era frumos, ca o papusa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Ai avut o sarcina dificila , dar e bine ca s-a terminat totul asa cum trebuie! Calin a mostenit , dupa cate am vazut in povestioara ta, calitatea de luptator de la mamica lui! Sa crestetzi mari si sanatoshi!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Felicitari curajosilor! Sa va creasca puiul mare si sa fiti fericiti!

Anda si bebelusa Carina cea nazdravana
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Felicitari Casandra, sa va traiasca puiutzul si sa fie sanatos!!!

danat

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Felicitari Casandra, ati avut mari emotii. Multa sanatate celui mic si deasemeni, mult noroc!


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 5 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Sa va traiasca si sa fie sanatos!!!
Bine c-a trecut totul si ca acum e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

biata de tine, prin ce-ai mai trecut! mi s-a facut pielea gaina!
Bine ca s-a insanatoshit micutzul Calin! Sa va dea Dumnezeu multa sanatate si bucurii!

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo spune:

[font=Impact]Sarmaneii de voi prin ce ati trecut cu totii,dar slava Domnului ca ati reusit sa invingeti...Cit mai multa sanatate de acum incolo, si sa aveti parte numai de oameni cu sufletul mare toata viata.

Ma bucur ca v-am gasit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danais spune:

Nici nu vreau sa imi imaginez prin ce ati trecut si cata putere v-a trebuit sa va tineti tari si sa il ajutati pe micut. Dar totul e bine cand se termina cu bine.

Ii dorim lui Calin multa sanatate, sa fie fericit, frumos si voios si sa va umple zilele de bucurie.

Daniela si Denisa

Mergi la inceput