Cum e mai bine pentru bebe...???

Cum e mai bine pentru bebe...??? | Autor: azumi

Link direct la acest mesaj

Fiindca avem o burtika de 17 saptamani acum, incep sa-mi fac o gramada de planuri..apar intrebari, chestii care ma fframanta si as vrea sa va cer parerea.
Cum sa-mi imbrac pytycelu? Il infas..sau ii dau direct costumas cum am vazut ca se poarta mai nou? Io in Japonia nu am vazut nici un copil infasat, nici scutece nu gasesti, doar costumase care se prind cu capse intre picioare, sau un fel de portbebe, cu manecute si jos incheiat cu capse.Nu ar fi o problema, ca imi trimite mama scutece de acasa: da cum ii e lui mai bine?
Si altceva, cu pampers sau scutecel dintr-ala care se baga intre picioruse lu bebe ( din ....imi scapa cum ii zice la material, oricum carpa).Ca la pampers nu sta ud, poate, da daca iese cracanelle? ca ala nu prea le permite sa impreune piciorusele.

sau il insaf la picioare doar, si sus ii dau bluzitza????

help ca o fi destul de devreme sa-mi fac probleme d-astea ....da la mine dureaza mai mult pana iau o decizie finala!

ana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Nu te supara pe mine, dar m-a bushit risul cind ti-am citit zbuciumul sufletesc... Eu, la "virsta" ta de sarcina, eram parca mai putin speriata... Desi, recunosc, imi tremurau genunchii gindindu-ma la ce ma asteapta
Cum am procedat eu dupa nastere:
- nu l-am infasat deloc iar acum Andrei, la 1,5 luni, are picioare drepte si frumoase, de balerina...
- am folosit body-uri, numai de bumbac, cu capse care sa-mi permita sa-l schimb repede, fara efort. Sunt costumase cu totul, inclusiv botosei, care tin de cald si-s foarte comode...
- am folosit PAMPERS, nr.2 si n-am avut probleme nici cu eritemul fesier, nici de alt gen.
Iti doresc succes in luarea unei decizii corecte si, te rog, increde-te in instinctul tau de mama. De cele mai multe ori nu da gres!

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Iubita, nu se mai leaga demult fedeles copii.
A venit si soacra mea cu o conceptie de genul asta.
Am lasat-o sa-l lege pe David, desi eram in plina vara cu temperaturi de peste 35 grade Celsius. Ma bazam pe dumnealuica doar e baiatu`lu`mama!
In 3 minute era tot desfacut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Doamne Azumi,
esti pierita de frica, dar mi-ai inveselit ziua:):) Chestia cu infasatul e invechita rau. Piciorusele vor fi drepte daca sunt bine in incheieturi... si verifica medicul/moasa asta. Body-urile de bumbac 100% sunt perfecte pentru bebei, mai ales cele care nu se baga pe cap. Chestia cu bagatul pe cap e detestata de multi. Cand o sa vezi de cate ori face pipi si cacalici un pui, mai ales unul alaptat... o sa multumesti cerului pentru Pampers. Un bebe alaptat face in primele saptamani si cate un cacalici dupa fiecare masa si nu e anormal. Si mananca din trei in trei ore. Trei ore de la inceputul suptului nu terminatul lui. O sa vrei sa te infaseze pe tine cineva si sa te adoarma.
Scutecele de carpa pastreaza-le pentru cand va sta puiul in fundut si vei vrea sa scapi de pampersi(de preferinta vara).

Azumi...insa poti pune puiul in body intr-o paturica cand e in bratele tale (americanii ii zic receiving blanket), e bine de asemenea (daca iti permiti) sa nu pui puiul direct intr-un patut mare. Il vei gasi cautand un coltisor in care sa ghemuiasca.
Dar daca vrei sa alaptezi nu-l alapta intr-o paturica. Sa exploreze, sa atinga cu manutele si piciorutele totul e esential pentru un bebe. Si cu biberonul la fel.
Infasatul era un mod de a scapa de problemele de tipul: un bebe nu-si tine capul (tb tinuta o mana sub capsor), un bebe e mic si cu manutele si piciorusele lui se mai zbate ca un gandacel daca nu-i convine ceva.


Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Fata mea, oricine ti-ar zice chestia asta, SA NU INFESI COPILUL! SA NU-I LEGI PICIORELE! Nu iese cracanat! Asta e o tampenie! Cu cat sta bb mai cracant, cu atat mai bine! Nu te lua dupa gura lumii, adica dupa gura astora batrani!...Nu poti sa-i faci decat rau cu legatul picioarelor...Daca bb are luxatie de sold, infasatul ii face ff rau! Si multe luxatii din astea nu se vad decat la echografie...asa ca...nu poti sti...Eu nu am infasat-o niciodata pe Emma, i-am pus de la inceput salopete si Pampers...Scutecele de unica folosinta sunt f bune si f indicate...iar faptul ca bb sta cracanat cand e cu Pampers e un lucru BUN. Stii, cand avem de-a face cu displazie de sold, forma mai usoara, dr. recomanda sa pui copilului 2 Pampersi, unul peste altul...si astfel se poate corecta. Asa ca...scutecele de unica folosinta sunt cele mai recomandate...Plus de asta...ce...vrei sa speli tot timpul scutece de carpa??? Mai, nici sa nu te gandesti!...
Iti doresc sa ai o sarcina usoara si un bb sanatos!


_Ella & Emma

http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azumi spune:


bey la mine astea is probleme serioase! Si tre sa stiu tot pana vine pyty, ca sa stiu de un sa-l apuc...
Eeeeeeeeeee uitati ca si voi erati la fel de problematice ca mine pana sa vina primul bebe a???



ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

N-are rost sa-l infesi.Nu-ti fa griji,nu va fi "cracanelle" din cauza "pampers-ului"
Noi am folosit bine-merci "pampers".
Sunt niste hainute pentru nou-nascuti din bumbac,cate doua(o bluzita acoperita de o "salopetica"-nu stiu cum sa-i spun altfel),care mi s-au parut cele mai utile pentru stat in casa.Daca vrei,maine am sa mauit la ele si-ti voi putea spune si cine le face si cum se numesc,ca intre timp am uitat.Apoi sunt acele "costumase" cu capse intre picioare,care la inceput pot fi incheiate in asa fel ca devin ca un portbebe(ce explicatii alambicate-ti dau...sper sa intelegi ce ma straduiesc sa explic...).

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Corect Azumi si noi eram pierite... tocmai de asta radem cu spor acum ..si-ti raspundem cu drag..
Mai intreaba... tot... sa fii doctora inainte.. ca teoria ca teoria, dar practica schimba totul.


Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelabebe spune:

Mai este si varianta camasutii de noapte.E din bumbac se baga peste cap,lunga de-i trece peste picioruse si se mai strange jos ca un sac.Eu asa l-am tinut in primele saptamani si tare comod a fost.
De infasat il mai infasam cateodata intr-o paturica ca tare mult i-a placut, cica isi aduce aminte de momentele in care era in burtica.

mihaelaH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_bm spune:

nu-ti face griji in privinta cracanarii. Asa ceva nu se intampala de la pampersi. Mihai al meu (4 ani) numa scutece de unica folosinta a purtat si are picioarele cat se poate de drepte. Si Dora mica (1 an si 10 luni) la fel. Numai pe Mihai l-am infasat de gura bunicilor, da nu prea statea el infasat, si oricum purta costumas pe dedesupt. Dar poti sa incerci, ca la unii bebei le place si infasatu, dar la majoritatea nu.
La Dora, care a fost suspecta de displazie de sold chiar ne-a indicat medicul sa sa-i pun pampers, sa o purtam cracanata in brate si cat mai mult in portbebe, ca ala o tinea cracanata. Si cu toate astea acum are drepte picioarele si nici n-a avut displazie.

E bine ca-ti pui intrebari, dar sa sti ca in momentul cand vei fi mamica o sa-ti vina sa actionezi corect din instinct. sigur ca e foarte bine sa te documentezi din-nainte.

Carmen si picii ein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

Azumi, stii sa pui un pampers? Io eram convinsa ca-mi trebuie facultate pentru asa ca am exersat in secret pe ursuletul meu de plus, ca sa fac fata cand vine bb... minte de copil... ca imbracam si dezbracam ursul ala toata ziua. Si cand ziceam c-am devenit experta, vin cu bebicul acasa, la aproape doua zile de varsta si in trei ore am schimbat trei pampersi si trei costumase, ca nu-mi iesea nimic. Acu', din vasta mea experienta de mamica de trei luni, zic ca cele mai bune imbracaturi sunt cele cu body sau maieu si deasupra costumas intreg (din ala cu capse, ca se manuieste usor) sau salopeta. Dar tu o sa nasti mai spre vara, asa ca s-ar putea un body sa fie suficient.

Moka si Mokutza (3 luni)

Mergi la inceput