maioneza

maioneza | Autor: val77

Link direct la acest mesaj

cum se face maioneza?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

un galbenus de ou fiert
un galbenus crud
o lingurita mustar
sare, ulei, zeama de lamaie
Galbenusul fiert se faramiteaza bine se adauga mustarul se mai amesteca un pic si apoi se adauga si galbenusul crud. Se omogenizeaza, apoi incepi sa adaugi uleiul treptat(un pic de ulei amesteci si tot asa ..) si zeama de lamaie(3-4 lingurite - nu toate odata). Poti adauga si 3-4 lingurite de apa minerala(treptat). Maioneza este gata in momentul in care incepe sa se desprinda de pe peretii vasului sau se lipeste de mixer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

iei un galbenus de ou (nu de la frigider) adaugi o lingura
de mustar sare.Amesteci totul adaugi ulei.Cate putin in
aceeasi directie .la sfarsit adaugi putina zeama de lamaie.
nu folosi ustensile de metal
Sper ca ti-am fost de folos

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

De ce nu se folosesc ustensile de metal?
Eu fac maioneza cu mixerul, deci cu ustensile de metal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns val77 spune:

va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missiday spune:

Sau cumperi Knorr, e foarte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

hop si eu. poti face maioneza numai cu galbenus fiert, mustar, ulei si zeama de lamie. iese la fel de buna. eu nu folosesc galbenus crud ca imi e frica de salmonela.

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliprejbeanu spune:

Maioneza legera

Daca vreti sa reduceti continutul de grasime din maioneza, puteti inlocui o parte din ulei cu o lingura de smantana sau de iaurt.
Este mai leger : galbenus de ou + ulei = bomba de calorii.

Pierdeti in calorii si castigati la gust.

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Eu cand ma grabesc fac o maioneza super-rapida asa: un galbenus crud (la temperatura camerei) + un galbenus fiert + o lingurita apa rece si apoi incep sa torn uleiul. Pe masura ce maioneza se leaga, mai pun apa rece (deci diluez maioneza), pentru ca apoi sa pot adauga o cantitate mai mare de ulei fara sa se taie. Si o fac cu lingura de metal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

E prima oara cand aud ca la maioneza se foloseste si galbenus de ou fiert. Eu numai crud folosesc. Omul invata cat traieste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

In reteta clasica (din cartile de bucate), proportia era astfel: n galbenusuri crude, n+1 galbenusuri fierte. Adica 3 fierte + 2 crude, 4 fierte + 3 crude, 2 fierte + 1 crud, s.a.m.d. Eu cam respect proportia, uneori pun jumatate-jumatate. Mai folosesc suc de lamaie si ulei, bineinteles.

Mergi la inceput