Furuncul recurent (URGENT)

Furuncul recurent (URGENT) | Autor: adimercedes

Link direct la acest mesaj

Salut!

Va scriu in numele unei prietene de-a mele foarte bune din RO. Fetita ei, Sara, care are in jur de 5 ani a avut anul trecut un furuncul pe coapsa. A stat in spital, a facut analize si tratament... Dar problema nu a disparut. Din cate am inteles eu ar fi vorba de un stafilococ sau ceva streptococ. A luat antibiotice cu gramada, dar doctorii nu au putut promite ca se vindeca de tot. Si acum ii apare aceeasi problema din nou, de data aceasta un furuncul pe barbie. Va rog sa imi spuneti daca a trecut careva dintre voi prin asemenea problema, ca poate ii dam vreo idee valabila.

Va multumesc, Adi

P.S. Poate o sa intre si ea si o sa va dea mai multe detalii daca e nevoie.


"Where there's a will, there's a way!!!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

tratamentul urmat de noi
Mibazon unguent (se gaseste doar in farmaciile veterinare); daca furunculul este in faza incipienta se va retrage; daca nu il ajuta sa sparga mai repede
Compresie cu Rivanol (furunculul respectiv coace mai repede)
Hepar sulfur CH9 - remefiu homeopat care ajuta la drenarea furunculului

antibiotic doar la recomandarea medicului dupa efectuarea exudatului (nazal si faringian) si a antibiogramei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Are dreptate Lala, si mie mi-au trecut tot cu unguent Mibazon (veterinar, da!), am avut acum 1 an jumate vreo 5-6 in decurs de 3-4 luni. La inceput mi s-a incizat in spital, am luat anticiotice contra stafilococului auriu (se pare ca asta il produce!), dar degeaba...,aparea altul, si altul...Cu Mibazonul mi-a trecut f. repede si vad ca de vreun an nici nu mi-a mai aparut...
Sanatate fetitei!

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 9 luni) si Ramona (1 an si 8 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

A mai fost un subiect de genul acesta postat pe discutii generale, dar din pacate nu l-am gasit.Am avut si eu problema ceasta dar cu mult mai multe furuncule(389 si am reusit sa 'scap' datorita Gamaglobulinei.Se gaseste cam greu, la Pasteur o au sigur.Sau mai poate incerca cu Anatoxina sau Cantastim(injectabil)
Sanatate micutei.

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19431
l-am gasit eu. sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea-ana spune:

Si eu am avut problema acaesta, mi-a iesit un furuncul chiar pe fata, insa dupa ce a spart si a iesit tot, am facut un tratament injectabil de 10 zile cu anatoxina stafilococica. Injectiile se fac subcutanat in antebrat. Au trecut 14 ani de atunci si nu am mai avut probleme (bat in lemn). Injectiile astea, le-am luat de la farmacie, poate sa incerce sigur dau rezultate. Sanatate

Andreea si bb Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Cea mai sigura cale de a scapa e autoivaccinul facut special pentru tine la cantacuzino.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Mii de multumiri!!!!!

Am trimis prietenei mele link-ul. Inca nu am nici o veste de la ea. O sa va tin la curent cu ce se intampla.

Pupici tuturor, Adi

"Where there's a will, there's a way!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Baietelul meu ALEX A FACUT ACUM DOUA VERI UN FEL DE FURUNCULE PE NAS. ERAU CA NISTE COSULETE CARE CRESTEAU SI SE SPARGEAU CAND AJUNGEAU LA MATURITATE. AM MERS CU EL I S-A EXTRAS DINTR-UNUL I S-A FACUT AUTOVACCIN LA CANTACUZINO PE CARE L-A FACUT. FACEA UNUL PE SAPTAMANA.
I-A TRECUT SI N-AM MAI AVUT PROBLEME CU EL DE ATUNCI.

Mergi la inceput