Cetatean roman cu domiciliul in strainatate?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Roxanak mersi de link, e bun de stiut legea inainte sa intreb la cosulat. Ce nu am inteles eu bine e cu "transcrierea in Romania" a certificatului de casatorie si cel de nastere al copilului, oare de ce nu sunt in masura sa faca asta consulatele!? Sa ma intorc in Ro pt asta nu aveam im plan si sa trimit actele in Ro mi-e sincer teama pt ca am avut experiente rele cu asa ceva. Stiam ca ar exista o limita de timp de 1 an de zile de la nasterea copilului cind consulatul e inmasura sa elibereze pass romanesc pt el, dupa aceasta limita stiam ca se elibereaza numai in Ro, dar vad ca in lege nu este specificat asa ceva. Si cite traduceri mai trebuiesc..., tare anevoioase sunt conditiile legilor romanesti pt acte.. L-am intrebat pe sot cum a fost in cazul lui ca cetatean italian aici si nici nu va vine sa credeti ce simplu i s-au eliberat acte de catre consulatul italian!!! Chiar si prin cerere la telefon si trimiterea prin posta a unor acte si a fost totul ok fara mari batai de cap cum e in cazul nostru!!Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Cu transcrisul casatoriei in Romania, eu am facut-o (adica prin frati-meu). Trebuie asa:
- Certificatul de casatorie in original (il primiti inapoi), si traducerea (legalizata de notar roman), eu am trimis si livretul de familie,
- Procura de la ambasada cum ca imputerniciti pe ..... sa se ocupe de formalitatile legate de transcrierea casatoriei in Romania, in procura se specifica si numele pe care (doriti sa-l) purtati dupa casatorie (spun "doriti sa-l" pentru ca aici in Franta nu-i musai sa iei numele sotului si sa-ti schimbi actele pe tema asta)
- Termenul (de depunere a cererii de transcriere) e de 6 luni de la casatorie, daca se depaseste, se plateste o amenda in Romania
Actele se depun la oficiul de stare civila unde ati avut ultimul domiciliu, tine vreo 1-2 luni toata povestea (ei trimit actele la Bucuresti ca sa se verifice daca mai e vreo casatorie inregistrata in Ro pe numele vostru, Bucurestiul are 15 zile sa raspunda dar raspunde dupa o luna...), si dupa chestia asta, primiti un certificat de casatorie romanesc...voilą
Eu am trimis o data cu actele si vreo 25 de euro lui frate-meu si s-a incadrat in suma asta cu traduceri si tot.Procura m-a costat vreo 40 de euro, dar asta cred ca variaza in functie de ambasada. Amenda, daca se depasesc 6 luni, nu stiu cit e, da' cica e mare...



Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Mersi Emoison de lamurire.Na ca tre sa platesc si amendaVikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Eu m-am lamurit complet. Va multumesc mult de tot tuturor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

Fetelor, ma bag si eu in discutie fiindca am o nelamurire.
Cind am plecat din Ro, acum vreo 4 ani, inca se practicau preturi diferite pt cetatenii straini la hoteluri, statiuni, inchiriere de echipament de ski, etc.
Vreau sa stiu, inca se mai practica asa ceva?? Intreb asta pentru ca prietena mea ce venea din America aproape in fiecare vacanta in Ro apela mereu la buletinele noastre ca sa nu plateasca preturi exorbitante la cazarea la mare sau in Poiana desi e romanca dar nu mai avea buletin romanesc.
In cazul in care mai exista aceste tarife diferite si eu imi predau buletinul romanesc, imi trec pe pasaport domiciliul in strainatate, voi fi si eu nevoita sa platesc tarif diferit daca vreau sa stau la un hotel, pensiune, etc in Ro????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Draga Christina,
din pacate vei plati si tu acele tarife super mari. la hoteluri trebuie sa ai buletin romanesc ca sa nu le platesti. Cum noul pasaport cu domiciliul in strainatate va fi noul tau act de indentitate, romanii nu ezita sa te usture la buzunar. Stiu asta, pentru ca in vara am fost acasa la Brasov si o prietena de-a mea lucreaza la un hotel mare acolo si mi-a povesti cum reusesc ei sa scoata bani d ela oricine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

quote:
Originally posted by conchita

probleme nu se creeaza daca stai mai mult de 6 luni in afara USA, ci daca nu anunti INS cand pleci pentru o durata extinsa, asa stiam, dar mai bine verifica pe siteul oficial.




Conchita
gracias problema mea e ca nu i-am anuntat in mod direct, le-am cerut doar sa ma cheme mai repede la interviu ca ma pregateam sa plec in Ro. Nu s-au sinchisit sa-mi dea raspuns si asa ca am plecat in speranta ca nu ma vor chema la interviu cat timp sunt plecata.
Cererea de innoire a GC am facut-o inainte de a pleca si de aceea mi-au dat acea extensie... Oricum, mersi de link si de explicatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Adriana, succes, ma bucur ca ti-am fost de folos macar cu incurajarile :))

Roxanak, dar tarifele diferite la hoteluri parca erau pentru cetatenii straini, cum de-au ajuns sa ne asimileze cu acestia? nu e ilegal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

quote:
Originally posted by roxanak

Draga Christina,
din pacate vei plati si tu acele tarife super mari. la hoteluri trebuie sa ai buletin romanesc ca sa nu le platesti. Cum noul pasaport cu domiciliul in strainatate va fi noul tau act de indentitate, romanii nu ezita sa te usture la buzunar. Stiu asta, pentru ca in vara am fost acasa la Brasov si o prietena de-a mea lucreaza la un hotel mare acolo si mi-a povesti cum reusesc ei sa scoata bani d ela oricine.

Roxana si Lucia Valentina (26.05.02)



Aveam eu o presimtire ca asa stau treburile. cred ca de aia si trebuie predat buletinul ca sa poata trage astia pielea de pe tine in caz ca trebuie sa apelezi la serviciile romanesti.Mi se pare dizgratios si dezgustator si nu am mai pomenit tara civilizata in care sa se procedeze asa.Pai mai bine imi fac concediile in alta parte unde sunt tratata cu bun simt.
Mai bine inchei mesajul aici ca m-am enervat groaznic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super-lia spune:



Da... adevarat cu tarisoara noastra care papa banii "strainilor"... si eu sunt revoltata pe tema asta dar daca vreti sa evitati aceste lucruri inchiriati apartamente sau camere de la persoane particulare... stiu ca e un pic mai dificil dar asta este.


Eu am Green cardul si SSN ... deci am toate actele pe care le-am primit foarte repede de la sosirea mea aici.

Unde sau cine imi pune acea stampiluta cu domiciliul??? Sper ca nu in Romania....aici se poate?

mamica fericita a unui baietel!

Mergi la inceput