cum scapam de negi?

cum scapam de negi? | Autor: alnina

Link direct la acest mesaj

de ceva vreme ma chinuiesc niste "negi"care au iesit pe talpa.Am fost la electrocauterizare ,mi i-au ars,dar acum ,dupa ce a cazut coaja,am vazut ca mai mult de jumatate au ramas...Nu mai stiu ce sa fac,cunoasteti vreun doctor bun dermatolog ,care sa ma scape de aceste veruci plantare?Va rog muuuuult!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Doctor nu stiu, noi folosim un leac babesc: comprese cu sare de bucatarie. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Oana, cum se fac compresele astea??? si fiica-mea are probleme cu negii, ba ii aparuse si unul pe fatza, dar l-am cauterizat.
tare m-ar interesa! spunea cineva ca trec de la sine dupa 2 ani, mai inainte nu, orice ai face. cat adevar este???

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

Am avut si eu negi pe talpa, am scapat de ei tot printr-un leac babesc: unge locul cu Nitrolac (se foloseste la articole de lemn - mobila, icoane, etc), pune o bucata de ziar si repeta cam de doua ori pe zi. Eu am scapat de ei in trei zile dupa ce m-am tarat prin spitale inainte - tratamente, cauterizare, etc.

Moka si Mokutza (3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

Lorelei, am postat in acelasi timp. Sa nu incerci leacul meu pe fata, ca pielea e mai sensibila. Eu cred ca exista mai multe tipuri de negi, ca ulterior celor din talpa, la vreun an diferenta, mi-a aparut unul pe mana si n-a mai mers cu Nitrolacul. Am luat de la o farmacie din Piata Muncii un "unguent pentru negi si bataturi" si l-am folosit vreo luna pana am scapat de neg. Tata imi povestea ca in copilarie cand avea negi, ii lega bunicul lui cu un fir de par de cal sau punea "suc" de rostopasca proaspata si treceau. Acuma nu-i vremea rostopastei, cal banuiesc ca n-ai, asa ca sa nu ma-njuri.

Moka si Mokutza (3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena I. spune:

Nu cred ca o sa fiu de prea mare ajutor, ca nu-mi mai amintesc amanunte utile. Eram prin generala cind am facut negi, numai cei mari au fost cauterizati, pentru restul am primit medicamente (tablete) si au disparut de la sine. NU mai stiu cum se chemau dar, daca gasesti dermatolog, sa-l intrebi si de medicatie.
Sanatate multa,

Elena si puiu mic, 38 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Iei o bucata de panza (fasa sau batista) o umezesti si presari sare fina din belsug, apoi legi bucata de panza pe locul cu negi cu partea sarata spre neg. Nu trece intr-o zi, tre' sa insisti o saptamana sau chiar doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

si fasa asta trebuie sa o tii permanent pe mina , pe neg ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mami spune:

am un leac sigur si probat pe care l-am aflat de la o manichiurista:
tinctura de rostopasca- se gaseste la plafar. e de mare efect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

si cum o folosesti?

cred ca intr-adevar depinde de negi : o prietena mi-a spus ca , cu o bucata de cartof (partea galbena ) pe neg , trece.
eu pun bandaj cu cartof de mai bine de un an si nu mi-a trecut...


dar parca as incerca si rostopasca, ma rog cind voi face rost de ea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Eu am scapat de niste negi care apareau mereu dupa cauterizare cu lapte de smochin (seva care iese cand rupi frunzele). Ce-i drept i-am chelit smochinul bunicii mele dar negii nu au mai aparut!
PS:De acelasi tratament au beneficiat si niste prietene, cu rezultate la fel de super, ce-i drept pe seama aceluiasi biet smochin!!!

Mergi la inceput