Help - intrerupere concediu

Help - intrerupere concediu | Autor: madic

Link direct la acest mesaj

Am intrat in concediul pt ingrijirea copilului pe data de 01.11.2003. Daca cer intreruperea concediului si revenirea la serviciu mai pot beneficia ulterior de restul zilelor de concediu in caz de nevoie? Sau o data ce am intrerupt concediul nu mai am dreptul la el?

Acum beneficiez de indemnizatie dupa legea veche. In cazul de mai sus dupa ce lege mi se recalculeaza indemnizatia?

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Poti intrerupe CIC, iar ulterior sa faci cerere de revenire, bineinteles pana in momentul in care copilul implineste 2 ani.
Indemnizatia pe care o vei primi la revenirea in CIC este aceeasi cu indemnizatia initiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Multumesc pt lamuriri, deoarece mie de la serviciu mi se spusese ca daca intrerup CIC si fac cerere de revenire la serviciu nu mai am dreptul la concediu ulterior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

madic, trebuie sa ai in vedere ca acest concediu pt ingrijire copil este un DREPT al tau , astfel ca nimeni nu se poate opune acordarii acestui drept al tau.In timpul celor 2 ani de zile poti sa revii la serviciu si sa te intorci in concediu cand vrei tu!

Liviu`s este foarte bine pus la punct

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

Marius,

eu am intrat in ingrijire copil pe 4.12.2003 si m-am intors la serviciu pe 5.01.2004. S-ar putea sa fiu nevoita sa ma reintorc in concediu de ingrijire copil pt ca nu gasesc bona, eu in ce situatie ma incadrez? Intre timp am primit si o marire de salariu dar nu cred ca v-a conta...

Daca ai putea sa ma ajuti cu un paragraf, aliniat dintr-o lege sa ma duc cu ceva la serviciu ar fi superb.

Mutumesc mult,

Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Desi din pacate in mod efectiv nu pot acum sa iti furnizez ceva negru pe alb ti se va acorda valoarea calculata la prima solicitare indiferent de numarul de reveniri, deci va fi identica cu cea avuta pana la revenirea la serviciu.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

multumesc Marius, dar daca gasesti ceva in sensul asta te rog sa nu ma uiti.

Multumesc,
Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput