Garnitura la friptura.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns missiday spune:

Anemona, .O sa incerc si eu diseara, sarumana mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

quote:
Originally posted by missiday

Anemona,spune-mi te rog cum pregatesti legumele??Si ce amestecuri folosesti?ca eu nu reusesc sa le fac bune niciodata:(

Missiday



Eu folosesc legumele la conseva "amestec mexican" (porumb, mazare, morcov si gogosar), le calesc un pic, adaug orez fiert(cu bobul lung)iar deasupra cascaval ras sau in loc de cascaval sos remoulade, sare, piper, vegeta dupa gust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Milia

-

- Cartofi frantuzesti: cartofi fierti in coaja, taiati cubulete, se pun intr-un vas uns cu ulei si se toarna un amestec de oua batute, smantana si branza rasa - telemea de oi (daca e prea sarata, poti amesteca cu branza dulce de vaci). Deasupra presari chimen si dai la cuptor pana se rumeneste.

-



Am avut duminica petrecrere mare de ziua fetitei mele si am facut cartofii frantuzesti drept garnitura la friptana , si au iesit bestiali. Am spus la toata lumea reteta de atatea ori incat acum nu cred ca o sa o uit niciodata. Cartofii fierti in coaja au avut un gust deosebit!A fost o alegere inspirata si pentru gust si pentru aspect de nu a mai ramas unul pe platou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missiday spune:

Mariana, multumesc mult!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Ma bucur ca ai avut succes. Si noua ne plac foarte mult cartofii frantuzesti (reteta nu era tocmai asa, dar am adaptat-o dupa gustul nostru).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de madelaine
Taboule libanez


M-am gindit sa va scriu reteta de taboule asa cum se face ea aici.
Este foarte gustos si foarte sanatos. Se foloseste ca, garnitura la frigarui si la orice fel de fripturi.
Ingrediente:cam pentru 4-6 persoane
Patrunjel - 4-6 legaturi de patrunjel ( nu stiu cit sint de mari cele din Romania) s-ar putea sa trebuiasca 8-10 daca sint mici.
Ceapa - 3-4 potrivite tocate cit mai marunt.
Rosii - 4-5 potrivite tocate marunt
Menta verde citeva firicele ( daca este)
sare , piper, ulei de masline ( sau normal) zeama de lamiie ( de la 2 lamii potrivite
Frunze de salata( pentru decor)
Bourghul (griu macinat, se gaseste la mega image ) cam un sfert de pahar.
Se taie patrunjelul marunt, rosiile tocate marunt, ceapa tocata marunt, menta, se sareaza, pipereaza dupa gust, cind se serveste se pune zeama de lamiie, uleiul si burgul, si se amesteca toate bine. Se pun feliile de salata pe un platou si pe ele se aseaza taboule .
Pofta buna

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de madelaine
Hommous

cum il fac eu.
Daca ai boabele uscate le speli bine si le fierbi in mai multe ape. Dar il pui cu o seara inainte la inmuiat cu o lingurita de bicarbonat. Sa pui cam o cana este suficient ca se umfla. Deci dupa ce l-ai fiert f.bine il dai prin mixer sa il faci pasta. Poti sa-l amesteci cu putina zeama de la el, ca sa fie mai moale. Bati vreo doi trei catei de usturoi cu putin sare, si amesteci cu homosul pasta, pui ulei de susan cam trei patru linguri si amesteci bine, si zeama de la o lamiie, asa aproximativ. Il pui intr-un castronel si il asezi si pe margini cu o lingura, pui in mijloc ulei de masline, si presari deasupra chimen praf si boia de ardei dulce, asa in praf. Poti pune pe mijloc si pe margini citeva bobite de homos(naut) fiert, asta ca decor si frunze de menta sau patrunjel.
Daca il iei gata fiert din conserva ( desi e mult mai bun facut de tine) pui doar ulei de susan si zeama de lamie, si usturoi pisat. Il decorezi ca si pe primul.
Pofta buna !

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Marianar

initial postat de madelaine
Hommous

cum il fac eu.
Daca ai boabele uscate le speli bine si le fierbi in mai multe ape. Dar il pui cu o seara inainte la inmuiat cu o lingurita de bicarbonat. Sa pui cam o cana este suficient ca se umfla. Deci dupa ce l-ai fiert f.bine il dai prin mixer sa il faci pasta. Poti sa-l amesteci cu putina zeama de la el, ca sa fie mai moale. Bati vreo doi trei catei de usturoi cu putin sare, si amesteci cu homosul pasta, pui ulei de susan cam trei patru linguri si amesteci bine, si zeama de la o lamiie, asa aproximativ. Il pui intr-un castronel si il asezi si pe margini cu o lingura, pui in mijloc ulei de masline, si presari deasupra chimen praf si boia de ardei dulce, asa in praf. Poti pune pe mijloc si pe margini citeva bobite de homos(naut) fiert, asta ca decor si frunze de menta sau patrunjel.
Daca il iei gata fiert din conserva ( desi e mult mai bun facut de tine) pui doar ulei de susan si zeama de lamie, si usturoi pisat. Il decorezi ca si pe primul.
Pofta buna !

Madelaine si cei trei muschetari


MAriana,
Ce fel de boabe? Fasole sau altceva? Te intreb daca sunt fasole pentru ca aceasta reteta suna a iahnie de fasole. O fii si din altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Petra, cred ca despre naut este vorba. Poate ne lamureste madelaine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

Da, este vorba de naut. Am si eu o reteta pe care o fac in mod curent.

Hummus

Serves 6
2 cups cooked chickpeas (canned ok)
2 T sesame tahini = pasta de susan. cred ca se poate folosi si ulei.
2 cloves garlic (or more), minced fine
¼ cups fresh lemon juice
salt to taste
1. In a food processor, puree all ingredients to a smooth consistency. For a chunky version, add ½ cup of chickpeas and puree for a few seconds longer.
2. Drizzle with olive oil, sprinkle with paprika and garnish with parsley. Serve with crudite, pita bread or on a salad.
Variations:
Add ½ cup roasted red peppers for a red pepper version. Add 1 tsp. or so of cayenne pepper or 3-6 roasted jalapeno peppers for a spicy version. Add ½ cup grated carrot for a veggie version. Substitute roasted eggplant for the chickpeas for babaganooj.
Tips:
Babganooj can be made without a food processor (in a bowl with a whisk). If the hummus is a little thick, add some of the chickpea liquid or water. Roasted garlic has less of a bite with plenty of garlic flavor (wrap bulbs in foil and bake at 350 for 1 hour).

Mergi la inceput