viata in Germania

viata in Germania | Autor: tinatache

Link direct la acest mesaj

Am luat exemplu de la fetele din Japonia care scriu atat de frumos, e o placere sa le citesti, Si nu numai despre muzee si peisaje ci si despre viata zilnica, si am initiat un subiect asemanator despre viata in Germania. Suntem multe venite/veniti aici, cu green card, prin casatorie, repatriere sau mai stiu ce alte posibilitati mai sunt si m-am gandit ca n-ar fi rau daca am avea un loc unde sa ne povestim experientele, unde sa punem intrebari si sa oferim raspunsuri.
Sperand ca e o idee buna am sa incep chiar eu cu ceea ce ma preocupa cel mai mult in momentul de fata: pasapoartele noastre. Am fost ieri la consulat si DA! am avut o surpriza placuta. La et. 2 unde se afla si biroul d-nei viceconsul mi s-a parut ca arata chiar bine, am intrat in contact cu 2 persoane, prima care ne-a intrebat ce treaba avem pe acolo si ne-a spus ce si cum sa completam, iar a doua, mai "oficiala", care a controlat actele si ne-a pus sa semnam in prezenta dumneaei, ambele doamne amabile si vorbarete. Nu stiu daca a doua era d-na viceconsul pt ca nu avea ecuson si nici nu s-a prezentat insa sincera sa fiu nici nu ma intereseaza f mult acest aspect.
Apropo, pt cine are treaba acolo, se schimba adresa consulatului: de la 1 martie se muta in Richard Straussstr. 146, din pacate am uitat codul postal. Insa nr-le de tel. cred ca raman aceleasi si, incredibil dar adevarat, eu chiar am sunat si in 10 min am aflat tot ce-mi trebuie pt o procura speciala. Deci, toate bune si frumoase, sper sa mearga la fel de bine si la politia Iasi.

Asaaaa, am terminat cu asta, acum asa vrea sa va intreb altceva: a dat cineva TestDAF sau DSH? Cat sunt de grele, sau cam la ce nivel de germana ar tb sa fii ca sa iei scoruri bune? Si, nu in ultimul rand, cat costa??? Dar TOEFL/GMAT cat costa? atat deocamdata dar mai am:))

Numai bine!
Cristina

Un An Nou Fericit!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Sunt cu ochii pe voi.

Ma intereseza si pe mine testele astea... Nu aveti ceva linkuri cu exemple de teste? (am sa mai caut si eu)

~~Adela&Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Gasiti modele pentru DAF si pentru DSH la www.fabouda.de
Cartile de pregatire pt teste mi s-au parut foarte bine facute.
,
Catrinel si Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

http://web1.toefl.org/tstgprog01.cfm

Gasiti tot ce va intereseaza aici cu privire la TOEFL.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

pe pag "www.testDaF.de" cred ca vei gasi modele

citisem undeva pe net ca sunt destul de grele, si ca se pot da doar de 2 ori. Eu nu l-am dat aveam de gand, pt. a ma putea inscrie la o fac. ca si ausländer, dar vorbind la fac. mi s-a spus ca mai bun mi-ar fi ZMP, care de altfel este recunoscut de fiecare universitate pe cand DaF nu, ca cica e mai slab!

Si hai sa va poveestesc ceva din cele bune...

..dupa ce am inceput sa bolborosesc si eu cateva cuvinte in limba germana, si fiindca visam si inca visez sa studiez aici, m-am hotarat sa sun la Fachhochschule sa vad ce si cum. Gandit si facut, sunt la biroul de Architektur, acolo visam eu sa intru, si dau peste ...decan, un om extrem de dragut. Intreb, raspune..ma intreaba raspuns. Inchid si raman totusi cu unele intrebari nelamurite. Ma apuc si sun la biroul de ausländeri a FHS, si dau peste o o doamna acra rau de tot, care imi recomanda cu un gals tare cald sa stau mai bine acasa si sa nu ma inscriu nicaieri, fiindca strainii nu sunt bine primiti in uni. germane.
Suparata foc, il sun pe domnul decan inapoi si ii spun ce si cum. Omul ma incurajeaza si imi spune ca desi am probleme cu lb. germana ma pot inscrie linistita cu cunostiintele actuale, fiindca exista cursuri pt. straini, platite de fac., zilnice.... Iar ca sunt strain, nu conteaza si ca sunt o groaza in FHS.

Mai caut eu pe net cu ce se mananca arhitectura asta in germania, de parca in romania as fi stiut, si normal ajung la alte semne de intrebare. Asa ca in decurs de cca. patru saptamani am ajuns sa il sun pe domnul decan si de doua ori pe saptama.

Ma intreba la fiecare convorbire daca e cineva langa mine si imi traduce, daca am facut scoala germana in ro., daca acasa vorbesc germana...si raspundeam cu nu, si era mirat ca am curajul sa sun asa singura si sa ma interesez. El mi-a spus ca pt. toti strainii este nevoie de test Daf sau ZMP ca sa aiba dreptul sa se inscrie, asta daca nu au facut scoala in germanaia, sau nu au ceva certificat de la G.I. Si m-a sfatuit sa fac ZMP, fiindca e recunoscut de orice Uni. pe cand DaF nu.

In Dec. ma duc la VHS sa ma interesez de curs si examen. Doaman, draguta foc, ma lamuraste ca normal ai nevoie de 800 ore de curs , ca sa te poti prezenta in examen .
Dar cum eu, zice ea, vorbesc bine, poate rezolva ea si fara cele 800 ore, mai ales ca eu am facute nici macar 150 ore, intr-un curs de incepatori.
Ma intreaba ce as vrea sa studiez si ajung sa spun doar "Architektur". La care ma intreaba daca am sunat la FHS-Wü, si am vorbit cu decanul. I-am spus ca am sunat dar cu cine am vorbit nu stiu, ca nu s-a recomandat, dar era tare amabil. Asa am aflat ca vorbisem cu decanul, care sunase aici la VHS si ii spune femeii ca: "[ probabil la terorizazt", cineva cu telefoane], dansul m-a indrumat spre ZMP-Prüfung, si ca el o roaga sa faca tot posibilul sa primesc un loc la curs."

Am ramas tare impresionat de gestul pe care l-a facut decanul. Acum urmeaza sa mereg in 14 Feb sa ma inscriu. Si sper sa fac fata.

Cam ata deocamdata, si sper ca nu v-am plictisit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Ce insemana G.I?

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Apropos de VHS. Eu o recomand pe profesoara Maria Brumm. Daca e vorba de MVHS. De la 1martie incepe Mittlestuffe1. Nu-l recomand pe Christoph Ulrich.

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Eu dau sambata asta ZMP. Am terminat cursul azi. Examenul costa 120€ daca vii din VHS si 140€ daca vii din alta scoala. A mai dat cineva ZMP ? Cum e ? As putea gasi oare niste teste online? La simulare am luat 26 puncte,deci nota 2+ . Dar la examenul propiu-zis s-ar putea sa fie mai putine puncte..
Ariadna, profii de care spui tu in ce oras sunt?

Laura si papusica din burtica ( 25 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Eu am dat DAF in 2000,la VHS Leipzig,schriftlich(Leseverstehen,Sprachbausteine,Hörverstehen,Schriftlicher Ausdruck si asta a fost tare grea) si mündlich(Kontactaufnahme,Gespräch,Aufgabe lösen).Nu mi s-a parut foarte dificil si atunci eram doar dupa 6 luni de studiu intensiv la VHS.Mie mi-a trebuit la Berufserlaubnis als Zahnärztin.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Laura bafta la examen.

Si eu am sambata examen, dar nu ZMP ci Europäisches Sprachenzertificat mai scurt ZD.Eu mi-am luat modelul de examen de pe pagina de la Göthe Institut.Uite ca am gasit si pentru tine:
http://www.goethe.de/dll/prf/pba/zmp/bst/deindex.htm
Sper sa-ti fie de folos si inca odata, multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Laura, eu am dat anul trecut ZMP, din pacate nu-mi amintesc prea multe referitor la subiecte, asta probabil datorita faptului ca eu n-am facut cursul pregatitor ci m-am prezentat doar la examen. O sa ma chinui sa vad ce-mi mai amintesc. De ex. la oral au fost 2 subiecte, fiecare subiect la alegere din mai multe. Unul era de descris niste imagini, iar altul era tot cu o descriere dar de data asta trebuia sa faci comparatie intre cum e la tine in tara si cum e in Germania.
La examenul scris imi amintesc doar ca la proba de Hörverstehen ni s-a pus sa ascultam caseta o singura data si eu am crezut ca ne-o pune de 2 ori si din cauza asta mi-a scapat un amanunt.
Din punctul meu de vedere examenul a fost usor, eu de fapt vroiam sa dau Kleines deutsches Sprachdiplom dar mi-am dat seama prea tarziu ca nu ma mai pot inscrie si atunci am dat ZMP.

Mergi la inceput