reteta de silvoita?

reteta de silvoita? | Autor: babirusa

Link direct la acest mesaj

O stie cineva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tuchi spune:

Buna silvoita asta, greu de facut!

Bunica mea facea acasa, la tara si era .
Am incercat si eu acasa dar nu avea acelasi gust.
Cred ca elemente ca ceaunul special, cantitatea, fiertul la lemne afara, noaptea si altele asemenea dau gustul unic.

Si mie mi-ar placea sa pot face acasa la bloc pe aragaz silvoita dar .... nu prea cred ca se poate.
Astept si eu idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopotzel spune:

Ca sa nu mor proasta, spuneti-mi si mie va rog ce-i aia silvoita???

Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Clopotzel, silvoita e un fel de gem de prune curat, fara zahar si acrisor (Ardeal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Silvoita asta este acelasi lucru cu magiunul? Tuchi draga, pe riscul nostru, da-ne reteta si-ti promitem ca n-o sa te dam in judecata daca nu ne iese... De mult ma intrebam si eu cum se face magiunul de prune...

Dar marmelada groasa, stiti cum se face in casa? Din aceea de o tai felii cu cutitul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi spune:

Cea mai apropiata forma de silvoita iese dupa reteta facuta in cuptor.
Se scot simburii din prune (prune Bistrite li se spune pe aici) si se pun intr-un vas la cuptor la foc mic. Se amesteca din cind in cind si pentru ca sa nu se prinda de oala se pot pune 2-3 linguri de otet. Cine vrea mai poate adauga zahar dar bunica facea fara. Cind compozitia are consistenta dorita se ia de pe foc si se pune in borcane, in patura iar dupa racire ... pofta buna!

Cine are posibilitatea sa fiarba prunele afara, la foc de lemne are mai multe sanse de reusita. Iar spre final, amestecarea silvoitei se face continuu sa nu se prinda de vas.
Of of mai mai, cum stateam noaptea la mestecat si povestit ca "oamenii mari" .... ce vremuri.

Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Multumesc foarte mult, dar... Ai uitat vreun detaliu? Sau nu e acelasi lucru? Magiunul se face tot fara zahar, dar fructele sunt pasate. Adica e ca o pasta, omogen. Nu stie cineva reteta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Pentru magiun se procedeaza asfel:prunele curatate de samburi se dau printr-o masina speciala care separa pulpa de coaja( aceeasi cu care se curata rosiile pentru a face bulion sau suc de rosii)Se poate face si pe aragaz daca aveti un ceaun de tuci- de la tiganii din piete. Cand incepe sa fiarba se mesteca usor ca sa nu se lipeasca. Sa stiti ca se pune zahar, dar putin (pentru ca nu gasesti prune perfect coapte si dulci), putin zahar de ex la 10-12 kg de prune se pune ~1 kg zahar, zaharul ajuta la conservare si in acelasi timp ,,pune in valoare "gustul de pruna.Se fierbe pina la consistenta dorita de fiecare in parte, destul de mult timp, oricum dupa ce se raceste se mai intareste. Se poate pune cand e aproape gata miez de nuca intreg se mai fierbe 20 minute si e gata. Daca nu puneti miez de nuca in el puteti sa-l serviti cu miez de nuca .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Silvoita nu e magiun, se pastreaza si pielita de la prune, e fara zahar (in asta consta bunatatea) si se face din prune bistrite. Chiar nimeni nu stie reteta originala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Milia te referi la marmelada care se vindea pe vremuri in alimentare? Si pe mine ma intereseaza.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

quote:
Originally posted by babirusa
Silvoita nu e magiun, se pastreaza si pielita de la prune, e fara zahar (in asta consta bunatatea) si se face din prune bistrite. Chiar nimeni nu stie reteta originala?
stiu ca si mama mea o facea in fiecare an si tare buna mai era....o sa merg poate miine pe la ea si o sa o intreb cum o face ea....silvoita ii spune la tara la bunici...vai da buna era pe o feie de piine de casa asa frumoasa crescuta si co o cana de lapte de bivolita.mona78

Mergi la inceput