Asociatia de proprietari

Asociatia de proprietari | Autor: joxy

Link direct la acest mesaj

Ce fac daca asociatia de proprietari nu-mi da numar de inregistare la cereri si nici nu imi raspunde la ele..

asa cum prevede HG400/2003 Art. 23 lit. b:

"...Sa primeasca explicatii cu privire la cheltuielile asoc. de prop. in termen de 10 zile de la afisarea notei de plata. Presedintele asociatiei de prop. este obligat sa raspunda la contestatie in termen de 5 zile"

Cu respect,
Florin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lily spune:

o adresa utila este aceasta
FEDERATIA ASOCIATIILOR DE PROPRIETARI DIN ROMANIA
Bd. Regina ELISABETA, 25, et. 1, ap 9,
tel. 3137996, fax. 3134595.

sper sa fie de folos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Raspunsul la intrebarea ta este dat de alte prevederi ale HG 400:

Art. 60. - Compartimentele specializate din cadrul aparatului propriu al consiliilor locale vor acționa pentru:

.......
h) în situația în care comitetul executiv al asociației de proprietari și președintele acesteia nu își îndeplinesc obligațiile legale ce le revin potrivit prevederilor legale și statutului, consiliile locale, prin compartimentele de specialitate ale acestora, vor organiza cu sprijinul unui comitet de inițiativă din cadrul asociației de proprietari o adunare generală care va dezbate probleme ivite în activitatea asociației de proprietari și, dacă este cazul, vor organiza chiar noi alegeri.

Art. 74. - Consiliile locale ale municipiilor, orașelor, comunelor și ale sectoarelor municipiului București pot stabili și sancționa contravenții, prin hotărâre, în condițiile legii, pentru următoarele fapte:

....
c) alte cazuri de încălcare a prevederilor prezentelor norme metodologice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Intrebare: cererea trimisa prin posta cu confirmare de primire.. catre Asociatie, poate tine loc de numar de intregistrare ?
.. la fel, pot sa nu raspunda la ea.. dar ma gandesc ca macar am o dovada ca a fost depusa.

Cu respect,
Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Teoretic, da.

Mergi la inceput