FIV 7

FIV 7 | Autor: gabid

Link direct la acest mesaj

Suntem increzatoare si optimiste ca data viitoare va fi bine!

Gabi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Fetelor,nu stiu ce se intampla ...daca e un semn bun sau rau dar eu visez de 2 nopti incoace ca fac FIV,mai precis ET si tare ma agit prin somn.Imi fac probleme ca eu nu am facut stimulare si cum mi-a facut FIV??!!??Spuneti si voi!Acum cand m-am hotarat sa incerc si altfel!Oare sa fie o presimtire ca nu se poate altfel?Abia astept sa treaca zapada asta care la noi are vreun metru in oras...si sa fac un drum la Dr Cocei ca sa aflu daca e alba sau neagra.




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LICUTA1 spune:

Buna

Voi incerca si eu sa ajung la Dr.Niculescu pentru consult si sa vedem ce spune si el.
Medici la cae am fost(ginecolog si endo. Suceava, Iasi)au spus ca ar trebui sa incerc inseminare.
Din experienta voastra cu din Bucuresti, accepta sa vii cu analizele gata facute sau trebuie facute unde vor ei?
Pentru mine ar fi mai usor sa merg cu ele gata facute si sa nu ma plimb Suceava-Bucuresti doar pentru analize.
Si referitor la Dr Niculescu el merge direct pt.inseminare sau incearca mai intai tratament fara inseminare ?
La mine situatia e cam aiurea .
Am luat ca tratament hormonal doar Clostiberghyt 6 luni , 3in 2001 si 3in2002, iar dupa , in 2003 am facut HSG, Laparoscopie dupa care Dr. ginecolog mi-a dat anticonceptionale 3 luni si a spus ca ar trebui sa se regleze totul.
Eu sunt diagnosticata cu sterilitate primara- insuficinta ovariana si sindromul ovarelor micropolichistice.
Din proprie initiativa mi-am facut niste analize hormonale (14 si 21)si progesteronul a iesit in ziua 21 3,86 cand minimum pe buletin era 7.2 si am mers cu ele la endocrinolog-rezultatul-urgent tratamet hormonal cu inseminare.
Pe medicul ginecolog care mi-a facut HSG si laparoscopia am incercat sa-l intreb daca nu ar trebui sa fac si niste analize hormonale, ca din cate mai citisem si pe forum era foarte indicat un tratament de stimulare imediat dupa laparoscopie, si raspunsul a fost ca stie ea mai bine ce face ca nu degeaba are un titlu universitar punct
Voi inainte de FIV sau inseminare ati incercat si cu tratament mai multe luni sau ati mers direct FIV sau inseminare?
Sunt ametita de tot si foarte stresata, avand in vedere ca am pierdut atata timp degeba dar se poate sa fie de vina si iarna asta care parca ne inghite.

Licuta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Salut Licuta!

Te-am mai citit si pe alte subiecte.Stiam ca vrei sa faci inseminare...La noi a fost asa:

Am mers la Bucuresti la Medsana la Prof Ancar cu gandul sa facem FIV.Era in oct 1999.Normal ca nu ne-a trimis la FIv asa cum doream noi ci ne-a pus sa faacem analize.Dupa o luna jumatate(pana am primit rezulatatul anlizelor)am mers cu rezulataatele la el si am inceput tratamente(stimulari hormonale timp de 2 luni cu pauza de o luna intre ele ).In aprilie ne-a propus pt FIV si la sf lui aprilie-inceputul lui mai am inceput tratamentul pt FIV.
Eu nu am facut inseminari.Vreau sa incerc acum pt ca sa fiu linistita ca am facut tot ce se poate.
Pt inseminari trebuie sa fii perfecta la trompe(sa nu fie infundate).Pt FIv conteaza maai putin trompele.Ovarele trebuie sa fie fara chisturi si uterul perfect.
Analize poti duce si facute in provincie.Nu au pretentii in acest sens.Trebuie sa aai aanaalize hormonale in zilele 3,14 si 21.Sa nu fie mai vechi de un an.Histero la fel ,sa nu fie mai veche de un an.

Acum ,ca ti-am spus tot ce trebuie sa faci..iti doresc mult succes si sa ne spui si noua ce ai ami facut.




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Licuta,am vazut ca ai ovare polichistice...cred ca intai trebuie sa-ti tratezi asta si apoi sa incepi tratamentul pt inseminare.




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:


Salut Licuta,
Daca ai facut HSG si analize anul trecut cred ca ti le vor accepta la Giulesti. Nu stiu exact cum procedeaza Niculescu, dar Dracea avea incredere in procedurile facute la Iasi (am sa-mi fac timp intr-o zi sa povestesc cat de bine s-a purtat Dracea cu mine, ca e pacat sa persiste o parere atat de proasta despre ea).
In legatura cu stimularea dupa laparoscopie, nici eu nu am facut stimulare medicamentoasa in luna respectiva si explicatia dr. a fost urmatoarea: in timpul laparoscopiei mie mi-a facut rejectie cuneiforma a ovarelor ( un fel de intepare a ovarelor) si acest procedeu in sine este stimulator de ovulatie. DAR mi-a dat sa iau in acea luna Pregnyl si Utrogestan pentru a ajuta o eventuala sarcina. In lunile urmatoare (cinci luni) am facut stimulare medicamentoasa pentru ovulatie (cu monitorizare ecografica), urmata de Pregnyl si Utrogestan.
Direct la fiv se merge doar in cazuri speciale: cand trompele nu mai exista sau sunt infundate sau cand exista f.f. putini spermatozoizi si se apeleaza la ICSI. Nici inseminare directa nu stiu sa se faca decat tot in cazuri de fertilitate masculina redusa.
Daca problema ta este valoarea redusa a progesteronului se poate remedia cu medicamente (despre asta intrab-o mai mult pe Gabi). Eu nu aveam progesteronul mic, dar tot am luat Utrogestan la fiecare incercare, dar in doza mai mica (2 pe zi).
Si eu am ovare micropolichistice (diagnosticul meu era “sterilitate primara de origine ovariana”) – chisturile mele sunt f. mici si multe, se vad la ecografie ca niste puncte negre pe toata suprafata ovarului. Daca esti in aceeasi situatie poti face stimulare ovariana dar neaparat cu urmarirea ecografica a ovulatiei pentru a nu face suprastimulare. Daca insa ai cateva chisturi mai mari, trebuie mai intai sa le tratezi si apoi sa faci stimulare.
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Voi de ce ati facut laparoscopie?Pe mine de la HSG m-a pus direct la stimulari.A spus ca e bine cu trompele.Sper sa fie bine si saptamana viitoare.

FIV-uletilor!Se inmultesc gravidutele de sept -oct si de la noi nimeni?

Ralu
Pia
Monica

Trebuie sa fiti trei!Anemona va asteapta!






Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LICUTA1 spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Gabi laparoscopia se face in cazul ovarelor micropolichistice si a trompleor infundate, si de obicei la interventie se practica decorticarea ovarelor (curatarea de chisturi) si acea rejectie cuneiforma a ovarelor de care spnea si Vali (inteparea ovarelor sau bombardarea cu ioni) pentru subtierea peretilor ovarelor-ajutor in eliberearea foliculilor.
Ai fost o norocoasa ca nu a trebuit sa o faci, pentru mine nu a fost o experienta prea placuta.


Licuta

sa razi cand iti vine sa plangi si plangi numai cand vezi pe alti plangand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Cand am facut HSG dr de acolo mi-a spus ca s-a desfundat si a doua trompa cand a introdus solutia respectiva.Ancar mi-a spus ca e bine.




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danny spune:

Monica, ce vesti ne mai dai? Cum merge treaba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Buna, fetelor!

Vad ca subiectul nostru a inceput sa alunece pe a doua pagina tot mai des... Dar acushica incep fiv-urile si o sa avem vesti tot mai multe si mai bune!
Eu tocmai m-am intors de la spital unde am facut cerclaj
Ce sa fac, aveam colul scurt de la mama natura si ar fi fost mai riscant sa stau asa, desi poate ca as fi avut noroc sa nu se intample nimic, dar asa e mai sigur. In rest mai nimic, stau in casa toata ziua si daca n-ar fi DC as muri de plictiseala. Dar aici trece altfel timpul.
Voi ce vesti mai aveti?
Aveti grija de voi si dati-ne vesti bune aici!

Cu drag,
Anemona

Mergi la inceput