Criza barbatului la 40 de ani; mit sau realitate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Criza similar andropauza si stiam ca in jur de 50 de ani.
Si femeile patesc cam acelasi lucru, sa nu credem ca suntem "rupte din soare".
V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Hai ca-i dau dreptate Viorelei hoff...

Io cred ca trec prin criza de la 30 de ani... am fetelor o dorintza nemaipomenita de a fi admirata de baieti mai tinerei ca mine, ca se mai intampla asta, mai ales la scoala...dar doar atat!!
Sa nu ma intelegeti gresit...sau o fi ca am nascut si am impresia ca nu mai am puterea de atractie care o aveam inainte...si nu ma refer aici la barbatul meu care saracul e topit dupa mine, nu stiu parca nu ma satisface asta, vreau sa stiu ca si altii isi mai arunca un ochi, aia, aia, la mine.

Cat ii priveste pe barbatii de 40 de ani, aici e foarte des intalnit divortul la 40 si ceva de ani...ei spun (sa nu dati cu rosii) ca femeile odata casatorite, cu copii crescand si serviciul lor, nu mai dau atentie si faptului de a fi si ...si nici nu mai vor sa ...asa ca ei isi indreapta atentia catre alte zane.

Exemplu: eu cu asta mica in carucior intr-un magazin foarte cochet de lenjerie (eu sunt fan lenjerie!!)...langa mine un cuplu, o ea tinerica, frumusica, un el asijderea...eu imi luasem o rochita din acea in care se doarme dar arata ca un furou, transparenta si rosie si cu vreo 3 fundite...ea o pereche de chilotei, frumusei, dar simpli si negri si forma normala...el ii zice (ca atata pricep si io din olandeza )...draga mea de ce nu-ti iei si tu ceva de genul asta, ca tot timplu te imbraci cu "underwear" numai "politically correct"...daca stiti ce vreau sa zic!!

Adica aia veche cu : in pat c..., pe strada doamna si in bucatarie gospodina, functioneaza bine de tot chiar si in vremurile astea atat de emancipate!!

Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Aha! Acu sunt in ceatza de tot! deci criza de 40 de ani e la 50 de ani si e un fel de "criza de menopauza". Sau nu????
Lena, m-ai facut sa mor de ras cu baietzii tineri. nu stiu de ce, dar pentru mine barbatzii tineri sunt neinteresanti si necoptzi. Dar uneori simt si eu o nevoie aproape organica sa stiu ca sunt dorita, ca inca plac...

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

REALITATE. Tocmai i se intampla unei pretene dale mele. Nujtu cat de criza o fi...sau daca e dopar o scuza pt. faptul ca o iau ei razna. Barbatul pretenei are 36 de ani si sha gasit gagica de 22...deh.

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by Lucia

Am sa va povestesc despre cumnatul meu care are 40 de ani. El este profesor de matematica, un tip prezentabil, dragut si nu-si arata varsta deloc. Daca il vezi zici ca-i student.
A intrat in aceasta criza, care am inteles ca la unii se manifesta prin betie, la altii prin inselatul sotiilor iar la el culmea a devenit foarte credincios; chiar habotnic. Merge la biserica in fiecare duminica si in fiecare zi de sarbatoare, tine toate posturile si se roaga la lumina lumanarii in fiecare seara la anumte ore. Sotia lui nu se mai vopseste nu se mai imbraca in pas cu moda si el refuza tot ce este modern. Nu vrea masina de spalat fiindca zice ca poate spala si cu mana si refuza tot ce este modern fiindca zice el ca lucrurile acestea te indeparteaza de la morala crestina. Tot in urma acestei crize s-a hotarat sa faca si cel de-al doilea copil si zice ca daca Dumnezeu ii va da mai multi copii ei ii vor face cat or fi fiindca orice metoda contraceptiva nu este admisa de religie. Ce sa va spun ca nu iese din casa decat la serviciu si dupa cumparaturi. pe sotie a facut-o sa nu mai aiba nici un pic de personalitate dar ea accepta si singura ei preocupare este gospodaria, neavand nici o activitate de relaxare. La fel si fetita lor este educata in acelasi spirit; la ei in casa nu mai sunt nici televizor nici radiou.
Deci am inteles ca orice barbat trece prin acesta criza, dar nu la toti se manifesta in acelasi mod. Depinde de om.

L.Popa




Lucia, nu stiu daca al tau cumnat trece prin criza de 40 de ani. Mai degraba pare o convertire la pocaiti sau martorii lui Iehova... Cunosc pocaiti care se manifesta la fel. Cumnatul meu era pocait si aproape c-o convinsese pe sora mea. Dar cand i-a pus fata-n brate rufele sa si le spele...a cumparat urgent masina de spalat!
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

cred ca sotul model fiind om e supus slabiciunii ,poate deci calca strimb...barbatii au alt mod de a fi impresionati decit femeile...
daca vad un tip bine facut, un foto model nu sint lesinata dupa el...dar un barbat caruia femeia i se ofera, hmmm...poate <pica in plasa>
pe mine infidelitatea m-a cam speriat, ca idee si am evitat sa fac pasul de a ma casatori ...

de ce un barbat atitia ani nu a gresit si acum la 40 a gasit o alta, dar nici nu vrea sa divorteze poate avea niste explicatii
as zice -de unde stie sotia lui ca nu a mai avut alta aventura, pina sa o descopere pe actuala ? altfel, de ce nu renunta daca sotia stie?
nu stiu cine spune ca <barbatul e nascut bigam>...adica in gene sta infidelitatea ? dar atunci cei care se iubesc toata viata si se respecta ? sint exceptii ?...
din cazurile intilnite, ori sotia l-a iertat dupa ce a aflat de aventuri si au ramas impreuna, ori au divortat iar barbatul a regretat si vrut sa se impace , dar ea nu l-a mai vrut

in cazul celui care <s-a pocait> poate ca nu are atita sarm, energie si pofta de viata cum au unii berbanti

am intilnit citiva <pocaiti> care sustineau sus si tare ca ei sint credinciosi, fideli, isi iubesc nevasta+copii = familia, nu vor nici sa se uite la o fata/femeie pt ca ispita pt barbat vine prin privit(cu ochii), nu discuta cu ele pt ca vor sa ramina puri...i-am respectat...desi m-am intrebat ce e rau sa discute cu o persoana care nu face presiuni legate de sex asupra lor...


"Daca dragoste nu e, nimic nu e"

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine spune:

Am auzit si eu de furia asta de la 40 de ani a barbatilor , chiar de la sotul meu. Mi-a spus ca unii barbati sint tentati sa faca asta, pentru ca au impresia ca imbatrinesc si nu mai se simt atragatori. Se pare ca unii barbati, se lasa tentati , pentru ca in tinerete nu prea au avut destule legaturi amoroase. In orice caz , noi am trecut cu bine virsta asta . Eu cred ca respecutl si iubirea reciproca ajuta foarte mult in perioadele astea. Sa ne fereasca Dumnezeu !

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Asa se zice ca barbatii ar lua-o razna pe la mijlocul vietii... Isi iau masini sport, se imbraca diferit, se tund diferit, au amante... Mai vezi pe strada cite un barbat grizonat in Corvette rosu si iti rizi in sinea ta ca zici ca trece prin criza asta. E carachios, dar e rau daca ti se intimpla tie...
Eu zic ca barbatii pot face asta la orice virsta, si numai barbatii...
Ar fi vorba de generalizare... Ca si femeile care trec prin menopauza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo10 spune:

Criza barbatului de 40 de ani exista, totul e cum fiecare reuseste
s-o depaseasca.
Exemplu 1: Tata a avut o aventura la aceea varsta, care a durat 2 ani, apoi a revenit la sentimente mai bune, intorcandu-se acasa.
Exemplul 2: Un alt personaj a avut deasemena o criza de acest gen la aceeasi varsta, care nu s-a mai terminat niciodata.
Cocluzie: Depinde de om


georgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helga spune:

Barbatii in general sunt greu de inteles, in mod special cei de varsta 40. Dar de ce cautam sa gasim cauza infidelitatii barbatilor si nu incercam sa intelegem de ce femeile casatorite sau necasatorite accepta sa aiba relatii amoroase cu barbati casatoriti. Nu credeti ca totul se depinde si de femei?

Mergi la inceput