Tipa in somn la trei luni

Tipa in somn la trei luni | Autor: moka

Link direct la acest mesaj

De vreo doua saptamani bebicul meu tipa in somn, doar ziua. Daca reusesc sa-l potolesc, (il mangai, legan, vorbesc, cant, etc) doarme mai departe linistit daca nu il iau in brate ca tipetele sunt tare ascutite si abia atunci se trezeste si se uita mirat la mine. Nu cred ca sunt colici, cand il doare burtica de obicei se chirceste. Aveti idee ce poate fi?

Moka si Mokutza (3 luni)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Cand am fost ultima oara la medicul de familie avea un tabel cu dezvoiltarea bebeilor si pe tabel avea si somnul. La 2 luni scria "tipete". Cand am intrebat ce inseamna aia mi-au spus ca tipa in somn de colici sau de altceva. Pe babycenter.com am vazut un articol foarte interesant cum ca totusi colicii ar putea reprezenta si o chestie neurologica (sistemul lor nervos e supraplin de stimuli din exterior si se descarca prin maraieli sau tipete). Si Alexandra mai face cateodata asa (avem aproape 3 luni) si cred ca e o chestie normala in dezvoltarea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilyana spune:

Nu te ingriji, si fetita mea care are 2luni si 10zile face asa ziua,o ea u in brate si se linisteste sau o manguiesc(nu stiu daca am scris prea corect)

Mergi la inceput