Plante si flori pentru suflet

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

[quote]Originally posted by pojogam

Valentinaq pai daca ai cautat in enciclopedie cel ros sa-mi spui cum se cheama ca rosu am avut si stiu cum e. voiam sa te intreb daca ai vre-un pui? Sunt amatoare sa-l cumpar.
[:)
[/quote

Mihaela uite,am gasit cum arata trandafirul meu iti dau link-ul ca poza n-am stiut sa o pun
se cheama rosarium uetersen,este pe la mij.paginii

http://rogoblen.fcc.ro/De%20la%20lume%20adunate.htm#Soiuri_de_trandafiri

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Al meu nu are pui,este o singura buturuga din care se ramifica corzile.In toamna am ingropat 2 dintre ele in pamant,le-am lasat doar virful afara sa vad daca prind radacini,asa ca vita de vie!Daca in primavara inverzesc,iti dau cu cea mai mare placere un butas!
Valentina
acum am vazut ca stai in Bacau!Eu in Bucuresti si casa unde am trandafirii este linga Ploiesti,asa ca nu stiu cum o sa facem,daca se prind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by pojogam

Nu mai stiu cine ma ruga de un vlastar de liliac batut... As putea in primavara sa-ti dau dar eu sunt din Bacau, asa ca nu stiu zau cum ar ajunge in Bucuresti...


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao



Eu te rugam pentru liliac...ouff imi pare tare rau ca sint asa departe de tine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Valentinaq multumesc din suflet pentru link, am mai aflat cate ceva...
eu sunt innebunita dupa trandafiri. imi doresc sa refac gradina pe care o am ca a fost candva superba.
Cu vlastarul daca se prinde ...stiu ca e dificil de trimis, mai vedem la momentul respectiv.
multumesc inca o data.

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Fetelor ma gandesc din ce in ce mai des la primavara. Ce flori as putea sa pun in gradina sa fie cat mai placut mirositoare si aspectoase; sa mut ghivecile afara si sa amenajez un foisor. Aveti vreo idee de planta gatatoare sau mai bine zis curgatoare care s-ar potrivi la un foisor ? La trandafiri m-am gandit dar mai vreau ceva. Ce idei imi dati?
Si la rasaduri de legume se gandezte cineva?


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Buna fetele!
POJOGAM-incerc sa-ti scriu din cartea mea despre begonie si gardenie.BEGONIA-trebuie expusa la lumina,dar nu direct la soare;prefera o temp. de 15C;se uda o data pe sapt. sau de doua,sau mai des daca e f. cald;se pune ingrasamant lichid continand potasiu la fiecare doua saptam. in timpul perioadei de crestere;se replanteaza primavara;se indeparteaza frunzele si florile indata ce s-au uscat,deoarece daca le lasati pe planta pot distruge si determina putrezirea frunzelor sanatoase cu care sunt in contact.Udarea si temperatura sunt factori fundamentali:planta se ofileste cand este udata excesiv sau cand este expusa la temp. inalte,in acest caz asezati-o in loc mai racoros si lasati-i pamantul sa se usuce;expunerea directa la soare prea puternic poate provoca plantei arsuri si o poate deshidrata.
GARDENIA-martie,aprilie se replanteaza;se fol. compost necalcaros pe baza de turba sau de pamant fertil,la care adaugati o mica cantit. de nisip.In sezonul cald compostul treb. mentinut in permanenta umed,udand-l cu apa calduta necalcaroasa.Are nevoie de multa lumina,dar indirecta;daca temp. este ridicata,transferati planta intr-un loc cu penumbra.In sezonul mai rece mentine-ti planta la caldura si la cel putin 13C;udati-o atat cat sa mentine-ti compostul umedsi in cazul plantelor care infloresc iarna,administrati un ingrasamant lichid cand apar florile.Asezati gardenia intr-un loc luminos,bine aerisit,dar protejat de curentii de aer.Apa si lumina insuficiente determina cadera florilor si opacifiaza frunzelor.

Cam atat am luat din cartea mea.De mare ajutor nu cred ca iti sunt,dar acolo, sa citesti,sa iti faci o idee.Eu cred ca ambele sunt superbe,dar cam greu de ingrijit.Iti recomand o revista,unde se discuta despre flori(si nu numai) PRACTIC-Idei pentru casa,gradina si apartament.Eu o iau de vreun an si e foarte buna,te ajuta cu diferite sfaturi:cum sa ai grija de flori,si altele.Apare la data de 1 ale lunii,si costa 16000 lei.Eu ti-o recomand cu drag,acolo ai sa gasesti multi iubitori de plante.Daca nu ma insel,in numarul de februarie,chiar e un articol despre begonie.
CU MULT DRAG,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Doina multumesc frumos de informatii. Sa stii ca imi sunt utile si o parte din ele le-am respectat pana acum.Nu stiam ce tip de pamant le trebuie ca sa le fie bine. Astept cu nerabdare sa infloreasca ca au niste flori superbe.
te pup

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by pojogam

Fetelor ma gandesc din ce in ce mai des la primavara. Ce flori as putea sa pun in gradina sa fie cat mai placut mirositoare si aspectoase; sa mut ghivecile afara si sa amenajez un foisor. Aveti vreo idee de planta gatatoare sau mai bine zis curgatoare care s-ar potrivi la un foisor ? La trandafiri m-am gandit dar mai vreau ceva. Ce idei imi dati?
Si la rasaduri de legume se gandezte cineva?


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao



Cataratoare: poti pune zorele, au avantajul de a creste repede, si infloresc frumos dar sint anuale. Insa anul urmator din semintele cazute ies altele. Mai poti pune caprifoi (sau Mana Maicii DOmnului), asta e peren, creste mai greu dar florile miros f frumos. Tot cataratoare si tot perene mai sint si "Trompetzelele" fac niste flori rosii ca niste trompetzele, sorry nu stiu denumiri stiintifice pentru ele. Mai e un soi de fasole care face flori rosii, f decorative, creste repede si ea...apoi faci mincare cu pastaile

Ca legume eu am avut anul trecut citeva rasaduri de rosii, citeva de ardei si castraveti pusi pe linga gard. Copiii erau f incintati cind adunau legume din gradina si apoi faceam salata productie proprie. Mai ales ca erau "bio", fara nici un ingrasamint.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Cu multa placere,Pojo!
Moka,daca mai citesti pe aici,sa sti ca ti-am raspuns la e-mail(tot pe data de 9.02),dar l-am primit inapoi,zice ca nu e buna adresa ta,sau ceva de genul asta.Cum facem?

Vreau sa intreb, si eu fetele care stau la curte,cum procedeaza,cand vine primavara,ce seminte de flori pun.Sunt bune semintele de la florarie?Vreau si sa pun si nu prea stiu cum sa procedez.
Va multumesc,anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Diana904 ai o curte mai mare ? Si eu pun primavara mai de toate in pamant insa cel mai bine se fac castravetii, usturoiul , ceapa , salata si ridichile; morcov greu si rosii nu am succes. Ar tb sa fac un fel de sera dar cred ca mi-e lene.
Palma maicii Domnului o am si imi place enorm cum miroase. Iar despre celelalte e o idee faina. Sa vad ce gasesc se minte in comert.
Doina eu am luat o data seminte de la Metro de la firme Italiene si parca nu sunt facute pt pamanturi romanesti. Asa ca am revenit la cele romanesti de ex: Agrosel din Cluj au seminte bune de flori. Pot sa-ti trimit si eu seminte ca am o multime. Parca “condurasi ” am cel mai mult.


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput