Plante si flori pentru suflet

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melinav spune:

Pentru BurlacuP: ca sa prinda musacatele, bunica mea rupe lastari tineri, care sa aibe tulpina verde cruda, sa nu fie lemnoasa, si in gaura unde infige lastarul pune cateva boabe de grau (ajuta planta sa se prinda mai repede).
Eu, ca sa inmultesc violetele de Parma procedez astfel: rup frunze sanatoase pe care le pun intr-un pahar transparent (ca sa poata patrunda lumina), plin cu apa - sa ramana doar frunza afara, toata codita sa fie sub apa. Cand scade apa, se completeaza iar. Mai intai apar mustatile radacinii si apoi mici frunzulite, asta cam dupa 3-4 saptamani. Cand frunzulitele sunt de marimea buricului unui deget, se planteaza, bineinteles infigand mustatile in pamant si lasand afara micile frunzulite. Pana se prinde se toarna apa pe sus, apoi se toarna in farfuriuta, si doar o data pe saptamana pe sus.

Cu drag, Melina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:


mare iubitoare de flori,am si acasa si la serviciu:violete,begonii,ficusi,colocazie,yucca,ferigi,trandafiri japonezi,sabiuta pitica...insa marea mea pasiune ramin trandafirii,am foarte multe culori,pitici,normali,cataratori eu am responsablitatea sa ii inmultesc!am tot felul de flori de sezon,lalele.narcise,etc. este o desfatare pentru ochi si suflet sa le vezi inflorite!De anul trecut am si un liliac alb,cu florile batute,este superb!Singura mea problema este ca l-am plantat aproape de gardul curtii si nu vreau sa imi rupa cineva crengile!
Zicea cineva mai sus[scuze,nu mai stiu cine]ca i-a murit violeta grena,am si eu aceeasi problema numai ca pe a mea a invadat-o furnicile si orice am facut nu am putut sa o salvez
Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Fleur eu am un liliac in curte. Am liliac mov batut si mov simplu. Tu unde l-ai plantat ? Oricum cel de curte, daca pot spune asa, ii trebuie pamant cu putin nisip (f putin la plantare) si multa apa. Sa fie mai spre semiumbra. Cand e micut se taie crengulele ca sa se faca asa tufa.
Moka scuze ca nu am raspuns… ce fel de trandafiri ai? De ghiveci sau de curte? Si cum se “imbolnavesc”, fac asa ceva maroniu si se ataca floarea sau cum?
Daca vad ca tot discutati de violete de Parma am si eu o intrebare: eu am unele violete roz simple si sidefate iar altele mov si nesidefate. Ambele au fost foarte dese si de obicei le curat de frunzele ce mor,insa cum pot sa le raresc? Le descaf de la radacina?
Si inca la begonie sau gardenie nu se baga nimeni? Am si eu un fix, scuzati!!!
Ma bucur Doina S ca vii printre noi si tuturor celorlalte le multumesc pt sfaturi.

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Adina,
Referitor la ficus: tai butasi din tulpina cu 1-2 frunze. Intrucat planta contine latex, trebuie sa ii tii 10-15 minute in apa calda sau lasi sa se usuce latexul apoi il cureti. Dupa aceea, pui butasii in apa. Fac repede radacini (cam o luna). Vezi ca butasirea se face in lunile ianuarie-frbruarie-martie asa ca...grabeste-te.



quote:
Originally posted by voinea

am si eu o intrebare: cum se tund ficusii?
m-am mutat in casa noua si am primit de la fostul propietar un trandafir japonez si un ficus. amandoi sunt imensi dar ficusul nu prea a fost tuns deloc. de fapt a crescut lung de tot in inaltime, a depasit de mult scarita si deja se apleaca peste ea. Cam la ce distanta de ramificatie se tunde? sau cum sa fac?

daca tund varfurile (valabil si pentru trandafir si pentru ficus) si le pun in apa or sa creasca radacini? cam la cat timp?

la taiere mai e vre-o manevra de facut? am inteles ca trebuiesc acoperite taieturile "ca sa nu rasufle" si daca da cu ce se acopera?

merci mult mult de tot daca imi raspunde si mie cineva


Adina si dragalasii ei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Buna fetele!
Moka: n-am idee,de unde poti sa cumperi floarea de ceara, nu prea am vazut-o in florarii.Mie mi-a dat-o prietena,al carui sot nu-i placeau florile.Daca vrei, pot sa iti dau eu un lastar,daca vrei,bineinteles.
Pojo:esti o dulce!Te !Nu de alta,dar ma simt si eu luata in seama!La bebici de iunie-iulie 2003,tot tu mi-ai adresat si mie 3,4 cuvintele,si te mai o data,pt. asta!Nu de alta ,dar imi dai si mie putin curaj,nu pt. ca duc lipsa,dar ma cam simt pe dinafara acolo,probabil unde voi dialogati mai de mult timp,si va cunoasteti mai bine.Dar sper sa ma integrez totusi.....
Va pupam,eu si Tibi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by BurlacuP

Multumesc pentru raspuns fetelor! Imi placa cand vad atat de multe iubitoare de flori. Am o intrebarea pentru cele mai experimentate!
Cum pot sa inmultesc muscate si violete de parma! Incerc de mult timp... de exemplu la muscate ii dau mustati si cand o pun in pamant... moare!La violete n-am avut noroc de loc! Imi plac mult muscatele .. mai ales inflorite! Poate ma ajutati cu niste sfaturi... si acum am intr-un vas muscate la inmultit!

Multumesc anticipat !
Paula


eu am prins violetele de parma prin separare. ele se inmultesc si singure in ghiveci si la un moment dat trebuie separate!!!


Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

PT, POJOGAM-daca vrei sa te ajut cu sfaturi luate dintr-o carte,ptr. ingrijirea BEGONIEI si a GARDENIEI,o fac cu placere.Nu din experienta propie,pt. ca nu le am avut,doar o BEGONIA OLSONIA(decorativa,cu frunze,fara flori)pe care am pierdut-o bineinteles!
cu mult drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Valentinaq acum recitind ce ai scris imi pica si mie fisa… si eu ador trandafirii. Cand eram mica bunicul avea grija de ei si ii inmultea. Acu nu mai este printre noi si am ramas cu aceasta dragoste de trandafiri. Rugamintea mea este sa-mi spui ce tip de trandafir catarator e mai rezisten si in acelasi timp frumos. Doresc in primavara sa imi pun unul la geam si prin curte. Astept raspuns! Multumesc!!!

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

DOINA, multumesc mult, sigur ca vreau, esti o scumpa! Eu n-am vazut floarea de ceara decat odata la o firma unde ma dusesem pentru un ineterviu si m-am indragostit de ea.

MIHAELA, n-am curte. Trandafirii sunt de ghiveci, din cei pitici si fac flori micute, daca ii stii. Am avut toate culorile, unul singur mai supravietuieste si ala are doar vreo trei cracute chele. Pe frunze apar niste puncticele decolorate, minuscule, nici nu se vad cu ochiul liber. Pentru ca sunt multe dau frunzei o culoare mai deschisa, apoi frunza se usuca si cade. Am vazut aceeasi problema in ultimul timp pe ficusul benjamina, cel cu frunze mici, doar ca lui nu i-a cazut nici o frunza. Ficusul celalalt, clasic, cu frunze mari, n-are nimic.

Moka si Mokutza (3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melinav spune:

Pentru pojogam: si la mine unele violete impuiaza foarte mult, altele nu. Eu de obicei le desfac dupa ce le trece inflorescenta, nu e bine sa le deranjezi cand sunt inflorite.
Daca dupa ce le desfac din buchetul central, sunt pui care nu prea au radacini, le mai tin cateva zile in apa, pana apar firisoare de radacini , si apoi le plantez.

Melina

Mergi la inceput