Plante si flori pentru suflet

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Buna fetelor. Ador subiectul asta si subiectul subiectului, adica florile.
Nikkido, fa pace cu bietzii cactusi. Stii ce dragalasi pot fi....
Lulu77, cum te descurci cu feriga? Ce conditii ii asiguri?
Stie careva cum se face cu iasomia....dintr-un copacel sa fac 2? Iau o crengutza sau tre sa sap dupa o radacinutza?
Imi pare rau ca nu stiu sa raspund la nici una din intrebarile puse ...
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

ANTOIANA, sunt multe specii de ferigi. In general sunt betive rau.

VOINEA, ficusii sunt de mai multe feluri, banuiesc ca tu te referi la cel cu frunze mari si verzi. Taie-l de unde vrei. Eu am unul de vreun metru si foarte des, anul trecut i-am taiat exact varful si s-a ramnificat.

NIKIDO, nici mie nu-mi plac, de ex. violetele, asta nu inseamna ca nu-i inteleg pe cei carora le plac. Si orhideele sunt buruieni in tarile de bastina.

MARI, lasa cercelusul in pace. La primavara o sa renasca si o sa te umple de flori. Azaleele sunt in anotimpul lor, ele nu infloresc vara.

ALLYA, ai fler la flori. Cala infloreste greu si e o planta f. pretentioasa, daca ti-a facut floare cred ca poti sa cresti orice.

CARMENUTZA, putini cactusi au o crestere spectaculoasa. In general cresc greu, iar flori fac doar unii dintre ei si nu neaparat anual. Eu am unii cactusi de 5 ani, inca ii mai astept la inflorire, iar altii infloresc sase luni pe an. Iarna unii e bine sa hiberneze in locuri umbroase si la temp. constanta, asa vor creste mai bine si mai viguros primavara. Pune-le pamant de cactusi, e esential sa fie bine drenati. Cat despre trandafirul japonez eu zic sa nu-l tunzi acum, in general se recomanda scurtarea plantelor incepand de primavara.

MIHAELA, ma dispera trandafirii astia pitici. Se imbolnavesc de ceva, nu stiu de ce exact, i-am tratat cu tot ce am gasit in comert, si tot mor. Am ucis pana acum vreo 7, si imi plac asa de mult...

Are cineva muralia? A mea nu mai vrea sa faca flori, doar fructe peste fructe, cu cine s-o poleniza numai ea stie.

Moka si Mokutza (3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Pentru Lulu77 si pentru cine se pricepe:
Revin si eu cu bonsaiul meu (ficus). Il am de cateva zile si vad ca au inceput sa-i creasca frunze noi. Stiu ca trebuie taiate, am citit cate ceva pe internet, am vazut cum se taie... Intrebarea mea este: ce frunze tai si ce las netaiat? La fel si pentru crengute.
Stiu ca e un intreg "ritual", dar care? Si uneltele speciale de taiat, de facut ligaturi (ce sunt alea???) sunt obligatorii?
Cred c-am sa intru pe un forum al pasionatilor de bonsai...
Cu bine.
Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melinav spune:

Si mie imi plac florile, pasiune care mi se trage de la bunica si de la copilaria traita la tara, cand am prins drag sa ingrijesc plantele. Bunica are o veranda cu geamuri mari, unde e o minunatie sa privesti in luna mai toate muscatele inflorite, cu ciorchini de flori in toate degradeurile posibile! Si are mana buna sa le inmulteasca.
Din pacate, la noi in apartament nu avem soare decat pana la ora noua dimineata si dupa 5 si ceva, deci mai deloc, si asta nu le place muscatelor, dar le place violetelor de Parma, care nu iubesc soarele, sa le cada direct pe frunze. Cert e ca le merge foarte bine. Am un birou plin cu ghivece. De diferite nuante: 3 feluri de albastru, mov, 2 feluri de roz, albe, cu frunza creata. Pe cea grena nu am reusit insa deloc sa o aclimatizez. Am cumparat de vreo 2 ori de la florarie, dar dupa ce se trecea inflorescenta, planta murea incet-incet . Nu am reusit nici sa o prind prin frunze.

Daca ar vrea cineva sa-mi dea o violeta grena la schimb cu una din culorile pe care le am eu, ar fi grozav !

Melina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Mari, gloxiniile "hiberneaza" iarna. La sfarsitul toamnei, eu le tai toate frunzele (pe care le pun in apa pana fac "mustati"). Pun ghivecele undeva la semi-intuneric si le ud din cand in cand. Prin februarie incep sa dea frunzulite din bulbii ramasi in ghiveci.

In legatura cu azaleele, iti dau un link:
http://www.eva.ro/familie/articol316.html

Pentru alte plante:
http://www.eva.ro/familie/

Succes


quote:
Originally posted by mari stoian

Salutare fetelor! Ce subiect pe gustul meu!Eu sunt de-adreptul bolnava cu florile.Nu mai am loc in casa si cum scap la florarie mai vin cu un ghiveci .Marea mea problema este iarna care ma obliga sa le bag in casa si pierd foarte multe flori di cauza ca nu stiu exact cum se ingrijesc iarna.Am avut 2 gloxinii super si dupa ce le-am adus in casa au murit.Marea mea surpriza a fost ca azaleele infloresc acum si sunt super dar majoritatea sunt suparate si nu stiu ce sa le fac.Oare sa fie vorba de hibernare pe timp de iarna?(in ghilimele bineinteles).Am un cercelus care a facut flori toata vara si acum este tare amarat.De ce conditii au nevoie ficusii ca sa le mearga bine?Begoniei i-a mers ceva timp dupa care s-a uscat. Multumesc pentru sfaturi.
Pupici si sa auzim de bine.

Mari



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Depinde de specia de bonsai .eu am maslin si cafea.
le tai doar crengutele fara frunze sau flori in varf ,tai cam juma' de cm ,si cel putin eu ,le tai cu foarfece ,nu am unelte speciale.
le cumpar fertilizant special de bonsai ,ingrasamant . fereste-le de sursa de caldura ,se vor usca si iti vor cadea frunzele.
[b]Antoiana[/b,la feriga ii pun apa cam mereu ,nu ii place pamantul uscat ,si nici caldura , de ex. eu o tin pe o polita ,in bucatarie ,intr-un colt unde este mai umbra.


ALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Super subiect!Adaugati-ma si pe mine,la lista iubitoarelor de plante si flori!Am observat ca unele din voi chiar 'le aveti' cu asa ceva!Bravo!Inseamna ca reusiti sa aveti si flori.Eu nu prea......
Ador plantele cu flori,de ex. violetele,azaleele,gloxiniile,begoniile
si altele.Dar nu prea imi infloresc....Cu toate ca de vreo 4 ani tot incerc....Totusi mai infloresc,din cand in cand,trandafirul japonez,floarea de ceara,care e lungaaaaa,si cate o violeta.Am acum altele,poate le merge mai bine,si infloresc si ele....Si mai am un crin mai tinerel,care nu a inflorit pana acum,dar s-ar putea.
Din mica mea experienta,pot sa-i spun OANEI,ca respectivul copacel il am si eu, si la fel am patit, si eu.In primul an era piticel si l-am bagat in casa,cazandu-i frunzele,l-am pierdut.Tristete mare,ca-i placea sotului meu tare mult!A doua oara,nu l-am mai bagat in casa,l-am lasat pe balcon.Si tin sa spun ca-i merge foarte bine!Te sfatuiesc si pe tine Oana,sa faci la fel!PTr. Adi2003,nu se schimba apa la frunza,pe care ai pus-o sa inmultesti planta,doar mai adaugi,daca e cazul,in rest ai si tu rabdare.......
Cu mult drag...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BurlacuP spune:

Multumesc pentru raspuns fetelor! Imi placa cand vad atat de multe iubitoare de flori. Am o intrebarea pentru cele mai experimentate!
Cum pot sa inmultesc muscate si violete de parma! Incerc de mult timp... de exemplu la muscate ii dau mustati si cand o pun in pamant... moare!La violete n-am avut noroc de loc! Imi plac mult muscatele .. mai ales inflorite! Poate ma ajutati cu niste sfaturi... si acum am intr-un vas muscate la inmultit!

Multumesc anticipat !

Paula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleur spune:

si eu sunt moarta dupa flori!

Eu bonsaiul il tund cu o foarfeca speciala de tuns flori.Ii tai doar crengutele care cresc mai mari decat coroana lui , pamantul trebuie sa fie permanent umed si sa aiba lumina dar nu soare direct.

Dar de liliac stiti ceva? Am plantat unul primavara trecuta iar in cateva luni a murit.Oare ce nu i-a convenit?

Multa sanatate,
Fleur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

Doina, si eu caut de mult floarea de ceara, stii cumva de unde pot sa cumpar una? Ca n-am vazut pe nicaieri.

Paula, mie nu prea-mi plac violetele, dar le inmultesc cu succes pe ale mamei care e mare fana: pun direct frunzuca in pamant, intr-un rasad mic. Cand are 4-5 frunzulite o mut in ghivecelul ei si gata. Muscatele si mie imi ies cam una din 5 la inmultit, dar nu le pun in pamant ci in apa - lastari tineri de primavara.

Moka si Mokutza (3 luni)

Mergi la inceput