Plante si flori pentru suflet

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:


Carmenutza ma bucur ca esti prezenta si aici!!!
Cu trandafirul japonez pot sa-ti spun din experienta mea ( nu e prea vasta dar…) dupa ce a facut florile si se usuca poti sa tai un pic ramurica. Ai sa vezi ca floarea cade cu tot cu o codita care o sustinea asa ca nu va fi problema de taiat. Am ascultat la Tv o emisiune in care spunea ca fiecare ramura ar trebui taiat la varf pt a-l ajuta sa mearga pe inaltime. La mine a inceput sa infrunzeasca si spre baza dupa ce am aplicat ce ti-am spus si o perioada nu a inflorit. Carmenutza as vrea si eu un pui de orhidee indraznesc sa te rog, cum as putea sa...
Si mie imi place bonsai-ul insa e sensibil. Am avut la serv. unul care daca erai nervos si trist in prejma lui ii cadeau frunzele. Sunt sensibila la starile noastre si la ambient
Allya e adevarat ca muzica si luminile ajuta la dezvoltarea lor. Eu am testat cu muzica si cu multa tandrete si am salvat un pui de trandafir. Eu una cred foarte mult in manifestarile energetice ce au loc asupra noastra, dar asupra plantelor. Chiar am citit o carte f faina “Puterea Lunii” in care te invata f multe despre plante.
Adi2003 e mucegai? sau e ceva alb mai rigid? uite ca eu nu schimbam apa la plantuta doar adaugam din cand in cand. dar exista un stimulent pt cresterea radacinilor daca dureaza asa mult...
Lumy daca nu am intrebat pe toata lumea... am o begonie care nu a mai inflorit cred ca de 3 luni si frunzele sunt cam tari si unele par a fi arse... ai vreo idee?!


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

quote:

Adi2003 e mucegai? sau e ceva alb mai rigid? uite ca eu nu schimbam apa la plantuta doar adaugam din cand in cand. dar exista un stimulent pt cresterea radacinilor daca dureaza asa mult...



Are aspect de mucegai, doar ca e de culoare alba si sta in jurul locului unde ar trebui sa apara radacina. Habar n-am ce e...Floarea am pus-o in apa pe 20 dec. 2003, de 2 ori am schimbat apa, in rest am tot completat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari stoian spune:

Salutare fetelor! Ce subiect pe gustul meu!Eu sunt de-adreptul bolnava cu florile.Nu mai am loc in casa si cum scap la florarie mai vin cu un ghiveci .Marea mea problema este iarna care ma obliga sa le bag in casa si pierd foarte multe flori di cauza ca nu stiu exact cum se ingrijesc iarna.Am avut 2 gloxinii super si dupa ce le-am adus in casa au murit.Marea mea surpriza a fost ca azaleele infloresc acum si sunt super dar majoritatea sunt suparate si nu stiu ce sa le fac.Oare sa fie vorba de hibernare pe timp de iarna?(in ghilimele bineinteles).Am un cercelus care a facut flori toata vara si acum este tare amarat.De ce conditii au nevoie ficusii ca sa le mearga bine?Begoniei i-a mers ceva timp dupa care s-a uscat. Multumesc pentru sfaturi.
Pupici si sa auzim de bine.

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikkido spune:

Si eu sunt o infocata pasionata de flori.De toate felurile,o mare exceptie facand cactusii.Nu-mi plac deloc si nu inteleg de ce cultivam si ingrijim o astfel de specie,cand in locul lor de origine sunt vazuti ca niste adevarate buruieni.Nici acum nu-mi pot alunga din minte imaginea cactusilor cu flori galbene care "inunda" stancile si pamantul sterp din Grecia.Mi-e imposibil sa-i cresc,d-apoi sa mai dau si bani pe ei...

In fine,fiecare cu gusturile lui.Sunt o pasionata de palmieri de toate speciile,pt ca si spatiul din casa imi permite.Sunt usor de ingrijit si au un aspect placut.Dar trebuie acordata o mare atentie cantitatii de apa,mai ales pe timp de iarna.Mai bine sa ii insetam decat sa ii inundam.

Violetele Usambara (de Parma) sunt un adevarat leac pentru suflet si ochi,dar sunt pretentioase.Dai ai o adevarata satisfactie cand vezi ca iar au inflorit,nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Marificusii nu trebuie udati f tare mai ales iarna, mai bine le faci asa un spritz pe frunze cu apa. Trebuie sa stea la lumina directa si in caldura, nu in curent de aer. Am luat un cadou un ficus si se dezvola super.

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Noi avem orhidee, cam 35 si violetele pe care mi le-am adus dun Ro. Sunt f. frumoase violetele mele si am observat ca aici nu gasesti la fel ca ale mele. Poate sunt hibrizi sau stiu eu ce, culmea e ca Violetele pe care le intalnesti in caca oricui in Ro, nu le vezi aici la magazine.
Din 7 febr. se face iarasi o reducere de preturi la orhidee la "Obi" si abia astept sa ne "aruncam", sa vedem ce specie mai colectionam!
Viorela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Scuze pt. "cacofonie"
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari stoian spune:

Multumesc mult pentru sfat Mihaela.Sper sa-l scot din iarna cumva.

Pupici,
Mari&Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Buna fetelor ,

Si eu ma inscriu in randul iubitoarelor de plante ,mai bine zis a "obsedatelor" ptr ca ,pur si simplu sunt innebunita dupa flori ,am casa plina de tot felul de specii : Dracena ,Yuca ,Gardenie, Ficus,Ficus Benjamin, Filodendron ,Beucarnea ,Dipfenbachia ,Pomul vietii ,Violete de Parma, Bonsai ,Feriga, Lacrima lui Isus ,Crin ,Croton ,si o gramada de natii de la noi din popor.
lu.more ,si eu am 2 bonsai .
cand ii uzi ,nu turna apa la radacin a,ci scufunda tot ghiveciul intr-un vas cu apa fiarta si racita ,inclusiv planta sa fie acoperita de apa.lasa planta in apa pana apa nu mai face bule ,atunci inseamna ca s tras cata apa avea nevoie.
le trebuie lumina ,sa nu fie langa sursa puternica de caldura ,pulverizati cu apa ,dar iarna mai rar,sa nu lasi pamantul sa se usuce.
si un lucru important si probat de mine, le place fffff mult muzica.

ALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voinea spune:

am si eu o intrebare: cum se tund ficusii?
m-am mutat in casa noua si am primit de la fostul propietar un trandafir japonez si un ficus. amandoi sunt imensi dar ficusul nu prea a fost tuns deloc. de fapt a crescut lung de tot in inaltime, a depasit de mult scarita si deja se apleaca peste ea. Cam la ce distanta de ramificatie se tunde? sau cum sa fac?

daca tund varfurile (valabil si pentru trandafir si pentru ficus) si le pun in apa or sa creasca radacini? cam la cat timp?

la taiere mai e vre-o manevra de facut? am inteles ca trebuiesc acoperite taieturile "ca sa nu rasufle" si daca da cu ce se acopera?

merci mult mult de tot daca imi raspunde si mie cineva


Adina si dragalasii ei

Mergi la inceput