Plante si flori pentru suflet

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Si noi suntem mari iubitori de plante!
Se pare ca plantelor de camera le place f. mult muzica simfonica si sa vorbesti si sa le alinti!
Eu mai fac asa cateodat si le merge extraordinar!
De exemplu, am "salvat" o gramada de orhidee de la magazine si acum chiar sunt aprox. toate pe ounctul de a inflori! avem cam 35 de ghivece, toate culorile si vreo 3 specii! Sunt minunate dar si f. prtentioase!
Cat despre puriceii albi din pamant, nu exagera cu udatul si pana urma or sa dispara de bunavoie!
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

SIMONAR, yucca are nevoie de multa lumina. Se ingalbeneste la intuneric sau la udatul excesiv.

PAULA, sunt multe specii de muscate. Unele fac flori un an, altele trei ani, altele sunt perene. Nu le place aerul uscat, vor multa lumina si udare moderata.

MIHAELA, majoritatea cactusilor se inmultesc prin butasi. La unii (cel mai simplu) iei un puiut si-l pui direct in pamant, la altii care cresc pe verticala) tai varful si-l plantezi (de obicei planta mama se ramnifica ulterior) iar la altii care cresc pe orizontala separi radacina.

Stie cineva cum se ingrijesc trandafirii pitici de apartament?

Moka si Mokutza (3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Excelent subiect! Imi plac florile foarte mult!
Referitor la floarea speciala de Craciun, cu frunze rosii in partea superioara si verzi la baza, stie cineva cum se inmulteste?
Am pus in apa un puiut din floarea asta, sperand ca-mi va face radacina. A trecut mai bine de o luna si nici un semn. Floarea nu s-a uscat, chiar i-au mai crescut cateva frunze rosii noi, iar acum stagneaza. Este frumoasa, as vrea sa o pun in pamant, dar daca nu are radacina, cred ca se va usca. Ce sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Mel asa stiu si eu ca nu tb multa apa si se mai da o solutie dar uite ca acu; nu-mi aduc aminte. o sa revin.
Moka multumesc. trandafirii pitici tb udati putin, mai mult jilav pamantul si se in multesc ca si ceilalti prin ochiuri care se taie de pe ramurica si se planteaza in pamant sub un borcanel.
revin cu intrebarea pt gardenii cum se inmulteste si cat de des infloreste? gardenia mea a crescut arata bine, dar nu mai infloreste de un an.

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Buna fetelor
Adi2003 Floarea de Craciun (cea cu frunze rosii) se inmulteste asa cum ai facut tu, punand o frunza in apa. Dureaza cam 2 luni pana da radacini; daca apar asa ca niste muguri albiciosi poti s-o pui in pamant.
MEL Pentru vierisorii albi din paman este ceva f bun SPOK un vermicid care ajuta si la distrugerea mucegaiului daca exista pe suprafata pamantului din ghiveci


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

quote:
Floarea de Craciun (cea cu frunze rosii) se inmulteste asa cum ai facut tu, punand o frunza in apa. Dureaza cam 2 luni pana da radacini; daca apar asa ca niste muguri albiciosi poti s-o pui in pamant.



Ce observ eu la floarea de Craciun...in apa, in locul unde ar trebui sa iasa radacinile, a facut ca un fel de mucegai, care sta lipit.
Stiu ca floarea asta contine un fel de laptisor (lichid albicios). In momentul in care rupi o parte din planta iese imediat acest lichid. (parca asa se intampla si la ficus).
Cat de des sa schimb apa la floare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

vreau sa va spun ca sint mandra posesoare a unei orhihee inflorite de vreo saptamana...am doua orhidee de un an jumate si pana acum ..nimic..cateva frunze care nu cresteau in nici un fel pana acum o saptamana cand..surpriza...una dintre ele a explodat..are 4-5 flori si inca ceva boboci..si rezista de cand au inflorit perfect..sint superbe..

cactusii mei cresc foarte putin si nu au inflorit pana acum
trandafirul japonez mi-a facut anul asta incepand din vara 8-9 flori superbe..portocalii pe margini si rosi inauntru..chiar acum am o floare si inca un boboc..numai ca a crescut cam haotic...mai mult pe latime dacat pe inaltime..ce sa fac??? ca parca in inaltime nu creste deloc..sa ii tund "aripile"?..dar acolo face florile? ma ajutati?

mai am si un anturium..e recent..l-am primit de vreo luna, inflorit, intre timp a cazut floarea si nu stiu prea multe nici despre cresterea lui..

eu vreau sa imi iau bonsai...stiu ca se creste dificil dar ma gandeam ca ma ajutati voi cu sugestii...

cool subiect


Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

buna fetelor,

imi plac si mie enorm florile si plantele verzi si as umple toata casa cu ele...
am si o cala mica, alba, salbatica care a inflorit chiar in ziua cand s-a nascut copilasul meu! ce frumoase sunt!

as vrea sa imi iau si eu niste orhidee sunt fascinante, superbe, stiu ca sunt pretentioase, de aceea te rog VIORELA da-mi si mie niste sfaturi, ce imi recomanzi si cum sa le ingrijesc?

voi ati incercat sa le tratati cu lumina colorata? am auzit ca de exemplu verdele le face sa creasca, rosul sa infloreasca etc., o fi adevarat? stiu ca muzica le place, o fi si cu culorile tot asa?...

pupici,


allya si alex
http://community.webshots.com/user/allyalex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy spune:

Salutare fetelor!

Ma inscriu si eu lista iubitoarelor de flori!de cind ma stiu imi plac foarte mult florile si chiar daca timpul acum imi este ocupat de o mogildeata mica tot reusesc sa le mai "gidil" pe fiecare in parte.
Am vreo 25 de ghivece cu plante mai mici sau mai mari: Dracena , Yucca, filodendron, feriga, sabiuta, begonie, bradut de camera, colocazia,ficus, trandafir japonez, cactusi etc

Ma bucur ca s-a deschis subiectul si cred ca voi invata multe de la voi!

V-am pupat!


http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov

Lumy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Si eu! Si eu!
Azi sotul meu mi-a oferit un bonsai!!!
Mi-au placut intotdeauna, dar mi-a fost mereu frica sa cumpar vreunul, sa nu-mi moara! Acum n-am incotro, trebuie sa ma documentez. E un bonsai-ficus, are 6 ani si vreo 30 de centimetri.
Mi-e tare drag de el!
In concluzie trebui sa incep sa caut pe internet ce si cum, poate ma dumiresc cu e treaba cu acesti minunati copacei.
Stie cineva mai multe?

Mergi la inceput