Plante si flori pentru suflet

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Da, am curte destul de mare, numai ca sint la inceputurile gradinaritului si nici nu prea am timp. Pentru legume am facut niste ronduri, dar am avut citeva fire de rosii si citeva de ardei...si castravetii de pe gard! Semintele din Metro nu prea ies, cele italienesti...am luat patrunjel cretz si nu a iesit. In schimb am avut niste patrunjel autohton si menta. Acum vad ca au iesit deja citeva fire de patrunjel.
Ca flori: am pus anul trecut bulbi de lalele albe si de zambile batute pe care le-am cumparat inflorite din Metro. Vad ca zambilele au inceput sa iasa deja sper ca nu au degerat cu frigul din ultimele zile. Am avut si o multime de floarea soarelui decorativa...superba!
Abia astept sa se faca cald sa ma reapuc de gradinarit!!Poate anul acesta imi ies si daliile, am cumparat bulbi anul trecut si nu a iesit nici una!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

MERSI MULT,POJO!Chiar mi-ai trimite seminte de floricele?
DIANA 904-ai lasat bulbii de dalie in pamant,de asta toamna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Fetelor, si pe mine ma pasioneaza gradinaritul, de anul trecut de cand stam la curte. Si primavara trecuta am facut prostia sa pun seminte de flori pe unde pusesem deja seminte de gazon, si rezultatul a fost ca mi-a fost tare greu sa mai tund gazonul. Asta toamna am pus bulbi de lalele,narcise si stanjenei de la Metro/Billa, sa vedem daca vor iesi. De fapt stanjeneii au inceput sa iasa, mai ramane sa si infloreasca. Acum am luat vreo 12 pliculete de flori diferite si astept sa le pun in martie/aprilie, dar m-am gandit sa le insamantez in jardiniere si ghivece, ca sa nu se mai amestece cu gazonul. Si mai am de anul trecut seminte culese de la "buna-dimineata olandeza" (nu stiu cum se cheama, se fac ca niste arbusti pitici cu floricele mici roz, galbene, albe care infloresc cand se lasa seara si se inchid spre pranz) si de la flori de piatra.
Ce as vrea sa va intreb: vreau sa-mi pun jardiniere la ferestre, asa cum am vazut eu ca se practica in Austria/Ungaria/Germania, cu muscate curgatoare sau petunii curgatoare. Cum e mai bine, sa iau seminte sau direct rasaduri, ca sa fiu sigura ca vor arata bine si vor inflori? Seminte de petunii stiu ca sunt pe la Metro, dar sunt bune, infloresc? Dar seminte de muscate curgatoare nu am vazut.
Multumesc pentru sfaturi.

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

PT. LAURA-si in Romania se 'practica' jardiniere la fereastra,cu petunii,muscate curgatoare s.a Eu o sa pun si eu in jardinere seminte de flori(am niste reviste de ajutor).Insa o sa caut seminte romanesti(cum am primit un sfat) sa pun,cred eu ca sunt mai adaptate solului de pe la noi,si climei de altfel,decat alte 'natii' de seminte.Te sfatuiesc si pe tine sa faci la fel.Muscatele de tot soiul,inclusiv cele curgatoare,se inmultesc prin butasi,nu am auzit ca si prin seminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Doina- da, am lasat bulbii in pamint..oricum nu mai tin minte unde i-am pus pe toti.

Laura- eu sint absolut bolnava cu muscatele, in special cele curgatoare si cu petuniile. Cum se incalzeste vremea imi pun la toate ferestrele (pe care le-am prevazut din constuctie cu pervaz in afara special in acest scop) jardiniere cu muscate curgatoare si petunii. Eu am luat direct rasaduri, din Metro sau alte magazine de plante (mai e unu pe DN1, pina in Metro, de unde am luat niste rasaduri unguresti de muscate curgatoare batute superbe). Peste iarna le tin in beci, nu ingheata, cam degeneraza, dar cind le scot afara le tund si le curat de toate frunzele uscate si isi revin tare frumos( de muscate vorbesc, si se inmultesc f usor rupi cracuta si o infigi in pamint). In plus, muscatele contin o substanta care ideparteaza tintarii!
Petuniile in schimb sint anuale, ori cumperi semninte ori direct rasaduri..

Pentru fetele din Bucuresti: si la Baneasa, la pepiniera gasiti rasaduri de muscate, panselute, petunii etc...si sint ieftine. Tot acolo gasiti pomi fructiferi, tot soiul de tufe si arbusti decorativi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Doina si Diana, multumesc pt. sfaturi. De-abia astept sa vina primavara asta odata! Voi incerca sa pun seminte de petunii si sa gasesc butasi de muscate curgatoare. Unde e pepiniera in Baneasa?

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

DIANA-sper sa nu fi patit nimic daliile tale,eu pe ale mele le scot toamna tarziu,le infasor in ziare si le bag in beci.Primavara le plantez din nou.Apropo,am dalii inalte, albe si visinii.
Sa sti ca te!Mie nici prin cap nu imi trecea,ca au si rasaduri de flori la BANEASA,
Tatal meu a luat pomi fructiferi de acolo si rasaduri de capsuni,dar de flori habar n-aveam!Poate mai are nr. de tel. de acolo si vi-l dau si voua,bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Laura- pepiniera (de fapt nu stiu daca e pepiniera e denumirea corecta) din Baneasa e pe str. Ion Ionescu de la Brad. Ca repere: restaurantul Capriciosa, sediul Psd sect1 cred, sediul Romatsa.
Doina- au si flori, eu am luat panselute niste culori pe care nu le-am vazut in alta parte, portocalii, lila, grena...cu 10.000 rasadul (primavara trecuta). Din cite stiu sint perene ar trebui sa iasa si anul acesta, om vedea. Habar n-aveam de dalii ca se scot bulbii toamna!! Bine ca mi-ai spus, daca ies anul acesta sa tin minte.
Acum am alta suparare...am cumparat in toamna bulbi de ghiocei si narcise, niste narcise batute, portocalii f frumoase in poza de pe ambalaj. Le-am pus in ghiveci pe la inceputul lui ianuarie si nu dau nici un semn. Dintr-un singur bulb de ghiocel mi-a iesit o frunzulitza firava...nu stiu daca mai ies!

Voi ati avut melci in gradina? Eu am avut anul trecut,din aceia cu cokilie, maninca frunzele si florile...habar n-am avut cum sa-i stirpesc. Ii adunam si ii puneam intr-o punga legata si la gunoi. O exista si alta metoda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Intr-adevar la Baneasa au si sere de flori(au si plante de apartament la vanzare) dar daca nu sunt la poarta trebuie intrebat si mers la sera in spate. Am lucrat un timp acolo(inginer horticultor), dar nu la stat ci la un particular care a luat o parte din serele lor. De asemenea, au ca flori taiate Strelitzia(unul din putinele locuri din Bucuresti).
Acum vreo 2 ani aveau si pesticide (la particular).
Pentru melci trebuie sa intrebi de un moluscocid.Acesta se imprastie in gradina in zonele frecventate de melci si cand trec prin substanta vor fi arsi.
Pepiniera Baneasa este situata la mai putin de o statie de Baneasa pe Ion Ionescu de la Brad.

Pupici,



Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

DIANA-Cred ca trebuie sa mai ai rabdare,cu ghioceii si narcisele.La curte,ghioceii mei erau toti infloriti,inainte de ultima zapada...

Mergi la inceput