Pro/Contra vaccin Prevnar , Menjugate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

si noi i l-am facut Menjugate...nu prea te joci cu bolile astea...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moosy spune:

Noi le facem pe amandoua... sa vedem cum va reactiona.

Anca si Michael

www.barabas-andreea.ca
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=moosy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Noi i-am facut Prevnar, ultimul rapel i l-am facut cand avea 1 an si 3 luni parca. Prevnarul asta se presupune ca-i ofera o inumitate cat de cat contra otitelor printe altele. Cat a stat acasa a fost totul bine. De cand a inceput gradinita (iulie 2003) a avut 4 otite. Acum imi pare rau ca am intepat bietul copil fara nici un rezultat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

quote:
Originally posted by Cricor

Noi i-am facut Prevnar, ultimul rapel i l-am facut cand avea 1 an si 3 luni parca. Prevnarul asta se presupune ca-i ofera o inumitate cat de cat contra otitelor printe altele. Cat a stat acasa a fost totul bine. De cand a inceput gradinita (iulie 2003) a avut 4 otite. Acum imi pare rau ca am intepat bietul copil fara nici un rezultat.



In nici un caz sa nu-ti para rau ! Prevnarul nu este un vaccin impotriva otitei asa cum prea bine stii. Se presupune ca ar avea numai in anumite cazuri si acest efect benefic numai daca se intimpla ca otita sa fie cauzata de acelasi "tulpina" combatuta de vaccin.

O zi buna,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Impotriva carei(caror) boli este Prevenar-ul?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by Ira

Impotriva carei(caror) boli este Prevenar-ul?


Immunisation active des nourrissons et des jeunes enfants âgés de 2 mois à 2 ans contre les maladies invasives (comprenant bactériémie, septicémie, méningite, pneumonie bactériémique) causées par les sérotypes 4, 6B, 9V, 14, 18C, 19F et 23F de Streptococcus pneumoniae.
Adica: imunizarea activa a bebelusilor si a tinerilor copii in virsta de 2 luni - 2 ani contra maladiilor invazive (care cuprind bacteriemia (nu stiu daca e bine tradus), septicemia, meningita, pneumonia bacteriana.
Este un vaccin anti-pneumococ. Acest pneumococ, pe linga bolile mai sus amintite, mai poate provoca si otite medii cu repetitie sau sinuzita.
Este un vaccin heptavalent care acopera cam 60-70% din maladiile invazive si aproape 80% din infectiile neinvazive cu pneumococ.

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Si noi le-am facut pe amindoua, la recomadarea pediatrului. Eu le tin minte asa: pneumo si meningo (banuiesc ca pneumo e Prevnarul si meningo ar fi Menjugate), ca sa tin minte la ce-s bune. Am avut oleaca de febra imediat si a doua zi pe care am dovedit-o cu Tempra si programul de masa/somn alterat pentru 3 zile si cam asta a fost tot.
Cricor, la tine o fi aparut otita din cauza altor.. coci..

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Multumesc mult, Otilia,
pacat ca in Rom nu s-a auzit de el, cel putin aici la Bz nu exista,

pentru Adelita!

Mergi la inceput