Rectificare Legea 577

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anabordea spune:

Multumesc. Si as vrea sa mai intreb daca poate intra in CIC dupa 2 luni de cind se disponibilizeaza(deci va avea cele 10 luni de cotizare), ca sa mai pot beneficia eu de concediu postnatal, ptr a alapta copilul..



Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Sigur, deoarece indeplineste conditiile privind stagiul minim de cotizare: 10 luni din cele 12 anterioare nasterii copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michou spune:

avem si noi o intrebare: am nascut in aprilie 2003, am facut 126 zile CM si m-am intors la lucru imediat, adica prin august; pe 5 ianuarie 2004 sotul meu a depus cerere pentru CIC, care i s-a acordat. Ce indemnizatie ar trebui sa primeasca, pentru ca de la firma contabilul spune ca indemnizatia se calculeaza in functie de salariile avute pana la nasterea copilului ...asa ca suntem intr-o ceatza.... Va multzumim pentru timpul dumneavoastra, toate cele bune! Ah! si unde pot gasi articolul de lege exact, ca sa intelegem si noi si cei de la firma :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Va primi o indemnizatie de aproximativ 6.1 milioane lei.
Temeiul legal il constituie art.125 alin.(2) din Legea 19/2000:
Art. 125. - (2) Pentru drepturile care se stabilesc după data de 31 decembrie 2003 cuantumul brut lunar al indemnizației prevăzute la art. 121 alin. (1) lit. a) este de 85% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_28 spune:

Numele meu este Adriana, am 25 de ani, sunt studenta la facultate in ultimul an (anul V) si sunt insarcinata in luna a 6-a, urmand sa nasc pe la sfarsitul lunii Iulie, la aproximativ o luna dupa absolvirea facultatii. Eu si tatal copilului nu suntem inca legitim casatoriti, ci doar locuim impreuna.
In aceste conditii, pot beneficia de indemnizatia de maternitate, fara a avea calitatea de angajat? Are vreo relevanta daca ma angajez acum, pana la nasterea copilului? Carei institutii trebuie sa ma adresez pentru a primi indemnizatia de maternitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Avand in vedere ca vei naste dupa absolvirea facultatii, perioade de studii se considera stagiu de cotizare, prin urmare vei putea solicita CIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_28 spune:

Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns. Totusi mai am 2 nelamuriri: Pentru a primi CIC, nu trebuie sa am calitatea de angajata, sau macar Carte de munca in care sa fie inscrisa perioada de studii? Carei institutii trebuie sa ma adresez? Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Potrivit art.38 din Legea nr.19/2000, perioada studiilor este o perioada asimilata perioadelor contributive, in conditiile in care ai absolvit. Solicitarea o vei adresa Casei de pensii teritoriale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ohaulica spune:

As dori daca ma puteti lamuri intr-o mica problema si anume:
sunt in CIC pana la 01.08.2004, la sfarsitul lunii MAI voi da nastere celui de-al doilea copil.
Pot sa continui primul cic pana la expirarea acestuia(01.08.2004) apoi sa beneficiez de 126 zile de concediu de maternitate si numai dupa aceea sa solicit cerere pentru CIC pana la 2 ani?
Multumesc!Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by ohaulica

As dori daca ma puteti lamuri intr-o mica problema si anume:
sunt in CIC pana la 01.08.2004, la sfarsitul lunii MAI voi da nastere celui de-al doilea copil.
Pot sa continui primul cic pana la expirarea acestuia(01.08.2004) apoi sa beneficiez de 126 zile de concediu de maternitate si numai dupa aceea sa solicit cerere pentru CIC pana la 2 ani?
Multumesc!Oana



DA.

Mergi la inceput