Rectificare Legea 577

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Vei primi aceeasi indemnizatie ca in anul 2003 (limita maxima era de 85% din 5 salarii medii pe economie). Pentru indemnizatiile aferente anului 2004, nu se mai percepe impozit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Vei avea aceeasi indemnizatie (deoarece nu se schimba data nasteri copilului)cu deosebirea ca nu ti se va mai opri impozit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anutze spune:

Super rapid raspunsul, multumesc.
Poate-mi spui si temeiul legal, nu de alta dar daca m-apuca sa raman acasa sa stiu sigur ce venit am! <poate trebuie sa lamuresc si persoana care face salariile>


Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Temeiul legal pt neimpozitarea indemnizatiei il reprezinta art.42 lit.a) din Codul fiscal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Indemnizatia nu se mai impoziteaza in baza NOUL COD FISCAL art.42,litera A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anutze spune:

Dar nu se face stabilirea dreptului la indemnizatie in momentul cererii de intrare (respectiv reintrare) in CIC? Daca eu o voi face sa zicem in luna Martie 2004 nu se schimba nimic?


Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Dreptul la CIC se stabileste in momentul primei cereri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellys spune:

Multumesc de raspuns.
Acum sunt lamurita in privinta indemnizatiei. Eu voi depune cererea de CIC cam prin iunie 2004, tinand cont ca nasc in luna martie spre sfarsit si imi voi lua cele 126 de zile de pre si post natal dupa nastere.

Eu sunt angajata din octombrie 1994 (si de atunci contribui la asigurarile sociale) si ma gandeam ca intru in categoria persoanelor asigurate inainte de martie 2003 si speram sa nu ma incadez in prevederile noii legislatii, care ma dezavantajeaza.

Dar se pare ca da. Asta este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agabriel_30 spune:

quote:
Initial creeata de liviu`s

In Monitorul Oficial nr.50/21.01.2004, s-a publicat o rectificare a Legii 577/2003:
"In Legea 577/2003, se face urmatoarea rectificare:
- La pct.15, alin.(4) (5) si (6) ale art.III vor fi insotite de un asterisc caruia ii va corespunde o nota de subsol cu urmatorul cuprins: prevederile alineatelor 4, 5 si 6 ale art.III se aplica pana la 31 decembrie 2003, inclusiv".

Prin urmare, totul este rezolvat.

Va rog sa ma scuzati pentru mailul anterior.
Am o intrebare. Ieri intr-o discutie cu contabilul scolii in care lucreaza sotia mea, acesta a afirmat ca sotia mea care a nascut acum un an nu are dreptul la cei 6.500.000 lei. Care este adevarul? Eu am inteles din nr.50/21.01.2004 a Monitorului Oficial ca ar avea dreptul.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Gaby, de indemnizatia unica de aproximativ 6 milioane lei beneficiaza persoanele al caror drept se constituie dupa 31 decembrie 2003. In situatia sotiei tale, care a nascut anul trecut, si care, banuiesc, beneficiaza deja de CIC, dreptul s-a constituit la momentul depunerii cererii pt acordarea CIC, calculul indemnizatiei facandu-se potrivit prevederilor in vigoare la acea data.

Mergi la inceput