Rectificare Legea 577

Rectificare Legea 577 | Autor: liviu`s

Link direct la acest mesaj

In Monitorul Oficial nr.50/21.01.2004, s-a publicat o rectificare a Legii 577/2003:
"In Legea 577/2003, se face urmatoarea rectificare:
- La pct.15, alin.(4) (5) si (6) ale art.III vor fi insotite de un asterisc caruia ii va corespunde o nota de subsol cu urmatorul cuprins: prevederile alineatelor 4, 5 si 6 ale art.III se aplica pana la 31 decembrie 2003, inclusiv".

Prin urmare, totul este rezolvat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Acest monitor este disponibil in format PDF (necesita Acrobat Reader) multumita lui Liviu la mine pe site, sectiunea legislativa:

www.marius.rdsor.ro



Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nela spune:

Deja m-am imbirligat si eu in atitea modificari si rectificari.
Vreau sa supun atentiei voastre urmatoarea problema:

Rectificarea articolului III din legea 577 prin anularea dispozittilor aliniatelor 3,4 si 5 cu data de 31.12.2003 are efect si asupra indemnizatiilor de crestere aflate la data respectiva in plata?
De ce pun aceasta intrebare?

Poate va amintiti ca in prima varianta a OUG 9 la art. III era un aliniat 5 in care se spunea:
"(5) Drepturile de asigurări sociale, cuvenite sau aflate în plată, calculate potrivit reglementărilor în vigoare anterioare prezentei ordonanțe de urgență, se achită în continuare, până la sfârșitul perioadei de acordare prevăzute de lege."

La modificarea OUG 9 prin OUG 23 acest aliniat n-a mai aparut si practic a fost inlocuit tot articolul III in care s-au inclus si aliniatele mentionate care a fost apoi preluat in legea 577.

Revin cu intrebarea: abrogarea practic cu 31.12.2003 a aliniatelor 3,4 si 5 din art.III instituie cumva indemnizatia unica pentru absolut toate indemnizatiile, ca se afla in plata sau nu?

Astept o parere de la voi.

S-auzim de bine!
Nela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by nela

Deja m-am imbirligat si eu in atitea modificari si rectificari.
Vreau sa supun atentiei voastre urmatoarea problema:


Revin cu intrebarea: abrogarea practic cu 31.12.2003 a aliniatelor 3,4 si 5 din art.III instituie cumva indemnizatia unica pentru absolut toate indemnizatiile, ca se afla in plata sau nu?

Astept o parere de la voi.

S-auzim de bine!
Nela



Parerea mea este ca nu, legea spune clar ca indemnizatia respectiva se acorda pt drepturile constituite incepand cu 01.01.2004. Prin urmare, indemnizatiile care sunt in plata raman la aceleasi cuantumuri, plus indexarile trimestriale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Deci am avut dreptate ca art.respective au fost preluate din oug (ca pe la parlament gandesc foarte putini) exact asa cum se aflau si era imposibil sa se aplice cu noua lege?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellys spune:

Ceva se bate cap in cap:
Legea 577/2003 spune ca:

(4) Prevederile prezentei ordonante de urgenta referitoare la stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, se aplica persoanelor care devin asigurate ale sistemului public de pensii incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
(5) Pentru persoanele care, anterior datei intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, au avut calitatea de asigurat in sistemul public de pensii, stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului se face avandu-se in vedere stagiul de cotizare realizat pana la data nasterii copilului, astfel cum a fost reglementat pana la data prezentei ordonante de urgenta.
(6) Pentru situatiile prevazute la alin. (5) cuantumul brut lunar al indemnizatiei este de 85% din baza de calcul stabilita ca medie a veniturilor lunare corespunzatoare perioadei ce a constituit stagiu de cotizare conform alin. (5), cu respectarea celorlalte prevederi ale art. 99 din Legea nr. 19/2000, astfel cum a fost modificata si completata prin prezenta ordonanta de urgenta."

Iar rectificarea Legii 577/2003:


- La pct.15, alin.(4) (5) si (6) ale art.III vor fi insotite de un asterisc caruia ii va corespunde o nota de subsol cu urmatorul cuprins: prevederile alineatelor 4, 5 si 6 ale art.III se aplica pana la 31 decembrie 2003, inclusiv".

Asa ca, se instituie sau nu indemnizatia unica, tinad cont ca rectificarea spune ca alin 4, 5 si 6 se aplica doar pana la 31.12.2003 inclusiv?
Iar Ordinul nr.7/2004 nu aduce nimic nou referitor la indemnizatii, ci doar reglementari privind declaratiile la CAS.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Ellys, indemnizatia unica se instituie prin modificarea art.125 alin.(2) din Legea 19/2000 (pct.8 din Legea 577/2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by anca tanasica

Deci am avut dreptate ca art.respective au fost preluate din oug (ca pe la parlament gandesc foarte putini) exact asa cum se aflau si era imposibil sa se aplice cu noua lege?


Marea majoritate a prevederilor Legii 577/2003 sunt preluate din OUG 23/2003.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nela spune:

Pt. ellys: da, se instituie pentru cererile care vin dupa 01.01.2004. Indemnizatiile care se aflau in plata la 31.12.2003 isi urmeaza cursul firesc nefiind afectate de noua regula.
Asa cum a spus si Liviu's si cred ca are dreptate, in art. 125 aliniat 2 se spune: "pentru drepturile care se stabilesc dupa 01.01.2004", iar stabilirea dreptului se face in momentul depunerii cererii.

S-auzim de bine!
Nela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by nela

Pt. ellys: da, se instituie pentru cererile care vin dupa 01.01.2004. Indemnizatiile care se aflau in plata la 31.12.2003 isi urmeaza cursul firesc nefiind afectate de noua regula.
Asa cum a spus si Liviu's si cred ca are dreptate, in art. 125 aliniat 2 se spune: "pentru drepturile care se stabilesc dupa 01.01.2004", iar stabilirea dreptului se face in momentul depunerii cererii.

S-auzim de bine!
Nela


Este foarte corect, Nela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anutze spune:

Ca sa-mi lamuresc o neliniste!

Am nascut pe 16.04.2003, au curs cele 126 zile de pre si post natal, apoi din 26.08.2003 pana la 1.10.2003 am fost in CIC, daca solicit din nou intrare in concediu ingrijire copil voi avea indemnizatia la fel ca prima data (adica 85% din 5 salarii medii pe ec.)?
Daca da, se impoziteaza altfel aceasta indemnizatie?

Multumesc

Mergi la inceput