cosmetica si sarcina

cosmetica si sarcina | Autor: doxi

Link direct la acest mesaj

Buna, ma framanta cateva intrebari...poate reusiti sa ma lamuriti, va rog. Cum se impaca epilatul inghinal (la care eu fac destul de urat de durere) cu sarcina, pot aparea probleme? In alta ordine de idei cosmeticiana mea mi-a spus ca nu imi va mai face tratament cosmetic complet la fata pentru ca nu se recomanda (doar aburi, scos puncte negre, masti si creme)... stiti si voi ca ni se pun tot felul de aparate pe fata cu unde electrice s.a.m.d. Din experienta voastra ce imi puteti spune? Sanatate tuturor?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Nu stiu despre tratamentele cosmetice cu acele aparate, dar eu m-am epilat, inclusiv inghinal, pe toata perioada sarcinii, si chiar in ziua dinainea nasterii. Asta nu e nici o problema. Poate doar un pic mai dureros, avand in vedere ca organismul este mult mai sensibil la orice stimul. Cat despre tratamentul cosmetic facial, este vre-o nenorocie daca nu-l faci si cu acele aparate? Pentru orice eventualitate limiteaza-te la ce ti-a spus cosmeticiana ta.
Numai bine si sarcina usoara!
Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

doxi,chiar am vazut la tv.o discutie pe tema asta in care spunea ca nu sunt recomandate aparatele cu unde electrice pe perioada sarcinii.Mai spuneau ca se poate schimba tipul de ten in aceasta perioada.

iuliana17 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Am si eu o intrebare,pe acelasi subiect:epilatul inginal cu aparatul electric are vreun efect negativ in perioada de sarcina?Sper sa nu par prea puierila...multumesc.

iuliana17 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Salut! eu m-am epilat inghinal cu ceara toata perioada sarcinii, iar inainte de nastere am apelat la inghinal total si nu am avut nici un fel de probleme. Precizez ca nu m-am epilat singura, ci la cabinet cosmetic. In perioada sarcinii esti intr-adevar ceva mai sensibila la durere, dar asta depinde foarte mult de abilitatea cosmeticienei. Daca faci rau la durere, atunci renunta pentru ca exista riscul aparitiei contractiilor din cauza durerii. Eu nu am avut nici cea mai mica problema, dar e suport destul de usor micile dureri fizice.
Iar n privinta tratamentul facial, asa este: nu iti poate face gomaj si nici nu iti poate inchide porii cu aparatul electric. Dar nu e nici o problema, pentru ca exista o gramada de solutii naturale pentru inchiderea porilor (de ex. zeama de portocala), iar gomajul poate fi facut cu o crema... solutii exista, nu vad de ce te-ai neglija numai pentru esti gravida!
Daca ai incredere in cosmeticiana ta, poti sa faci o incercare cu epilati, pe o portiune mica, sa vezi daca rezisti.
Iar la intrebarea Iulianei referitoare la epilatul cu epilator, raspunsul este ca nu afecteaza negativ sarcina. Pentru ca nu iti trimite unde electrice in organism, are doar mecanism de smulgere activat electric, Daca rezisti la durere, te poti epila inghinal cu aparatul linistita. Eu m-am epilat cu epilatorul in perioada sarcinii, mai putin in zona inghinala unde nu am rezistat (asta mi-a pus capac!).
Daca va mai pot ajuta, va raspund cu drag.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Eu m-am epilat inghinal cu epilatorul cand eram insarcinata pana in luna a noua, dar eu m-am obisnuit cu acest aparat si ma doare suportabil...cu celelalte aparate, ma gandesc ca ai putea renunta temporar, folosind alternativ creme.

Numai bine, Lena

Mergi la inceput