carti pentru 2.5-3 ani

carti pentru 2.5-3 ani | Autor: nadana

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Am o problema pe care nu am reusit sa o rezolv. As vrea sa o fac pe fetita mea , de 2.6 ani sa iubeasca cartile .I-am cumparat pana acum, carti cu ilustratii, puzzle-uri cu povesti-asa ca povestea respectiva i-am spus-o in timp ce faceam puzzle-ul, carti de colorat care au si un text mic cu povestea.Nu stiu care ar fi cartile celebre , din literatura romana si universala ,pentru varsta ei.Voi ce parere aveti?Daca aveti copii mai mari, m-ar intereas si pentru alte varste.
Va multumesc si

mami dana si oana iubita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Nadana, ai incercat cu carti de colorat?
Dar eu cred ca inca este prea micuta pentru carti. Las-o sa se joace cu ce vrea ea. Lasa-i cartile la indemana, daca vrea sa le ia bine, daca nu , nu o forta. O sa vina si vremea cartilor!

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mami spune:

Nadana, eu iti sugerez sa-i cumperi carticele din acelea mici, cartonate (acelea pliate) care au poze cu animale sau frcute sau plante. La varsta asta sunt atrasi in primul rand de poze, nu au rabdare sa le spui nu stiu ce poveste. Baitelul meu de 3 ani jumate asa a inceput si pot sa-ti spunca acum este indragostit de carti (nu de toate bineinteles). Cand plecam la gradinita dimineata isi ia cu el si cate o carte (sa nu se plictiseasca pe drum .
Cu drag,
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Mariucai (1,6 ani) ii plac foarte mult cartile. Asta pentru ca, de fiecare data cand "citeste", sta la mine (sau la tati) pe genunchi si primeste toata atentia pe care si-o doreste. Nu are rabdare sa-i citesc, dar ii place cand ii povestesc. Ne uitam pe poze amandoua si-i explic tot ce poate vedea (chiar si mai mult, caci mai divagam :)). In concluzie, ritualul citirii unei carti o atrage in aceeasi masura (daca nu mai mult) decat cartea in sine. Si-nca ceva: nu exista zi fara a ne uita pe o carte (cel putin). Isi alege ea ce poveste doreste. Si dupa ce-i povestesc eu, incepe sa "citeasca" si ea :).
In ceea ce priveste tipurile de carti indicate... pentru varsta fetitei mele (si, de fapt, si la 2,6 ani la fel), cartile cu povesti sunt la ordinea zilei. Cred ca ii atrag mai mult pe copii cartile care au si poze frumos colorate. Spre exemplu: Scufita rosie, Alba ca zapada, Capra cu trei iezi... De fapt orice poveste poate fi interesanta, nu numai cele celebre. Eu am evitat sa-i cumpar carti cu povesti triste sau, daca e vreun pasaj care mi se pare ca nu i se potriveste fetitei (ursulet lovit, fetita mancata de lup etc), atunci i-l spun astfel incat sa n-o deranjeze (ursuletul a facut buba, dar doctorita il face bine etc.).
Cred ca multa rabdare din partea noastra, carti frumos colorate si cu povesti interesante, "ritual" in citirea povestilor... toate astea ii determina pe copii sa iubeasca lectura.

Multa sanatate,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadana spune:

Va multumesc pentru raspunsuri!!!
Din ce mi-ati spus voi,imi dau seama ca tot pozele si ilustratiile si brodari din imaginatie pe marginea lor, raman de baza.
De altfel, povestea de seara , preferata si mereu ceruta a fetitei mele este povestea cu saramalele .Sa va spun cum a aparut.Prin preajma Craciunului, a mers sotul meu pana la socrii sa mai aduca cate ceva, intr-o alta loc.S-a facut ora de culcare, dar Oana se pune pe un plans-cum nu am mai vazut-o demult-ca "sa vina tati".Nu reuseam sa o impac nicicum-desi ea se culca in fiecare seara numai cu mine.parca isi cautase un motiv sa planga.Asa ca, ma apuc eu sa-i povestesc ce vom pregati pentru Craciun ,inclusiv reteta de sarmale, cu detalii!!!Atat de mult i-a placut ca imi cere in fiecare seara sa-i repet.


mami dana si oana iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

eu ii zic povesti despre bb, pisici si catei.
si noi ne uitam in carti de pe la vreun an. acum la 2 ani si 2 luni o intreb: ce face pisica/ursuletul? si ea imi zice, in functie de imagine: baie, papa, lapte, cucu-bau,nani, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Eu i-am citit la Julian de cand l-am adus acasa din spital in fiecare seara... iar cand a inceput sa sada in fund l-am luat in bratze sa vada pozele la carte... acuma la un an shi 2 luni sat singur in fund si rasfoieste o singura carte (preferata lui cu pozele animalelor, alte cartzi daca ii dau plage) in timp ce eu povestesc ceva. Cum a zis cineva lasa o carte cartonata shi cu poze in preajma bb shi o sa se invete cu ele. Cand ii timpul de culcare el aduce cartea acea toata roasa sa ii sitesc :), nici macar nu are scris, dar el o iubeste cel mai tare... hmmm copii astia au shi ei preferintze de cand sunt pitici.
PS: O prietena de a mea a procedat la fel iar copilul ei are 6 ani si nu are rabdare sa se termine povestea shi nu a avut niciodata rabdare... uneori ascunde toate cartzile sa nu mai aiba mami lui din ce citi :).
Gabbriela & Julian

Mergi la inceput