Pampers la 2 ani si jumatate!

Pampers la 2 ani si jumatate! | Autor: Nora

Link direct la acest mesaj

Sper ca titlul a fost suficient de sugestiv!
Am citit din arhiva mesajele despre pampers si, cu greutate, am mai gasit o poveste despre copil care poarta pampers tot timpul la 2 ani juma'. Sa fie mai special, in sens negativ, Victor al meu? Incerc sa glumesc dar nu prea-i rasul meu. In fiecare zi, mai ales dimineata, il punem pe olita si-i spunem tot felul de lucruri care sa-l determine sa faca mult doritul caca in olita. Nu merge. Parca se tine intentionat. Noi incercam in fel si chip, dar nu primim nci un semn de la el ca-i pasa de subiectul cu pricina. Cand face caca se plange imediat, nu-l suporta pe fundulet. Cica asta e bine, ca e primul pas, dar cand trecem la al doilea???

Intrebarile mele sunt:
1. mai exista cineva cu problema asta? Si ma gandesc la copii mai marisori!
2. are cineva vreun sfat care m-ar putea ajuta?

Multumesc mult tuturor.


Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

si eu am o problema asemanatoare. insa la noi e si mai ciudat: de la un an si 3 luni am pus-o pe olita, dupa vreo 3 luni facea numai la ea( cu accidentele de rigoare), a ajuns sa nu mai faca nici in timpul somnului. acum are 2 ani si 2 luni si a inceput sa faca din nou pe ea. nu au fost evenimente deosebite care sa o fi afectat. ce e mai grav, e ca nici nu spune cand face. daca inainte venea la mine repede-repede sa o schimb, acuma nu zice nici pas, si trebuie sa descopar eu "surpriza" din pantaloni. sunt cam disperata, ca nu stiu ce o determina sa faca asta.

in ceea ce priveste problema ta, eu am un sfat, dar merge aplicat mai mult vara: sa il lasi fara pampers. cu chilotei, pantaloni etc, dar fara scutec. mai ales ca nu ii place sa stea ud, o sa fie motivat sa ceara olita. mai ales ca e mare si poti sa ii explici ce bine e sa faca la olita, ca nu se mai murdareste si esti mandra de el ca e baiat mare.pe subiectul olita s-a mai discutat, cauta si tu la subeicte des discutate si ai sa vezi, ca sunt o gramada de mesaje.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Al meu are 1 an si 11 luni si face tot in pampers. Cred ca dc. eram in Ro ar fi facut poate la olita, pentru ca noi nu ne-am ocupat aici. Am zis ca dc. nu arata interes si nu vrea, il lasam in pace, toti copiii merg tarziu la olitza aici. Sta pe olita din cand in cand, imbracat, in rest cand am mai incercat s-a lasat cu kk pe covor, ca nu sta, pleaca de acolo, asa ca am renuntzat. Cred ca vom incerca candc vine caldura, sa il lasam fara pampers si sa faca "accidente" pe el si asta va insemna ca la ora aia va avea cam 2 ani jumate. Sper sa scapam cu totii de pampers cat mai curand.

Va pup,
Lia

ruxij

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Teodora implineste indata doi ani si eu nici macar n-am olita in casa!Pediatra mi-a spus ca pana la doi ani nici sa nu incerc.Eu nu-mi fac probleme si nu ma grabesc!Are ea timp sa-nvete si sa faca la olita!

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Si noi ne alaturam clubului copiilor cu pempersi. Melany are 2 ani si 4 luni. La 1 an si 5 luni i-am cumparat colac de Wc. Vazindu-ma pe mine facind la Wc ma gindeam ca o sa o atraga si pe ea. S-a pus de 2 ori pe Wc dar nu a facut niciodata, iar a 3-a oara nu a mai vrut. Aum o luna i-am cumparat olita. La camin(la care erge de la 2 ani) o pune pe olita dar nu face. Il pune pe ursulet dar ea nici cum nu vrea. A avut o perioaa cind se dezbraca si se punea pe ea, dar nu facea numai linga. Acum cind face kk nu zile nimic, dupa miros imi dau eu seama ca a facut. In primavara vo incepe actiunea "dat jos pamperasul".
Delia, Melany(2 ani si 4 luni) si Brian(2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Mamicilor, nu disperati ca n-or sa se marite sau insoare cu pampers la fund.Laura(4 ani jumate) a mers la gradi la 2ani si 2 luni si avea pampers, am renuntat pe la 2 ani si 10 luni, brusc si fara accidente ulterioare, atunci am hotarat amandoua ca e fetita mare si fetitele au chilotei. Asta ziua, ca noaptea l-am mai avut pana la 3 ani jumate si dezvatul a fost la fel de brusc, de data asta a facut de vreo 2 ori in pat. La fel cu sticla de lapte, seara, pe la 3 ani i-am zis ca m-am gandit s-o arunc pentru ca ea e deja mare si fetitele mari beau din cana si-atunci mi-a zis "o arunc eu, mami" si-a pus-o in cosul de gunoi. Eu cred ca fiecare copil are ritmul lui si e bine sa faca un lucru atunci cand e pregatit pentru a-l face.
Asadar, rabdare, toate la timpul lor.
http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

si noi ne confruntam cu aceiasi problema.In vara ,pe cind avea un an si vreo 7-8 luni,am lasat-o fara pampers si facea la olita.Acum are doi ani si 3 luni.Daca o duc la WC(nu mai vrea olita si i-am pus capacul de la olita la WC ca merge si acolo)face,insa numai daca o duc eu.Din cind in cind se duce singura,insa nu mai risc sa o las cu chilotei .Imi pisa toata casa
Si culmea este ca sta asa,cu pishu si cu kk ,nu conteaza.Nu zice nimikMa dispera!Oare cu cine seamana,ma gindesc citeodata cind sunt disperata.Si in japonia se poarta pampers pina la 3 ani ,in unele cazuri si mai mult,insa nu vreau sa le batem noi recordul
Stiu ca nu o sa se marite cu pampersul la fund ,dar totusi vreau si eu sa simt ca am domnisoara
Nicole&Amira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Cu baietelul am inceput lupta cind avea 2 ani si pina la 3 ani a fost zadarnic. Ii placea foarte mult sa faca baie dupa ce se murdarea de caca,in consecinta sotul meu l-a pedepsit spunindu-i ca n-o sa-l mai spele la fund si o sa-l lase sa-l doara. Asta l-a speriat asa de tare pe baietelul meu (care nu se suporte murdar) si de atunci a spus cind face caca. Dar are o ciudatenie : nu suporta sa fie cineva cu el in baie, se inhiba. Cu pipi a fost si mai tirziu, pe la 3 ani, l-am dus la gradinita si asa s-a invatat sa ceara la baie, ca i-a fost rusine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia spune:

Eu l-am lasat fara pampers, dar deabia la 2 ani, 6 luni si 2 saptamani a inceput sa nu mai faca pe el. A fost asa de brusc incat o sa-mi aduc mereu aminte ce varta avea... Si eu cam intrasem in panica, dar timpul a aratat ca mi-am facut griji pe degeaba.
Asa ca m-am dus la carte si am mai citit... la 3 ani si jumatate 50% din copii nu mai fac pipi noaptea, iar la 4 ani 75%. Patologic este dupa 5 ani... Asa ca acum astept 4 ani.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Mihnea are 2 ani si 3 luni si sta cu pampers numai in timpul somnului de prinz si noaptea.Problema este ca dimineata cind se trezeste pampersul este Supraincarcat,din cauza faptului ca inainte de nani,pe la 9,30 -10 bea cam 300 ml lapte.Ar insemna sa-l trezesc de cel putin 4 ori pe noapte sa-l duc la WC si nu ma lasa inima.Am inceput sa-l las fara pampers in timpul zilei de la 2 ani si acum dupa trei luni se cere,dar de cele mai multe ori il punem noi pe WC la un anumit interval de timp.Se mai intimpla si accidente,dar se vor rezolva cu trecerea timpului.Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roinita spune:

Fiul meu nu mai face pe el de la 1 an si 3 luni, nici ziua , nici noaptea. Cum am procedat? Fara pampers!!! Cel putin acasa. A fost multa munca pentru mine timp de cateva luni, insa ma incapatanasem sa il dezobisnuiesc si nu vroiam sa renunt nici cand facea pe el a patra sau a cincea oara la rand. A fost o lupta, pentru ca el e un incapatanat si nu vroia nici sa vada olita, se incorda si urla si nu vroia sa se aseze uneori nici in ruptul capului. Ii observam mimica fetei si uneori il prindeam in momentul in care incepea sa faca pe el si atunci repede ii puneam olita. El nu mai avea vreme sa se impotriveasca. Atunci il laudam si era tare fericit. Cand facea pe el eu eram suparata si il certam, aratandu-i olita. Am o cunostinta care in felul asta si-a dezobisnuit copilul de a face pe el inca de la 1 an. Mie imi spunea mama mea ca asta ar fi secretul, sa il lasi pe copil sa simta disconfortul, atunci cand face pe el. Pampersul ii ofera copilului confort, el nu trebuie sa faca nici un efort, simplu si comod. E foarte convenabil de multe ori si pentru noi, previne situatiile neplacute, cand copilul face pe el te miri unde sau pe cine...Copiii pot purta pampers pana la 4 ani, nici o problema...pana la urma renunta singuri. Multi copiii la 3 ani cand merg la gradi inca poarta pampers si acolo se dezobisnuiesc, vazandu-i pe alti copii ca merg la toaleta. Eu am preferat sa trag tare cateva luni si apoi sa scap de grija asta. Dar fara pampers!!!! Si cu multa rabdare. Toate bune!

Mergi la inceput