Cum scap de sunculitele de la burta?

Cum scap de sunculitele de la burta? | Autor: DvanEijk

Link direct la acest mesaj

Fetelor spuneti-mi si mie ce sa fac ca sa scap de sunculitele de la burta???????Grasa nu sunt deloc insa seman in partea mamei si cam am sunci la burta,daca stau in picioare nu prea se vad dar daca stau jos imediat se lasa peste pantalon sau fusta si se vede teribil de rau.Dati-mi si mie niste indei,ce exercitii sa fac pentru asta si cam cate min sa fac ca sa se vada si tot asa...
Multumesc pentru atentie...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Abdomene si iar abdomene!!! Numai asa! Si nu citeva 50-100 ci f multe 400-500 pe zi si chiar mai mult. Eu am cam aceeasi problema, ma rog avusesem, am facut mult sport si bine am nascut acum 8 sapt si o am din nouDar in perioada cind ma duceam la sala si faceam foarte constiincios sport aratam multumitor. Am fost asa de ambitioasa si m-am tinut bine de sport ca scapasem si de celulita iar soldurile si burta se dusesera. Eu faceam asa un program complet cu 30 min incalzire pe bicicleta sau runer, 30 min exercitii pt fund si f mult timp exercitii pt abdomen. Daca te poti duce la o sala, sigur exista un profesor sa te invete ce sa faci dar asa in principiu trebuie sa faci exercitii cu un aparat din ala special pt abdomene(nu e scump iti poti cumpara pt acasa, aici e vreo 25€) si faci serii de 300 stind perfect orizontal apoi 300 indoita usor de la jumatate in jos pe stinga si apoi 300 pe dreapta. Ok daca nu esti obisnuita sa faci sport poate ti se va parea mult citeva sute dar treptat ajungi sa le faci cu usurinta. Incepi cu serii de cite 50 pe fiecare parte si cresti progresiv. Dar bine trebuie sa te fortezi un pic chiar daca nu-ti va placea la inceput. Apoi "piesa de rezistenta" ca sa zic asa sunt abdomenele pe plan inclinat(vei sta pe un aparat agatata cu picioarele in zona gleznelor si genunchii indoiti si vei fi pozitionata asa cu capul in jos, corpul va fi la un unghi de aprox 60°) , ei bine astea sunt foarte bune, chiar se vad rezultate rapid(trebuie sa faci serii de 20-30, cit ai sa poti tu dar oricum cit mai multe). Si ar mai fi alte citeva pozitii dar oricum ideea e: muuult sport, multa munca pina ce transpiri de lesini:)))Mult succes! Curind ma alatur si eu!Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Aceiasi problema vad ca a aparut si la mine. Si asta in ultimul timp , pt ca in "tineretzile" mele nu aveam pic de burta. Plus ca am facut si aripioare Vikinga la tine chiar au dat rezultate abdomenele? Si asta cam dupa cat timp? O luna, doua? Eu deja am inceput sa intru in starea de panica pt ca majoritatea hainelor care inainte imi veneau destul de bine acum stau destul de fix pe fund si burta

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Eu stiam ca tesutul adipos de pe abdomen se indeparteaza prin alergare. Muschii abdominali se formeaza usor prin exercitii dar grasimea se indeparteaza greu spre deosebire de picioare unde este invers, muschiul se formeaza greu dar grasimea se indeparteaza usor.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:

Si eu tot abdomenele cred ca sunt cele mai eficiente. De abia astept sa mi se vindece episiotomia sa ma apuc si eu. Norma mea zilnica era de 200 abdomene.
Layla si Daniel Alexandru 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu mi-am luat aparat pt facut abdomene. l-am gasit in cora, la 400 mii, insa acum am vazut ca au unul mai sofisticat la 700 mii. isi merita banii, insa sa stii ca nu "munceste" singur. eu fac cate 300 exercitii in 4 pozitii/ zi, uneori trag chiulul si fac doar 200. prima pozitie este pe spate cu picioarele in pozitie normala, a 2 a este cu abdomenul rotit spre stanga, insa cu spatele lipit de pardoseala, a 3 a la fel, dar cu abdomenul spre dreapta, iar a 4 a cea mai grea si descurajanta, cu genunchii la piept.
mi le-am impartit de 3 ori pe zi, cate 100 pe fiecare parte, plus 3 serii de sarituri de coarda (cu numarat pe maner:)))...tot la cora cu 75 mii:))), cate 100 de 3 ori pe zi, plus cate 3 serii a cate 100 de fandari/zi.
dupa o luna am vazut rezultate clare!!!...insa a fost Craciunul si ufffffffff

ariel
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
http://community.webshots.com/user/alinanunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mami spune:

Salutare fetelor,
Vin si eu in clubul burticilor de dat jos. Nu prea inteleg insa cat de des trebuie facute 400 de abdomene? Zilnic? Eu recunosc ca sunt cam lenesa si niciodata nu am reusit sa fac prea multe abdomene, dar acum chiar cred ca e cazul... Cine-mi poate spune care este frecventa cu care trebuie facute exercitiile si cam cat dureaza sa faci 400 de abdomene (ca eu ma gandesc ca iti ia destul de mult timp, sau nu?)
Pupici,
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Draga DvanEijk iata cateva exercitii pentru "sunculitele" tale.

Aceste exercitii sunt recomandate si celor care au nascut natural asta dupa 2-3 luni de la nastere.

Iata 6 miscari extrem de eficiente si usor de executat:
1. Intindeti-va pe podea, cu spatele lipit de sol si picioarele indoite de la genunchi, tinand talpile pe covor. Inaltati si coborati bazinul de mai multe ori.
2. In pozitia de patru labe, cu spatele orizontal, arcuiti spinarea dupa modelul pisicilor, tragand cat mai mult pantecele. Reveniti.
3. Intindeti-va pe spate, cu bratele incrucisate sub ceafa si genunchii indoiti. Ridicati spinarea si incercati sa atingeti genunchii cu coatele - genunchiul stang cu cotul drept si invers.
4. Intindeti-va pe spate, cu picioarele ridicate pe un scaun, astfel ca ele sa formeze cu pantecele un unghi drept. Incrucisati bratele sub cap si ridicati-va, incercand sa atingeti genunchii cu coatele.
5. In picioare, cu bratele incrucisate dupa ceafa, aplecati-va inainte, incercand sa atingeti genunchii cu fruntea, fara a-i indoi.
6. Intinsa pe spate, puneti-va muzica preferata si faceti miscari de mers cu bicicleta, miscand picioarele pe ritm de dans.

Cu aceste 6 miscari poti scapa de grasimea de pe burta dar si cu putin vointa.

Pentru alte zone sunt alte grupe de exercitii acestea sunt doar pentru grasimea de pe burta.
Daca se poate ca ultima masa sa fie la ora 17 atunci e perfect.
Eu iti doresc succes si vointa, grasimea scapi de ea, totul e sa nu pui la loc.

Ciufulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Tot eu, am uita sa scriu, valabil pentru toata lumea sariti coarda ori de cate ori aveti ocazia pe zi. Nu ca mingea ci lasand greutatea corpului de pe un picior pe altul.

Bafta de la Ciufulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

http://f2.pg.briefcase.yahoo.com/flakeherald Eu am facut exercitiile salvate aici, fisierele care incep cu Elle, si am reusit sa slabesc frumos, am scapat de sunculite si de celulita. Mult succes!

O zi placuta!
Eli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DvanEijk spune:

Va multumesc la toate pentru raspunsuri si scuze ca raspund asa tarziu dar am fost foarte ocupata si nu am mai reusit sa mai raspund,rusine mie.Cu siguranta am sa incep sa fac ca ma apuca groaza cand ma uit la burta mea,oeps.
Multumesc inca o data de raspunsuri...o sa-mi fie de mare ajutor si am sa va spun daca am dat ceva jos:)

Mergi la inceput