Copilul la 2 ani

Copilul la 2 ani | Autor: ina C

Link direct la acest mesaj

Mi s-a parut deosebit de interesanta ideea lui zizee si m-am gindit sa o copii(zizee, sper sa nu te superi pentru ca aceste mesaje iti vor fi de folos acusica-timpul zboara atit de repede...)
Radu are un an si unsprezece luni.
Vorbeste non stop, dar nu spune aproape nimic clar-japoneza veritabila, in schimb e foarte expresiv: intreaba, raspunde, ne cearta.
Dimineata bea o sticluta de lapte pe la 7, iar la 8-9 cind se trezeste
maninca o felie de piine cu unt, sau cascaval, sau muschiulet, sau
brinza topita, sau un ou.
La prinz, inainte de somn, maninca supa de pui cu multa carnita si paste( consistenta pentru ca prefera sa manince singur),sau piureuri
cu carne sau ficat, sau mamaliga cu brinza, sau tocanite de legume cu carne(carnea tot timpul taiata fin pentru a iesi o pasta, altfel o mesteca si o arunca) si apoi o sticla de suc(portocale sau mere sau Tedi cind nu avem timp, sau alte fructe in functie de sezon).
Doarme in jur de trei ore si cind se trezeste maninca un iaurt, sau
o placintica, sau un fruct cu biscuiti etc.
Seara piure cu brinza, sau cu ficatel, sau paste, sau mamaliga cu brinza etc., iar la culcare o sticla de lapte cu cereale.Noaptea bea o sticla de apa sau ceai, mai mult cred de dragul biberonului.
Cantitatile variaza in functie de dispozitia zilnica, citeodata sare peste prinz si il ia cind se trezeste, pe la 16.
Si dimineata si dupa amiaza merge la plimbare, iar dupa plimbare seara ne jucam cu masinute, construim, citim si ne jucam pe calculator: dam pe jocuri si batem cu degetele in tastatura pina blocam jocul.
Seara pe la 10(cu chiu cu vai) mergem la culcare iar inainte citim putin, mai bine spus are rabdare doar sa-i explic repede fiecare imagine si apoi sa schimbam inca 4-5 carti.
Asteptam cu nerabdare alte povesti despre Feti Frumosi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iusti spune:


Nu ne raspunde nimeni???????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mm spune:

Crezi c-ar merge si 2,7 ani?

Din cele citite in carti, cred ca ma incadrez la 3 ani!

Daca va intereseaza, va voi spune MUUUUULTE......si marunte



Marina+Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

mm, bineinteles ca ne intereseaza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Bogdan - 2 ani si 5 luni!
Mergem la cresa, suntem tare-tare nazdravan. A vorbit inteligibil abia in jurul varstei de 2 ani, 1-2 luni chiar dupa aia, acum deja foloseste "fraze", adica propozitii mai lungi, si chiar uneori face bine legaturile gramaticale. A inceput sa stie de persoana lui, "aia e a mea", sau "mie, mie!!!", etc. Este un copil destul de intelegator, cuminte cred ca orice copil de varsta lui, adica nazdravan... are piciorusele vesnic pline de vanatai!
Ii place sa se joace cu "trenul", adica ia 3 scaune si le pune in sir indian, ne urca pe mine si pe tati acolo si... plecam cu trenul! La fel, isi aranjeaza cu mare rabdare toate masinutele in sir, zice ca a facut trenulet de masini...
De papa, dimineata bea acasa un biberon de lapte cu cacao si cereale (de obicei, gris). La camin papa o felie de paine cu unt si gem/branza. La pranz (la camin): ciorbe diferite si felul 2 - carnita cu legume, sarmalute, spaghete, mamaliguta cu ou, smantana si branza, etc., 1 fruct (mar, 1/2 banana, struguri) si 150 ml suc de fructe (cumparat, pt ca i-l dau de acasa, de dimineata, si daca l-as face eu ar oxida rau pana la pranz). La 3-4 cand se scoala din somn, papa gris/orez cu lapte, prajitui de casa (tot la cresa) sau paine cu unt si cascaval. Iar seara, acasa, branza Almette (aproape zilnic, ca ii place nespus si alta branza refuza, de obicei) cu paine, si 1 cremwurst, sau 1-2 feliute de mezel de buna calitate.
La 9, la culcare, mai bea un biberon de lapte cu gris sau alte cereale. Noaptea nu se trezeste, decat daca e bolnavior sau daca ii e sete, cere si bea putina apa si apoi nani.
Nani, deci, face de la 9 seara pana la 7-7.30 dimineata, din pacate are acelasi program si in we, cand parintii ar mai lenevi in pat...
La tv nu se uita aproape deloc, sau poate foarte rar la Pokemoni sau la diferite animale. Povesti "citeste" foarte rapid ca n-are rabdare, adica se uita el repede pe poze, ne mai intreaba daca nu stie cine e acolo... seara daca nu se culca acasa (la bunici, sau in vacanta) trebuie spusa 1-2 povesti, ca sa adoarma, dar acasa se culca singur in pat si-n camera, fara probleme.
Cam atat, poate imi mai amintesc maine si mai scriu.

daca dragoste nu e, nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Ionut a implinit pe 7 octombrie, 2 ani. De vreo 2 luni repeta absolut orice aude, dar multe din ele in chineza. Este innebunit (putin spus!) dupa tot ce are roti . De cite ori vorbim la telefon (este la bunici, in alta localitate) incepe cu "mama, ada buu!" si cind ajungem la el, ne cauta in geanta pina gaseste o masina. De curind au inceput sa-i placa povestile dar nu are rabdare foarte multa sa rasfoiasca vreo carticica. Mai nou, a inceput sa bata desi el nu este atins cu nici o palmutza si chiar suntem ingrijorati, caci nu stim care ar putea fi cauza. Ii place sa asculte muzica si sa danseze. Are preferinte la mincare si ii place la nebunie laptele. Ar mai fi o problema cu care acum ne confruntam: daca asta vara se trezea noaptea sa faca "pipi-caca" la olitza, acum cind il trezim noaptea urla ca din gura de sarpe "nuuuu, nani!". Astfel, ne-am intors iarasi la pampersi noaptea, sperind ca totul vine de la sine si vom trece si peste asta in scurt timp! Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Uite ca mi-a amintit Carmen de treaba cu olita: Bogda o foloseste cu destul de mult succes in timpul zilei, insa noaptea nu. Recunosc ca nici nu am insistat eu prea mult, ca si mie mi-e greu sa ma trezesc noaptea, asa ca de ce sa ne chinuim amndoi? Oricum, parerea Dr este ca, atunci cand va fi pregatit, totul va veni de la sine. Asa ca in timpul somnului, si la pranz si noaptea, avem pampers.
Alte chestii pe care le-am uitat ieri... stie sa deosebeasca cateva culori (din multe bomboane colorate, le alege pe cele galbene/albastre/ verzi/ rosii), si sa numere de la 1 la 5 (pe degetele), dar astea sunt chiar "ultimele cuceriri", dateaza de maxim 1 luna sau 2.

daca dragoste nu e, nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zara spune:

baietelul meu are 1.9 ani si consider ca se apropie de categoria 2 ani. e vioi si energic, nu sta nici o clipa locului si are mereu ceva de mesterit...ii plac masinutele, are 4 de care s-a atasat si joaca lui preferata e sa stam impreuna pe jos si sa le trimitem de colo colo, de cind le are, cind e vorba sa iesim din casa, se duce la geanta mea (un rucsacel) si le pune meticulos inauntru - nu pleaca nicaieri fara ele. e curat si ma pune sa sterg unde murdaresc, sa string scamele de pe jos si sa il sterg la gurita cind maninca. de ceva vreme a devenit foarte posesiv si cu mine si cu tati si a invatat sa se miriie din orice, daca il ignori ii trece , daca il certi , se intarita, daca ii faci pe plac tot timpul, il rasfatam si nu prea vrem sa fie un razgiiat. vorbeste mult pe limba lui si zice clar citeva cuvinte :mama, tata, banca (din parc), banii, apa, alba (asta se trage de la o masinuta alba, preferata), aia (orice obiect este aia si zice mai ales cind vrea acel "aia"), alta... si in rest exprima prin mimica tot ce vrea sa spuna . maninca destul de bine, dar e mofturos, in sensul ca accepta greu o mincare noua. dimineata bea lapte cu canuta (am scos biberonul de o luna aproape si suntem foarte mindri)si maninca banane sfarimate cu furculita si cu biscuiti. nu accepta altceva dimineata. pina la prinz rontaie biscuiti, mere, legume (morcovi, ardei, castraveti) si inainte de somnul de dupa amiaza, pe la 1.30 maninca mincare solida , mai rar supe sau ciorbe, orice imi trece mie prin minte si e gustos si bea un pahar de suc de porocale stoarse in casa. doarme 2 ore si apoi maninca iaurt cu fructe si cere la plimbare...ne place pe jos,caruciorul e optional, asa ca la plimbarea de seara iesim fara el si mergem de minuta vreo ora. intre timp ciugulim biscuiti si culegem pietricele de pe jos si ne jucam cu toti cateii pe care ii intilnim in drum. ii plac animalele si "citeste" toate cartile cu animale pe care i le-am cumparat. stie sa arata orice animal afisat acolo si stie cum fac anumite animale pe care omul le poate reproduce prin sunet.daca vede la televizor documentare din natura sta si se uita atent. in rest nu il intereseaza.ii plac cuburile si sa le puna unul peste altul, performanta e de 5 cuburi si e foarte mindru, deja stim anumite culori, alb, albastru, rosu, galben si cred verde, dar de ultima nu mi-e clar mie.stie si anumite forme geometrice, cerc, patrat, triunghi si forma de inima. deseneaza , adica mazgaleste si mai degraba ne pune pe noi sa ii facem masini sau flori. ii place sa vorbeasca la telefon si e scandal mare , te cearta pe limba lui, daca nu ii dai si lui unul. adora cind suna tati de la munca si sta de vorba cu el al telefon, nu ii place cind il alint pe tati, ma trage si ma ia el repede in brate, sau invers. iubeste copiii, dar pe cei mai mari de virsta, pe cei mici ca el ii ignora , , a si spune "aba" de la 8 luni , asta inseamna te iubesc...le spune la toti, dar belgienii astia se uita la el ca la luna...e iubitor deci si de cite ori ne saruta , zice cuvintul magic...stie orice parte a corpului lui sau al altuia, le arata cind intrebi...ii place buricul in mod deosebit. cind intreb:pe cine iubesti tu? arata semnificativ la mine si raspunde :mama! si apoi continui eu, si pe mai cine? si adauga ferm :tata! e foarte constient de sine si cind intreb cine e vladut? sau unde e vladut? arata incintat si se impunge cu degetul in piept. in schim fuge de olita si sunt foarte necajita.e constient cind face ceva in pampers, ca ma anunta chiar atunci cind incepe sa faca, dar de olita nu se apropie...sper sa o biruim si pe asta. e vorba de incapatinare, trasatura dobindita de la ambii parinti si se pune contra sa faca ceva cind il rog eu de exemplu...trebuie pacalit de multe ori ca sa faca ceva. e fascinat de filmuletul Monsters (singurul care il atrage) si stie fiecare personaj, ba si-a ales dintre jucariile din magazin pe monstruletul Mike si e topit dupa fetita careia ii si spune Boo.ii plac pozele foarte mult, asa ca isi ia toate albumele cu poze si se uita la fiecare in parte. cind vede un strain, o bunica, o matusa etc. , ma intreaba cine e si daca poate sa il iubeasca. asteapta confirmarea si se apleaca si saruta persoana din poza. oau! sunt o gramada de povestit , astea sunt doar citeva detalii.
seara maninca in pat la televizor, nu in scaunul lui , cartofi cu brinza sau piine cu dulceata si lapte cu cana, brinza proaspata cu rosii , orez cu lapte etc sau sta cu noi la masa mare si maninca singur ce avem si noi in farfurii. asta ii place atre...in weekend cind suntem cu totii acasa asa prefera sa stea la masa si maninca exact ce avem noi. far porc sau condimente sau ceva ce nu accepta organismul lui micut desigur.dar se indoapa cu cartofi prajiti si asa a descoperit mai demult sa ma hraneasca si el pe mine cum fac eu cu el si imi indesa cartofi in gura ca de abia aveam timp sa respir...inainte de culcare facem baie, pe cap nu prea ii place, il imbracam in pijama si cum nu mai stie sa doarma altfel de cind nu mai are biberon, sta in pat cu noi si mai bea niste lapte din cana si se foieste de la unul la altul sa ne sarute si sa ne iubeasca si cind il doboara somul, pune capul pe perna si e in lumea viselor...apoi il transferam in patutul lui si de obicei doarme pina dimineata la 9.uneori insa ma mai cheama la el , adica se mai trezeste peste noapte.
asta e povestea noastra...imi prinde bine sa ma laud cu el, ca de obicei nu vorbesc cu nimeni despre el,e siciitor sa ii bati la cap pe amici (mai ales pe cei fara copii) cu nazdravaniile copilului tau. sper ca nu v-am siciit si pe voi. promit sa nu mai fac.

z.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Zara, e grozava povestea voastra.
Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Am uitat sa va povestesc despre un capitol, cam sensibil si el, baitza. Inainte de toate, vreau sa va spun ca niciodata, nimeni, nu a incercat sa-l forteze sa faca un lucru fara voia lui; baiatul meu nu stie ce este FRICA. Cu toate acestea, cind vine vremea sa faca baie, devine incapatinat si ne trebuiesc multe minute si multa rabdare, pentru ca incet, incet sa-si bage cite un picior in cada (si asta odata cu tractorul, masina, elefantelul care se arunca si ei in apa) si cind vine momentul spalarii pe capsor, s-a zis cu voia buna! Finalul?! Toti suntem uzi iar el iese urlind din baie!

tot binele din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Maria Andreea, 2 ani si 6 luni.
Suntem o neastimparata, in casa facem dezordine, imprastiem jucariile, si apoi nu le mai stringem dar nici nu prea ne intereseaza.
Din septembrie mergem la cresa, si fiind primul an de colectivitate avem nasucul infundat si mai tusim.
Dimineata facem nazuri la trezire, daca tati este la curte ne trezim pe la 6 si 1/2, si nu vrem la cresa ci "La mosie!!".
La cresa mincam tot, dar mincam si dimineata acasa "Tic cu biti" adica laptic cu biscuiti.
Seara mincam iaurtel sau Danonino, cu biscuiti sau fara, bem 1-2 biberoane cu lapte sau ceai, sau mai mincam ceva bun: soldatei cu pateu de la Angst, sau ceva mezeluri (nu parizer sau salam).
De vorbit am inceput sa vorbim mai bine pe la 2 ani, acum vorbim dar mai prescurtam cuvintele, adica laptic=tic si altele.
Nu mincam unt si ciocolata ci cacao, caci facem urticarie.
Ne place sa ne uitam la desene si sa ascultam Cutiuta Muzicala, Scorpions, Dair Strait (nu stiu daca am scris bine).
Oricum sunt iubirea lui mami si a lui tati, iar mami, pentru are autorizatie CFR clasa I, ma plimba cu trenul in fiecare we, caci imi place sa vad macano=vagoane de marfa.

Sa fim fericite

Mergi la inceput