Cum sa trimit bani din Germania in Romania?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Kika si Cristinacsa,multumesc frumos,am sa ma interesez!
Pupicei!

Corina & Darian
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela19 spune:

Multumesc tuturora ptr. sfaturiile voastre bune pe care mi le-ati dat.
Numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liv spune:

Daca vreti sa trimiteti bani din Germania in Romania, transfer din cont in cont, cel mai bine este sa specificati bancii germane ca plata se va face in Ro, din banii trimisi de voi (asta in cazul in care nu trebuie sa trimiteti o suma fixa). Costa mult mai putin decit daca platiti transferul la banca germana. De ex. daca vreau sa transfer 50 de euro, daca platesc la banca de aici, ma costa cam 40 de euro comisionul (evident, comisionul creste odata cu suma transferata), dar daca spun ca vreau sa faca plata banca din Ro din banii astia, e o suma mica, din pacate nu stiu sa va spun exact cit.
Daca vreti sa trimiteti bani constant (sa zicem, lunar), o alta idee este sa dati la cei de acasa un card pe numele vostru (de care sa aiba mare grija ) si cu care se pot scoate cel mult 10.000.000 lei (aprox. 250 euro) de la bancomat. Comisionul este de doi-trei euro (parca) per tranzactie, indiferent de suma scoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriatica spune:

draga mea,
cel mai indemanos mod de a trimite banii in romania este prin western union.de obicei au sucursale la mai toate bancile.trebuie doar sa sti numele complet al persoanei careia vrei sa trimiti si apoi sa ai o metoda de a-l contacta spre a-i comunica numarul care il vei primi tu de la functionarul care face tranzactia.tranzactia se face de la cateva secunde la cateva ore.

in ceea ce priveste cardul: in romania poti trimite bani numai daca trimiti pe o CARTE DE CREDIT, nu poti trimite pe card.ca persoana respectiva sa aiba carte de credit trebuie sa aiba un cont de cel putin 1000 $(din cate stiu eu) din care 500 sunt tot timpul opriti in banca.informatia asta o mai porti verifica, la un moment dat si eu am intrebat si asa mi s-a spus.
cum procedeaza multi romani: scot un card de la banca lor din strainatate pe numele lor si o dau sotului(mamei , tatei, depinde pe cine ajuta cu bani) in romania sa o poata folosi.asa poti face transfer de bani.

eu una iti recomands western union, treaba e sigura si rapida.

Mergi la inceput