Temperatura la bebelushi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lidia spune:

Temperatura aratata de termometrul de ureche este intotdeauna cu cateva gradatii mai mare decat cea luata in fundulet sau la subtioara. Cea mai fidela la bebei este (din cate stiu eu) cea luata in fundulet.
Temperatura poate fi diferita de la o ureche la alta. Depinde cum o iei. Mai ales la copii asa mici. trebuie sa tragi putin in sus de coltul de sus al urechii si sa pozitionezi intr-un anumit fel termometrul pentru a fi sigur ca masori corect. Sonda termomentrului trebuie sa "tinteasca" de-a lungul canalului auditiv.

te sfatuiesc totusi sa incerci sa masori temperatura in fundulet, asa vei fi sigura ca ai masurat corect. Nu exista termometre speciale pentru asa ceva. Cele folosite pentru subtioara sunt foarte bune in acest scop. Il ungi putin cu niste ulei de corp sau cremuta (asta dupa ce l-ai dezinfectat in prealabil) si ... asta-i tot. Nu imi aduc aminte cat ar trebui tinut, insa...

Cum e puiul astazi, mai bine?

Lidia
Este imposibil sa-i multumesti pe toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

M-am intors caci deshi este ora24.24,nu se lipeshte somnul de mine de nici o culoare .Ma simt atit de neputincioasa shi ,ca nu shtiu incotro sa o apuc .Otilia,m-am gindit shi eu ca termometrul poate fi defect(cu toate ca este nou),dar la fel cum a spus shi Zara,temperatura este mai ridicata la urechea de pe partea pe care doarme shi asta am observat mereu shi eu.Nu shtiu daca este normal sa fie insa diferentza asha de mare,dar...cine shtie?I-am controlat din nou minutzele shi piciorushele cind i-am skimbat Pampers-ul shi erau calde ca de obicei.Oricum pe timp de noapte shi uneori ziua,Naomi are manushi in miini,nu numai pentru ca vreau sa ii fie cald,dar uneori nici nu ma lasa sa-i tai unghiile ca lumea shi nu vreau sa se zgirie,caci acuma este la capitolul"Descoperirea degetzelelor"shi necontrolindu-shi mishcarile inca,s-a zgiriat odata shi nu vreau sa se repete.Sigur nu ii este frig,caci este sub plapumioara shi nu reusheshte sa se dezveleasca,INCA !Chiar cind am luat-o in bratze,am simtzit pe spatele ei ca este calda ca de obicei.Nu shtiu ce sa mai spun.
Zara,referitor la acele"capace"de plastic de la capatul termometrului,nici eu nu shtiu cum se numesc dar sa shtii ca nu le-am skimbat niciodata dupa ce ii masuram temperatura la o ureche.Am folosit acelashi capacel pentru ambele urechiushe !Oare sa fie shi asta un motiv?Oricum va multzumesc din nou shi am sa va tzin la curent cu problema care SPER din tot sufletul ca miine sa fie deja de domeniul trecutului .Multzi shi sanatate tuturor


Eddy & printzesa-gargaritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Tot eu sint,caci abia acum am vazut shi raspunsul tau,Lidia.Cred ca scriam amindoua in acelashi timp.Va trebui sa ajung la farmacie ca sa cumpar un termometru special pentru masurarea temperaturii la funduletz,caci acesta cu care masor la urechiushe,are capatul acela cam gros.Shi iar ma apuca nervii ca sotzu' nu este acasa,iar scaunelul printzesei este montat in mashina lui .Dar am sa o rog pe soacra-mea sa se duca ea la farmacie.Ii dau eu desen cu ce vreau sa-mi cumpere caci altfel cine shtie cu ce vine iarashi !Ca are un talent la cumparaturi pentru ...Daca n-are skema cu ce vreau,vine cu alte minuni care crede ea de cuviintza ca-s bune pentru .In fine,generatzii diverse ,traditzii shi culturi complet diferite,asta este
Fetelor,va multzumesc inca o data ca sintetzi ca de obicei alaturi de mine shi SPER sa va dau veshti bune,miine.


Eddy & printzesa-gargaritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia spune:


Hai ca ai fost dulce cu: "acesta cu care masor la urechiushe,are capatul acela cam gros".
Nici sa nu te gandesti la asa ceva! Acela-i doar pentru urechi si poti sa-l folosesti linistita peste vreo 3-4 ani.
iti trebuie un termometru normal (daca poti digital, ca sa nu stai cine stie cat cu chestia ai in funduletul copilului). Nic macar nu te mai gandi sa-i iei temperatura cu cel de ureche. La bebei asa mici te baga in ceata, pentru ca este foarte greu sa potrivesti termometrul in asa maniera incat sa masori corect.

Hai ca m-ai facut sa rad! Si nu te mai agita daca asta-seara a minact 130 ml de lapte in loc de 160. Se mai intampla. Vezi maine cum este, si actionezi in consecinta. Atata timp cat este vesela si ia in greutate, totul este OK.

Pe mine ma bagasera in ceata in prima luna, ma pusesera sa cantaresc copilul inainte si dupa supt (proba suptului). Am crezut ca innebunesc si imi iau campii. SI daca te iei dupa ce scrie in carti... si mai si. Totul este copilul sa fie vesel si sa ia in greutate.

hai, linisteste-te si deseneaza-i lu' soacra-san (sau o iubesti asa mult incat sa-i spui soacra-chan) termometru (care sa fie digital) si zii sa nu se intoarca fara asa ceva.

te pup

Lidia
Este imposibil sa-i multumesti pe toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Draga Eddy,

Exact la asta ma gindisem si eu, ca fiind prea mic capatul termometrului ala ramine mai mult pe afara si te pacaleste, aratindu-ti o temperatura mai mica.

Pina una-alta mai bine las-o balta cu termometrele, ca innebunesti de cap ,controleaz-o tu cu mina pe frunte, asa, babeste, si daca totul ti se pare in ordine eu zic ca e bine!

Oricum, am cautat si pe net ce e cu temperatura scazuta, dar n-am gasit mai nimic Probabil ca oricum nu e asa grav!
Iar bolile se manifesta, in general, cu febra...



Mai spune-ne miine ce ai facut

Sanatate multa si... noapte buna !


@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

fetelor!Vreau sa va spun ca am inceput ziua foaaarte prost .Nu shtiu ce sa mai fac !Zilnic,printzesa papa la ora 22.00 ultimul ,dupa care se mai trezeshte pe la 5.30-6.00 pentru urmatorul .In general,dimineatza,pina ii skimb Pampers-ul shi ii dau lapticul,face citeva vocalize ,dar azi-dimineatza,cind m-am trezit eu din obishnuintza la 5.45,Naomi dormea shi nu dadea semne de foame.Dormea atit de adinc,caci nu s-a trezit de tot nici macar cind am dezbracat-o shi imbracat-o la loc.I-am verificat temperatura shi avea 36.2,ceea ce mi s-a parut OK,in comparatzie cu 35.5.Dupa ce a baut tot lapticul,a adormit la loc,de parca nici nu s-ar fi trezit.La 9.30 s-a trezit din nou,caci la 10.00 este ora de ,a papat cu chiu cu vai 130ml de lapte,apoi a"vorbit" putzin cu mine shi cu prietenul ei Pooh,dupa care la 11.00 a adormit din nou.Shi nu doarme ashaaa iepureshte,ci doarme profund.Ce sa mai fac
Oare sa aiba legatura somnolentza asta shi cu starea vremii?Caci shi noi,adultzii,cind shi este vremea mai mohorita,tragem la somn.La noi,s-a skimbat de ieri timpul shi acuma este innorat,a nins shi poate shi din acest motiv sa doarma asha mult Naomi?Dar de ce nu maninca asha cum trebuie
Am decis sa merg shi eu cu soacra-mea la farmacie ca sa-mi cumpar ce trebuie shi bineintzeles ca o iau shi pe printzesa cu noi.Sper sa o maiinvioreze putzin aerul de afara!
Va multzumesc din nou ,va shi revin mai tirziu sa va spun cum a fost la cumparaturi.


Eddy & printzesa-gargaritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Drag Eddy, sper ca la ora aceasta sa fi ceva mai vesela si sa fi achizitionat un termometru ptr. Antonia.
In privinta somnolentei- daca nu are febra, papa in limite normale si nu plange , nu-ti face probleme, mai au bebelii zile din acestea dupa care zile intregi o sa doarma mai putin decat obisnuieste. Medicii zic ca sunt somnoleti in zilele in care cresc in greutatae mai rapid si cica tot in acele zile se dezvolta mai bine creierul...asa ca nu-ti fa probleme.
Pupici la Antonia! si sa ne scrii dupa ce ii iei temperatura in fundic

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Eddy, eu am patit asa ceva cu Teodora.Prima data cand s-a intamplat sa manance destul de putin sa doarma fff mult, m-am speriat rau! Am sunat moasa si mi-a zis sa nu-mi fac probleme ca bebeii au zile bune si zile proaste.Daca mananca cat de cat, sa nu-mi fac probleme! Asa zise moasa noastra.Acum eu sper ca si printesa ta e in una din zilele ei mai proaste, cand nu papa cum ai vrea tu si doarme mai mult decat ai vrea tu -:)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

fetelor!Ne-am intors mai devreme de la cumparaturi shi acuma ma pregatesc sufleteshte pentru de seara al printzesei.Sincer,ma gindesc cu groaza la faptul ca iar nu va minca asha cum trebuie shi deja .Am cumparat termometrul,i-am masurat temperatura la funduletz shi avea 37.1.Sa zicem ca asta ar fi OK,dar tot nu a mincat cum trebuie nici la ora 14.00 shi nici la 18.00 .A reu**** sa manince 130ml in 40de minute,cu pauze shi cu multzi nervi din partea mea.Simt ca ma lasa nerviicind o vad ca nu maninca asha ca de obicei.Afara a fost la fel ca de fiecare data cind ieshim undeva,dar in skimb NU mai este la fel de gingurici ca pina ieri .Am incercat sa o fac sa rida asha cum fac mereu,am vorbit cu ea mult doar-doar o fac sa se dezmortzeasca dar...nimik.Fetelor,spunetzi-mi ca nu-i nimik rau ca nu mai shtiu ce sa gindesc .Carui fapt se poate datora aceasta lipsa a poftei de mincare???Ca sa vedetzi pina unde m-a dus creierashul,m-am gindit ca poate i-o fi dor de tati shi de aceea nu papa .Sint nebuna ,asha-i?Hai ca nu mai am ce sa va spun shi oricum mi se pare ca v-am mai mult decit suficient cu problema mea shi sint convinsa ca shi voi le avetzi pe ale voastre incit sa nu mai simtzitzi nevoia altora.Oricum va multzumesc pentru ca ma incurajatzi shi sintetzi alaturi de mine,caci sint tare speriata shi neputincioasa

Eddy & printzesa-gargaritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina spune:

avem si noi termometru pt ureche si pe prospect scrie ca la temperatura aratata ADAUGI 5 grade! deci daca are 36.2 adaugi 5 si... e o temperatura normala... daca vrei ma uc sa caut prospectul si sa-ti explic mai clar si mai stiintific
multa sanatate si calm

Doina&Carlita-iubita

Mergi la inceput