Insomniile la gravidutze

Insomniile la gravidutze | Autor: saphir

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

In ultima vreme ma confrunt cu o noua "problema", insomniile. Am citit si eu ca face parte din "programul" gravidelor, dar cat este de normal???? Si cat are sa dureze??? Si chiar de adorm, greu, foarte greu, tarziu in noapte...somnul meu este foarte agitat si simt si aud orice miscare, zgomot si nu ma odihnesc deloc , dimineatza sunt nauca si "pe mine".
Mamicile care s-au confruntat cu asta, ce ati facut sa aveti cat de cat somn, pt ca am auzit de la "babe", ca daca nu doarme mamica cat e si BB va fi la fel...
Va pup si " Craciun Fericit"

Saphir 30 saptamani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Si eu am trecut prin asta la al doilea bb.Oricit de mult incercam sa ma obosesc ziua.DAca dormeam citeva ore pe noapte.O sa treaca si perioada asta .Ai putintica rebdare.Nu cred ca e bine sa iei somnifere.Incearca sa ai cit mai multa activitate si poate reussesti sa dorimi.Alt sfat nu stiu.SArcina usoara si un bb sanatos!

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara26 spune:

BABELE alea sa mai taca .Nu-i deloc adevarat.Si eu am patit la fel si ne culcam (ca se luase si sot dupa mine ) pe la 4 dimineata.DE luat am luat o jum de extraveral din cand in cand ca sa mai dorm si eu.IN rest fa ceva relaxant :masaj ,,plimbare,etc.SARCINA USOARA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Si eu am patit la fel si nu am luat nici un fel de medicamente... faceam plimbari in aer liber cat mai mult, masaj inainte de culcare si pe la 2 noaptea adormeam. Eu aveam si vise asa de reale de o data am visat ca ma inec si imi tineam respiratia... cand m-am trezit abea mai puteam respira. Totul este trecator. Cat despre babe... neee... nu le crede. Sarcina usoara si un bb sanatos.
SARBATORI FERICITE!
Gabbriela & Julian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Da...exact, dupa ce ca dorm putin, mai am si cosmaruri.
Va multumesc pt sfaturi

Saphir30 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo spune:

Ei, nu esti singuralasa ca o sa treaca si astea,si eu dorm 3,4
ore si mi se pare suficient,mai visez urit din in cind dar toate au un sfirsit ,unul fericit sperasa ca nu te agita.
Uite eu bat scoruri la TETRIS pina la 2,3 si apoi adorm dusa pina la 7 fix,mai mult nu.
Asa ca sarbatori fericite,si nopti cit mai linistite


Jojo40 saptamini


Ma bucur ca v-am gasit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Mie imi daduse dr. Diazepam, unul, seara, la culcare...Nu luam in fiecare seara sau luam doar cate jumatate, cu toate ca nu face rau...Dar dormeam asa de bine!...

_Ella & Emma

http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarikaStefan spune:

La ambele sarcini aveam numai parte de nopti albe, integrame, discovery, si copiii mei de la varsta de 3 luni dorm toata noapte. asa ca babele sa vada de ale lor...ce vorbesc ele, se culca odata cu gainile si se scoala la trei dimineata si spun ca nu au putut dormi toata noaptea!?
Cauta sa te plimbi seara inainte de culcare la aer liber, o cana cu lapte cald, si daca poti fura cate un somnic de 10 minute in timpul zilei, super! Avem o colega de serviu, care cand era gravidutza, punea capul pe masa, zicea ea ca pentru o secunda... dupa o secunda dormea bustean, timp de 5-10 minute, dupa care era fresh. depinde de colectiv, noi am inteles-o.

Sarcina usoara,
Pupice, Mari si Kitti & bb Ionel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Si noi vad ca noptile le cam facem albe insa ziua ne odihnim destul de bine. Sa speram ca bebitzu va dormi totusi cand va veni acasica.

Ceea ce este foarte incurajant este ca aceasta perioada trece si ramanem cu bulgarasii de aur in brate.

Sanatate si numai bine,

Andra cu burtica de 34 saptamani si Andrei (4,3 ani)
Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Buna
si mie mi se intampla la fel: dorm din ora in ora. Nu conteaza cat sunt de obosita. Inainte sa ma bag din pat ai zice ca amenint sa adorm in picioare si cand ma bag in pat imi plimb burta de pe o parte pe cealalta. Asa a patit si sora mea. Si cand s-a plans la medic nu i-a dat nimic sa ia. I-a spus ca e normal ca nu poate sa doarma de vreme ce e asa de agitata si de emotionata de ce i se intampla. A sfatuit-o (ca si voi) sa bea un pahar de lapte seara sa se plimbe putin si sa incerce sa se relaxe. Nu mai stiu daca la ea a functionat ca dupa aia nu s-a mai plans dar nici nu mi-a zis cum ca ar fi dormit. Iar acum nu indraznesc sa o intreb ca are copil de 20 de zile si am vazut ce inseamna. Cred ca m-ar bate daca as indrazni sa afirm ca mai exista pe lume si altceva in afara de puiul ei. Cred ca s-a obisnuit pur si simplu cu ideea si nu s-a mai plans.
La mine nu functioneaza. Oricat as incerca sa-mi decuplez mintea nu merge.
Gata am tacut.

MariaI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Saphir, si eu m-am confruntat cu problema asta, mai ales in ultima perioada de sarcina (asa cum vad ca esti si tu).
Din nefericire, eu am prins si perioada de vara, cu caldurile acelea ingrozitoare si mai aveam si picioarele umflate ca niste butuci.
Din pacate, nu am gasit nici un remediu, dar pot sa infirm ideea aceea ca daca nu dormi tu, nu va dormi nici bebe dupa.
E neadevarata !
Fiica-mea doarme foarte-foarte bine, e un bebe model.

Asa, ca, macar din punctul asta de vedere, stai linistita !

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput