Nasterea unui fulg de nea

Nasterea unui fulg de nea | Autor: Mazarica

Link direct la acest mesaj

N-as fi indraznit sa scriu, pentru ca nu am talent de narator, dar astazi este ziua lui iar ninsoarea de afara imi aduce aminte de ziua in care l-am nascut.
Cand am aflat ca sunt insarcinata , mi-au dat lacrimile de bucurie, eram emotionata, speriata, extrem de fericita. Prima oara cand l-am vazut la ecograf era un punct mic si scump, a doua oara era ca o inima.
Cu el in burtica am facut foarte multe: am amenajat apartamentul, am facut o nunta superba , unde mireasa a dansat si-a topait de parca nu era in 5 luni, mi-am dat ultimele examene de la facultate , mi-am luat Diploma Profesionala In Management ( noroc ca aveau robele desfacute in fata ca altfel nu incapeam amandoi in ea).
Mergeam la control si de fiecare data aveam un alt termen pentru nastere: ba , la inceputul lui decembrie , ba la sfarsit, ba in ianuarie. Eu voiam sa nasc pana de Craciun, pentru a fi acasa de Sarbatori.
Le spuneam tuturor ca eu am sa nasc intr-o zi frumoasa de decembrie, o zi cu fulgi mari de zapada. Si-a venit si acea zi.M-am trezit,nu aveam nici o contractie, doar o emotie inexplicabila, afara ningea si mi-am zis – asta e ziua . Eram programata la control, asa ca m-am echipat si-i tot spuneam sotului ca eu voi naste , ca vom avea dubla aniversare : era si ziua in care noi sarbatoream 2 ani de la prima intalnire. El , saracu nu spunea nimic, doar ca voi naste cand va fi sorocul.
Cand doctorita mi-a spus ca raman , ca-mi induce nasterea pentru ca mai aveam fff. putin am chiuit de fericire. Am iesit victorioasa pe sala si i-am zis : ti-am zis eu, raman sa nasc. El – pai n-ai contractii , n-ar fi mai bine sa astepti? Raspuns de 10 puncte: pai nu ninge afara , la ce sa mai astept ?
N-are sens sa va mai povestesc ca a urmat sala de travaliu, durere si frica. Dar, parca imi treceau toate cand ma uitam pe geam si vedeam cum ninge,cata pace si liniste era, si-ii povesteam si puiului cat de frumos e afara . Din cand in cand ma mai suna taticul speriat ,sa ma intrebe ce fac, cum ma simt .
Seara , la ora 20 deja nu mai aveam rabdare. Dupa un travaliu de 11 ore , cu varsaturi, cu dureri , ma dureau si piciorele de cat ma plimbasem, nu mai aveam stare. Mi-au facut anestezie peridurala si dupa un sfert de ora totul a inceput sa se linisteasca.Saream doar ca mingea, aveam frisoane . Iarasi calmante si la 21.30 mi-am anuntat sotul ca ma urca pe masa. Totul s-a petrecut foarte repede, mi-au zis : ACUM , m-a apasat pe burta si mi-am vazut minunea. Fulgul nostru de nea avea 3.600 kg si 53 cm si era tare galagios (scor Apgar 10). L-am luat in brate si nu-mi venea sa cred ca am putut sa fac asa ceva, era perfect.
A urmat apoi epiziotomia si m-au scos pe sala unde ma astepta sotul .N-am sa-i uit niciodata privirea, era un amestec de emotie ,de fericire, de multumire , de lacrimi.
Deja facuse cunostinta cu puiul nostru , il fotogafiase, era tare mandru ca-i seamana leit.
A urmat apoi o perioada de acomodare in trei , cu chiote de fericire ca cel mic a facut cacuta (dupa 2 ore de plans si diverse incercari) cu lacrimi de oboseala , dar mereu cand ne uitam la puiutul nostru ne umplem de fericire si linistea din ziua nasterii ne coboara in suflet. El e fulgul nostru, e puritatea din noi, e bucuria si speranta noastra.
A trecut un an, urmeaza sa-I taiem motul si mereu ma minunez cat s-a schimbat Vladut pe parcursul acestui an, cand a trecut timpul . Sa ne traiesti Vladut!!!
Afara ninge !!!!!!!! Sa stiti ca de acum inainte pe 16 decembrie va ninge afara, pentru ca e ziua noastra, iar fulgii de nea vin sa petreaca cu noi si sa ne spuna LA MULTI ANI!!!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

La Multi Ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

La multi ani, Vladut! Sa fii sanatos, sa cresti mare si frumos si sa aduci numai bucurii lui mami si lui tati tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

La multi ani, Vladut! Sa cresti mare, frumos si sanatos, si sa le aduci parintilot multe bucurii!


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 2 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:


Foarte frumoasa povestea voastra! Sa va traiasca "fulgutzul de nea", sa fie sanatos si norocos!
La Multi Ani, Vladutz!
Adrianain 32 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina constantin spune:

Mai Mazarica, ai facut sa-mi dea lacrimile! Sa va traiasca Vladut, micul vostru fulg de nea, sa fie sanatos, alaturi de voi!
(Sa-ti spun un secret: si eu imi doresc ca atunci cand o sa fiu sa nasc intr-o zi cu fulgi de zapada!!)

La multi ani, Vladut!
Cu drag, Alina

http://community.webshots.com/user/alina_constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

[La Multi Ani Vladut, sa te faci mare si frumos si sa le luminezi viata parintilor tai.Felicitari maza, m-ai emotionat pana la lacrimi cu povestea ta.
Petrecere frumoasa.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

La multi ani fulguletz de nea frumos si pur! Sa aduci parintilor tai numai bucurii si tu sa cresti mare si sanatos!
Frumoasa poveste, m-a emotionat

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

La Multi Ani, Vladut, sa te faci mare si frumos si sa fii fericit si sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mazarica spune:

Va multumesc tare mult pentru urari si ca sunteti alaturi de noi. E o zi speciala pentru noi. Poate n-am reusit sa transmit toate emotiile prin care am trecut si bucuria pe care o am in suflet, dar am vrut sa va fac partasi la un eveniment tare scump inimii mele.
Va multumesc ca existati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Mazarica, sa va traiasca Fuguletul de Nea! Asteptam poze de la taierea motului si sa ne spui ce a luat de pe tavita. Petrecere frumoasa!
Claudia

Mergi la inceput