Completare-necesara sau nu?

Completare-necesara sau nu? | Autor: teresa

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de sfatul vostru pt ca nu stiu ce sa fac. Baietelul meu de aproape doua luni are scaune moi, grunjoase si cu mucilagii sau un fel de gelatina (nu stiu cum sa ma exprim, cred ca intelegeti), cam 4, 5 pe zi. De asemenea, are probleme cu colicile destul de mari, in sensul ca plange, are crampe, gaze, uneori nu poate sa doarma si alteori il apuca durerea in timp ce suge si nu reuseste sa manance cum trebuie. Medicul pediatru mi-a spus sa-i dau completare 30 ml de Nan fara lactoza cu lingurita la fiecare masa pentru ca zice ca nu tolereaza bine laptele meu. Trebuie sa faca vaccinurile saptamana viitoare si mi-a spus ca daca are 4, 5 scaune pe zi asa- adica moi si cu gelatina si grunjoase- face degeaba vaccinul pentru ca nu-l asimileaza. Mie mi-e teama ca daca ii dau 30 ml la fiecare masa o sa-mi scada mie laptele, si apoi, scaunele lui nu sunt normale, avand in vedere ca-l alaptez? Medicul zice ca trebuie sa fie mai consistente si sa se ia dupa pampers, lucru care nu s-a intamplat niciodata in cazul nostru, chiar si inainte sa aiba probleme cu colicile, adica in primele trei saptamani. Va rog sa ma ajutati, nu vreau sa fac vreo greseala pe care sa o regret mai tarziu. Si-apoi, ce are lapticul meu de nu-l tolereaza asa bine?
Pupici de la Rodica si bb Matei

teresa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Buna!
Al meu pitic avea pana pe la 4 luni (cat l-am alaptat) cam 6 scaune/zi diaree cu spuma si cu mucus . I-am facut vaccinurile si a fost ok (cred ca). Mi-a zis si mie doctorita sa nu-i mai dau laptic de-al meu, dar pt ca nu i-a facut copilului nici un test, am tinut doar o zi regimul, si apoi tot de la san i-am dat ca nu se satura cu supica de morcov si mucilagiul de orez. Sa ai grija ce mananci ca s-ar putea ca si din cauza asta bebe sa aiba colici. Daca vrei sa urmezi sfatul medicului si sa nu-ti pierzi lapticul, poti sa-ti iei o pompa si sa-ti golesti sanii in mod regulat.
Sanatate si nu te speria prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teresa spune:

Draga Tutus
De cateva zile am fost chiar foarte atenta la ce mananc, atat de atenta ca mi-e teama sa nu devin anemica. Chiar azi am abservat ca de fapt kk nu are grunji ci doar niste fibre, nici macar prea gelatinoase nu sunt. Dar des face, si are mereu gaze. Doctorita mi-a zis ca trebuie sa aiba cam 2,3 scaune. Ati mai pomenit asa ceva la un copil alaptat la san?Eu vreau sa-mi alaptez copilul cat mai mult Pupici la toata lumea


teresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Teresa, am o intrebare: Nan fara lactoza inseamna Nan hipoalergenic sau alta formula? Si de ce fara lactoza? Ca sa nu mai aiba colici? Ca eu stiam ca principala cauza a colicilor este lactoza din laptele de mama si din laptele praf. Asa e? Ca si eu ii dau lui Matei (6 saptamani) Nan, dar formula normala si copilul imi face colici ... daca de la cea fara lactoza nu face, i-as da si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Teresa draga te cred ca ai grija ce mananci. Eu chiar devenisem maniaca si toata lumea imi spunea ca super exagerez ca nu mananc decat fierturi si mancare lesinata si fara gust, dar asta a fost ca ma gandeam ca pot sa indur orice doar ca sa-i fie bine piticaniei. Din cauza scaunelor eram super suparata ca toata lumea imi spunea ca nu i sunt pre inregula scaunele, dar pe de alta parte imi spuneau ca-i OK atata timp cat bebe pune in grutate si e vioi (ceea ce era adevarat). Deci la noi cu 6 scaune/zi a fost ok. Citeste in carti si vezi ca scrie negru pe alb ca bebeii hraniti de la san au scaune mai moi decat cei care beau formula. Nu te speria. Ai grija ca curba greutatii sa fie ascendenta (copilul sa puna pe el), sa fie vioi si vezi daca cumva ar arata ca e deshidratat. Cat a avut la nastere copilul? Cat cantareste acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teresa spune:

Carmen, nu ma prea pricep. Pentru ca am lapte suficient nu m-am uitat aproape niciodata la stadurile cu lapte praf. Cred ca ai dreptate, adica s-ar putea sa aiba o oarecare intoleranta la lactoza de aceea mi-a recomandat Nan fara. Nu mi-a dat prin cap s-o intreb daca este vreo legatura intre lactoza si colici. Oricum, se pare ca ea crede ca Matei al meu are mai mult decat colici, adica acea intoleranta, deci...Ma mai interesez, sa vedem. O sa o sun pe la sfarsitul saptamanii si o intreb, si-ti spun si tie. Pupici si multumiri multe pentru raspunsuri.

teresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Teresa, am o intrebare: Nan fara lactoza inseamna Nan hipoalergenic sau alta formula? Si de ce fara lactoza? Ca sa nu mai aiba colici? Ca eu stiam ca principala cauza a colicilor este lactoza din laptele de mama si din laptele praf. Asa e? Ca si eu ii dau lui Matei (6 saptamani) Nan, dar formula normala si copilul imi face colici ... daca de la cea fara lactoza nu face, i-as da si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

I-ai facut coprocultura? Mucilagiile pe care le vezi sunt un semn de colon iritat. S-ar putea sa aiba si giardia. Asa s-a manifestat la Andrei. Cere-i pediatrei sa-ti dea O trimitere pentru niste analize la cacutza. Nu mai sta, ca s-ar purea agrava. E buna si varianta cu lapte fara lactoza, dar trebuiesc neaparat si analizele facute. Ma mir totusi ca pediatra nu ti-a spus sa le faci...
sanatate si sa auzim de bine
Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teresa spune:

Am uitat sa va spun, scuze. Am facut coprocultura chiar saptamana trecuta (la recomandarea medicului), ieri am primit rezultatul si nu are nimic. Deci...nu raman decat colicile si intoleranta la lactoza. Carmen, spuneai undeva ca bebeii fac intoleranta la lactoza din cauza produselor lactate consumate de mama. Daca este asa, atunci eu imi nenorocesc puiul, pentru ca mananc zilnic branza si beau lapte dulce sau iaurt. Asta pentru ca sunt singurele produse despre care stiu sigur ca nu fac rau la bb. Acum ce sa mai fac?

teresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna Teresa! Eu nu te sfatuiesc sa incepi sa-i dai completare! Bb in timp o sa manance din ce in ce mai putin de la tine si e pacat. Toate mamicile pe care le cunosc si care au inceput cu completare acum alimenteaza exclusiv artificial. Eu am patit la fel!
E normal ca bb sa aiba scaune mai moi, cu mucus si grunji, dese - chiar 8 pe zi! In "Mama si copilul" scrie ca e o greseala sa se intrerupa alaptatul din cauza acestei false diarei (mai ales ca bb nu are nimic la coprocultura!).
Noi am trecut prin intoleranta la lactoza si TOTI dr pe care i-am consultat m-au sfatuit sa ALAPTEZ (pe langa completarea cu NAn fara lacoza, dar asta pt ca nu am lapte suficient!)pt ca lactoza din laptele matern nu produce intoleranta la lactoza! Si apoi, laptele nici unei mame nu este nepotrivit pt bb!
Probabil ca ar trebui sa elimini acele lucruri din regimul tau care ii fac rau lui bb - testeaza-l si vezi ce nu-i convine. Vezi cum reactioneaza dupa o masa de lactate, dupa una de carne, dupa una de legume, separat, si vei stii rapid ce produce scaunele acelea.
BB ia bine in greutate? Nu-i da completare daca ai lapte suficient, si ai sa vezi ca dupa ce va trece episodul asta te vei felicita ca ai ales sa stai pe baricade!
Mult succes!
GIo si bb Taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malexia spune:

Draga Teresa,


Parerea mea este ca doctorii au o fixatie cu laptele fara lactoza! Cum Dumnezeu sa fie ceva mai bun decat laptele de mamica pentru un bebelus???

si noi am patit la fel: 5-6 scaune moi (si uneori chiar foarte moi) pe zi, cu mucus, grunji si de toate culorile. A fost o vreme cand ne apuca groaza numai la gandul surprizei ce va urma... La sfatul medicului de atunci am intrerupt alaptarea, si i-am dat bietei micute supa de morcov si mucilagiu desi ea avea numai o luna si jumatate. Sa nu iti inchipui ca am rezolvat ceva cu asta. Doar un chin imens pentru ea (care nu se satura deloc!) si pentru mine care trebuia sa-mi mulg sanii la 3 ore ... Dar la un moment dat epuizati (pentru ca bbita avea si colici!)am renuntat la medic (si bine am facut!!!), nu am mai ascultat de nimeni si am continuat cu alaptarea ... si din nou scaune moi (unele verzi!) si colici, dar din ce in ce mai putine pe zi ce trecea ...

Ceea ce am facut noi a fost sa ne asiguram ca nu are nimic infectios (coproculturi repetate chiar si la doua saptamani!), sa imi supraveghez eu alimentatia (de la un moment dat ajunsesem sa mananc numai paine cu unt si branza!!!), sa ii urmarim cresterea in greutate ... si lucrurile au evoluat spre bine. Toata povestea asta a tinut pana pe la 3 luni juma' cand am scapat si de colici si scaunele moi. Cred ca nu a fost nimic altceva decat o "imaturitate" a sistemului digestiv si poate ceva gresit in alimentati mea.

Sfatul meu este sa te inarmezi cu rabdare si sa NU intrerupi alaptarea. Orice completare cu lapte duce dupa parerea mea (si experinta avuta) la scaderea secretiei lactate. Ii poti da desigur putina supa de morcov si mucilagiu dar cu masura pentru ca inca nu are sistemul digestiv suficient de dezvoltat. Si daca are scaune moi si multe ar trebui avut grija ca bbul sa fie bine hidratat (ceai de colici, si chiar si putina apa) si poti sa-i dai si ceva pt colici (Bonisan sau Gripe Whater - ambele din extracte naturale de marar). Consulta un medic in care sa ai incredere (daca vrei noi iti putem recomanda unul - cam scump cei drept, dar care isi merita fiecare leut!) si care sa te sfatuiasca saptamanal daca se poate functie de evolutie...

Succes! Rabdare! si Sanatate multa!



Mergi la inceput