Sampoane antimatreata

Sampoane antimatreata | Autor: Candy

Link direct la acest mesaj

De cand ma vopsesc (chestie la care nu pot sa renunt, chiar de-as cheli...) am facut o matreata uscata de care nu mai stiu cum sa scap. Am incercat cu "n" sampoane si nici unul nu mi-a folosit. Cel mult in primele 2-3 zile dupa spalat scap de ea, apoi reapare.
Voi ce folositi? Ati gasit vreunul care sa dea rezultate?
Din experienta mea:
- Avon antimatreata la mine n-a dat rezultate, se pare ca e mai eficient la barbati (?), sotul si tatal meu au fost multumiti de el
- Gliss Antimatreata a fost total ineficient, desi am fost multumite de alte sampoane din gama
- Head&Shoulders mi-a uscat excesiv pielea capului si mi-a aparut o iritatie pe frunte

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Ai incercat cu Nizoral?, am auzit ca e bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Nizoralul a ajutat-o pe sora-mea. Adica, a scapat de matreata. incearca-l!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

hm...eu ma spalam pe vremuri, ca acum aici nu gasesc cu "urzica" cred ca asa ii spunea, aveam parul lung pana aproape la fund, nu imi cadea, nu aveam matreata, stralucea foarte frumos si nu era ros. Multa lume ma intreba ce ii fac de e asa sanatos.
Cand m-am dus la fac. am cam renuntat la el si au inceput problemele. Acum aici nu gasesc.

daca vrei si o reteta babeasca, care da rezultat: este sapunul de casa, dar 100% de casa, si clatirea cu apa in care ai pus putin otet de mere. Mirosul de otet dispare dupa uscarea parului, singurul lucru care poate deranjeaza este ca parul devine putin mai aspru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Ai incercat H&S 2 in 1 ? Sau dupa ce te speli cu h&s, da-te cu un balsam- eu folosesc EOLAN cu tarate de grau -Farmec si nu am matreata.

Succes,

Andra cu burtica de 32 saptamani si Andrei (4,3 ani)
Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

mie mi-a trecut partial, dupa zeci de mii de incercari, cu un sampon antimatreata de la firma Rausch. nu stiu daca se gasesc in Romania, sunt produse in Elvetia si aici, in Austria, il cumpar de la farmacie. are doar extracte de plante si e destul de cunoscut.

apropos, pentru peca, in Germania se gasesc sigur sampoane cu urzica - ii zice "Brennessel" - cauta la farmacie sau intr-un Reformhaus.

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

eu ma impac bine cu Dove antimatreata.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Sotul meu are aceasta problema exasperanta.N-a reusit sa scape de matreata cu nici un sampon.Daca a nimerit totusi unul care sa dea rezultate,cam dupa o luna....matreata a reaparut.
Exista un remediu 100% sigur:
amesteci un galbenus de ou cu o lingura de rom si o lingura de ulei (preferabil de masline).Le amesteci bine-bine.Dupa ce te speli pe cap cu sampon,te clatesti bine si iti dai cu amestecul asta.Intinde-l bine si maseaza putin pielea capului cu el.Apoi iti pui pe cap un prosop sau o casca de baie si stai asa cam jumatate de ora.Nu e prea placut dar iti garantez ca n-o sa mai vezi matreata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Eu zic sa faci tratament de vreo 2-3 sticle de nizoral daca vrei sa scapi de matreata. Sotul meu a scapat cu samponul antimatreata de la oriflame, chiar destul de repede... pe la mijlocul sticlei. Insa el a luat-o de undeva si a actionat imediat, nu a lasat-o sa se dezvolte prea mult. Matreata e pana la urma o ciuperca si daca nu trece cu sampon, trebuie sa faci tratament cu nizoral neaparat.
Numai bine si cat mai putina matreata,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Sugestii vei gasi o mie, dar tot prin tatonari vei descoperi care ti se potriveste mai bine.
Totusi, am ceva de zis referitor la asa-numitele sampoane speciale antimatreata: daca le cumperi din Romania, vei avea surprize caci din pacate multe firme (chiar cele cu renume !!!) ne considera tara de lumea a... si fac loturi speciale pentru noi, asta daca nu le produc chiar in tara (vezi acel numar de bare, pentru produs in Romania prima cifra este 5) si pun mai putine substante active, deci calitatea este cum este.
Spun asta din experienta si o poate verifica oricine pe pielea lui !

Insanatosire grabnica !
DARAEL

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

si eu am fost foarte multumita de "Crisan" de la Wella, mi s-a parut foarte eficient. intr-o vreme se gasea pe la Mega Image, acum insa nu mai gasesc si sunt oarescum disperata pentru ca matreata a reaparut iar celelalte sampoane pe care le folosesc sunt solutii temporare.

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput