Cum ati alege sa aveti copii?

Cum ati alege sa aveti copii? | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Ce metode ati adopta pentru a avea un copil, in cazul in care nu puteti in mod natural (infertilitate)?

Intrebare sondaj:
Ce metode ati adopta pentru a avea un copil, in cazul in care nu puteti in mod natural (infertilitate)?

Rezultate:
FIV   [46%] 130 voturi
Adoptie   [47%] 133 voturi
Mama surogat   [1%] 3 voturi
Nici una (as renunta)   [5%] 15 voturi


Status sondaj: Inchis  »»   Total Voturi: 281 numarate  »»   Ultimul vot: 18/06/2004 14:42:42 

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Daca as avea resursele financiare necesare, as incerca FIV de cate ori as putea, iar daca nici asta nu ar da rezultate, as adopta (sau poate as adopta oricum si as incerca si FIV).

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Daca as avea bani as face FIV,daca nu,in ultima instanta,dupa ce as epuiza toate celelate metode pe care mi-i le pot permite,as adopta.
Asa ca unde ma incadrez?La Fiv sau adoptie?Ca pe amindoua nu le pot vota!
Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

mi-e greu sa dau un raspuns pentru ca nu sunt in situatia asta si ceea ce gandesc despre o situatie ipotetica se poate schimba foarte tare la transformarea ei in realitate; ezit intre adoptie si nici o reactie, dar de votat nu votez; oricum, va fi interesant sa aflu ce cred si ceilalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Nefiind pusa intr-o asemenea situatie decat printr-un efort de imaginatie, am votat pentru adoptie.
Chestia cu mama-surogat in orice caz iese din discutie, nu as putea recurge la asa ceva si, din cat il cunosc pe sotul meu, nici el.
Cred, de asemenea, ca nu as transforma o relatie fireasca intr-una de procreere - asta referitor la FIV - sa nu fiu gresit inteleasa, operatiunile pe care acesta le implica mi se par traumatizante pentru un cuplu.
In orice caz, fiecare vede lucrurile altfel...
Julie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Am ales FIV pentru ca teoretic vorbind... e cel mai aproape de natural. In cazul in care nu merge (nu am avut dreptul la a doua alegere) as adopta un copil. Iese din discutie mama de imprumut si in nici un caz nu as renunta in ruptul capului.
Sunt totusi o mamica norocoasa, am doua fete obtinute pe cai naturale si tare as vrea ca toate femeile din lumea asta sa fie cel putin la fel de fericite ca si mine.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ani35 spune:

Adoptie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Eu am votat pentru FIV pentru ca am avut ocazia sa cunosc cupluri care au avut copii prin FIV si nu pot uita bucuria lor. Daca nu ar merge, atunci adoptie... sau poate as renunta, nu stiu.

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

adoptie

SIMONA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns val77 spune:

cred ca pentru fetrilizare in vitro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tareia spune:

Imi poate explica cineva cum e metoda FIV? Am mai vazut de vreo 2 ori termenul in mesajele de pe forum,dar nu stiu exact ce inseamna.
Multumesc.

Mergi la inceput