La cat timp gatiti ?

La cat timp gatiti ? | Autor: Ira

Link direct la acest mesaj

Prieteni,

am aceasta mare dilema de mult timp,
intotdeauna am avut o fobie fata de statul in bucatarie
si sunt disperata cu mancarea Sofiei...

Ma simt foarte vinovata ca eu ii gatesc
doar o data pe saptamana
si-i plasez mancarea in congelator in borcanele mici,
oare fac bine?
Vreau sa spun ca ii dau si foarte des
mancare de la Nestle,
numai de frica gatitului.
Bine, fructele le pun la mixer
cu 2 minute inainte de masa,
eu ma refer la gatit si pus in congelator
la supa-crema cu legume si carnita de pui!

Am o prietena care gateste in fiecare zi pt. fetita ei
si asta m-a indemnat sa va cer parerea...
Oare sunt mama denaturata?
Oare supa aia isi mai pastreaza vitaminele si mineralele
timp de 1 saptamana la congelator?
si inca ceva...
Eu supa-crema o fac cu toate alimentele necesare
menite sa-i asigure tot complexul vitaminic/zi
adica plec de la 10 legume, apoi ou, carne,
lamaie, iaurt cremoso si ulei de masline...

Oare nu-i amestec prea multe deodata,
de comoditate sa nu fac combinatii
si in felul acesta se anuleaza unele pe celelalte?

Voi ce parere aveti?
de cate ori gatiti pe saptamana pt. copilul vostru?

cu drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Eu i-am gatit pana pe la 9 luni si ceva zilnic, mai putin in zilele in care-i dadeam borcanele cumparate. De atunci ii fac mancare pentru doua zile, o portie i-o dau proaspata, iar pe una o pun la congelator pana a doua zi. Dar numai cand ii fac ceva cu carnita. Galbenusul i l-am dat intotdeauna proaspat, ii fierb oul chiar inainte de masa. De asemenea ficat sau peste, doar proaspat, facut pe loc. Ii mai dau si din borcanele, dar cand nu am timp (sau chef) sa-i fac papa. Oricum, ii iau doar borcanele cu mancare organica, asa ca este chiar bine, am incredere in ele. In general este ok la doua zile pt. ca urmatoarea zi este de galbenus, ficat, peste, mancare din borcanel sau ii fac alta reteta cu carnita ca sa nu se plictiseasca si sa pape. In principiu are doua zile/sapt cu galbenus si una in care alternez pestele cu ficatul. Asa ca, cel mai des (presupunand ca nu apelez o sapt. deloc la borcanele) ii gatesc de 5 ori, dar practic de 3 ori pentru ca in zilele cu galbenus nu se prea poate spune ca gatesc (il amestec cu branzica de vaci sau cu legume din borcanel).
Nu stiu care este situatia ta, dar eu stau deocamdata acasa, asa ca...am timp.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Supa se poate face si pastra si pentru a doua zi in frigider,
asa mi-a spus pediatra.
Legumele le las aceleasi.
variez doar ou cu carne si ficat (cand am chef, ca nu-i prea place)
mamele japoneze le pastreaza tot asa in congelator
si cresc cate 2 3 copii.Prin congelare se distrug o parte din vitamine etc.
Borcanasele sunt sigure ca au ingrediente certificate organice,
in J preferam sa-i dau mar la borcan ca era organic...

Parerea mea e ca nu esti o mama mai buna daca gatesti mai des
sau daca gatesti mai multe feluri sau daca stai mai mult in bucatarie,
asta le place sa creada unora ca ar fi mai bune daca se strofoaca mai tare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

eu, pana la 10 luni, i-am gatit zilnic (din borcanase nu i-am dat niciodata; am avut o tentativa, dar a refuzat categoric). de o luna incoace insa, ii gatesc pt. 3 zile (a inceput sa mearga si nu-mi mai "permit" sa stau in bucatarie :)).

la piureul de legume ma refer, carnita i-o dau proaspata, fiarta inainte de masa. ou nu ii dau inca, dar tot proaspat i l-as da.

si ziceti voi ca se distrug vitaminele prin congelare? ca io stiam ca doar prin fierbere... de aceea eu i le fac la abur.

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Eu in mod normal ii gatesc in fiecare zi. Bineinteles, am si cateva borcanase pregatite pentru zilele in care nu am timp, sau plecam pe undeva, sau ...
Fac asa cum spui si tu, in marea majoritate a zilelor, ii dau piureu din toate legumele pe care le gasesc, cu carnita. Dar sunt zile in care ii dau si legume de un singur fel,( brocoli, piure de cartofi cu unt si lapte, care ii place teribil, etc) toate cu carnita, ca sa mai schimbe si el gustul. In schimb deserturile, (budinci, fructe), i le dau la borcanase, pentru ca aici in state, nu am reusit sa gasesc o razatoare din aceea de plastic, pentru copii, iar Andrei al meu, nu mananca decat f. bine maruntit.
Oricum, nu trebuie sa te simti vinovata pentru ca nu ii gatesti in fiecare zi; eu altceva nu am de facut, decat sa am grija de el, si chiar si asa mi-e cam lene cateodata!
Cat despre vitaminele din mancare, stiu ca se pastreaza la congelator, dar nu stiu cat timp.
Cu toata dragostea Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

De cand Emi a implinit 7 luni, gatesc si eu la 2 zile... adica o zi primeste pireutul si supica proaspete si a doua zi (de la frigider) incalzite. Nu ii fac intotdeauna supica cu carnita, cam o data din doua ii pun carnita de pui pentru ca la doua zile ii dau outz si o data sau de 2 ori pe saptamana ficatel si atunci nu ii mai dau carnita din supa. Ii place la nebunie supa de sfecla rosie cu cartofi si cu smantana, si asta i-o plasez in general cand papa outul (separat). Asta e la pranz, pentru ca la celelalte mese nu ii dau nimic gatit - dimineata papa lapte (formula), iaurt, cereale, painita cu branza, cu unt, cu pate (nu toate odata... in zile diferite) iar dupa amiaz' (pe la ora 5) papa branza de vaci cu fructe sau iaurt cu fructe, cereale (in functie de ce a papat dimineata). Nu mi-e foarte greu sa gatesc... am incercat chiar la ultima supa sa ii dau din a noastra la care am mai adaugat niste orez nesarat. I-a placut - a fost o supa de pui gustoasa!!!
Fructele le papa si ea de la borcanele in cea mai mare parte. Ii dau mango, papaya si bananele proaspete si in general le amestec cu ceva fructe de la borcanel.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Draga Irina,eu ii gatesc Naomiei zilnik dar asta nu ma face sa fiu o mama mai buna sau mai speciala ca tine.NU!!!Fac asta pentru ca imi place sa gatesc,sint poate shi putzin exagerata caci vreau ca tero-chan sa pape numai mincarica proaspata shi cel mai mult conteaza ca AM TIMP!!!Da,gatesc cu ea printre picioare,mai scot rufele din mashina de spalat shi le pun la uscat,in timp ce mincarea fierbe catinel pe aragaz shi asha simt ca este totul ok.E-adevarat ca uneori este obositor shi ma mai apuca nervii cind dupa ore de zbirniit prin bucatarie shi facut mai multe treburi in acelashi timp,Naomi,odata ashezata pe scaunelul ei gata sa pape,face o figura gen shi cu o tehnica bine pregatita,dintr-o mishcare a miinilor face ca farfuria sau castronelul cu mincare sa aterizeze pe podea fix cu fundu'-n sus dar...nervii imi trec,tero papa shi totul se termina cu bine.
Io zic sa nu te mai invinovatzeshti asha tare shi scoate din cap prostia cu mama denaturata.Eshti la maaare distantza de a fi una!!!
Sanatate shi ,



Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Ce sa va spun...am ramas cu gura cascata cand am citit!
Precis sunt mama denaturata!

Vaaaaai !


Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aba spune:

Buna Ira,
Nici eu nu ma prea omor cu gatitu'.Timp am. Dar ce sa faci daca nu-mi prea place "cratita" si mormanu' de vase de dupa aceea! Eu nu gatesc special pt. copii (unu de 4 ani si una de 1 an).
Eu fac azi, de ex., o oala mare de supa de pui cu legume si eventual cu taitei sau orez. Din asta scot zilnic cu spumiera legume si carnita si le mixez celei mici, iar noi astia mari mincam supa, mai putin baiatu care vrea doar supa "simplu". Supa asta o fac cam la saptamina. Bine, nu tine ea 1 sapt.; in cele citeva zile ramase "dinsa" mai serveste ori piure, ori orez, adica ce mai pregatesc mincare pt. noi. Intr-o zi am facut pui la gratar si orez - am mixat si pt. fetita. Alta zi am avut chiftele cu sos.
Cind fac mamaliga (noua ne place mult, cu brinza sarata si unt), amestec fetii separat cu ou si unt (pe foc) vreo 2 min. si gata o masa! ce ramine merge la frigider pt. a doua zi.
Asa fac si gris cu lapte, tot pe 2-3 zile.
De curind am gasit alta solutie. Fac prajituri cu fructe sau cu brinza (nu pun f. mult zahar) - si uite rezolvata alta masa!

Sper ca ti-am dat citeva sugestii,
Camelia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Nici eu nu ma dau in vant dupa gatit si nici nu gatesc special pentru Andra (2 ani). Dar, ce sa-i faci, trebuie sa si mananci ca sa traiesti. In general, fac o data sau de doua ori pe saptamana supa sau bors si unul sau doua felul doi, dar zilnic mai fac inca un fel de mancare. Si, bineinteles, trebuie sa am ceva semipreparat pentru dimineata, pentru sotul meu, iar Andrei ii fac zilnic paste cu lapte, o budincuta sau orez cu lapte ori ceva pentru dimineata. Seara ne descurcam cu ce avem: banana, branzica, out sau orice altceva.
Nu trebuie sa iti faci probleme de cate ori gatesti, ci daca mancarea acopera tot necesarul ei de calciu, vitamine, etc.

Pupici si succes ... la bucatarie.

Alina si Andra - in curand 2 anisori extraordinari !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Mama denaturata nu esti, altfel nu ne-ai mai fi scris sa ne intrebi.
Totusi eu, personal, zic ca-i cam mult sa-i pastrezi mancarea o saptamana la congelator.
Gandestete ca-i mica si are nevoie de cat mai multe vitamine. Si nimic nu-i mai bun decat mancarea prospata.
Parerea mea este ca la 2 zile sa-i gatesti.
Nu stiu cat are fetita ta, dar din experienta proprie te sfatuiesc sa nu-i gatesti separat, sa-i faci supitele exact asa cum le pregatesti pentru voi, cei mari.

(5 ani si 9 luni)

Mergi la inceput