Cum v-ati ales nasii de cununie?

Cum v-ati ales nasii de cununie? | Autor: ANDRUSHKA

Link direct la acest mesaj

Dupa ce principii v-ati ghidat cand i-ati ales? Vi se pare ca v-ati pripit sau va pare bine ptr alegerea facuta? Chiar reprezinta ptr voi acei "parinti spirituali" cum se spune?

Intreb asta ptr ca noi am ajuns la un impas. In primul rand, el fiind catolic, are o perceptie diferita despre rolul nasilor. La ei nasii nu trebuie sa fie casatoriti, nici macar pereche si nici macar catolici. de obicei se aleg persoanele cele mai apropiate mirilor. Cred ca la noi rolul asta il au cavalerul de onoare, respectiv d-ra de onoare. El insista sa ne fie nasi frate-su sau cel mai bun prieten al lui,respectiv una din prietenele mele.
Eu zic ca ar fi mai bine sa alegem o familie, cu care sa ne ajutam reciproc. Si chiar daca , sa zicem ca nu ne cunoastem foarte bine, ne "incuscrim" si se vor lega relatiile in timp...El nu si nu. Sa se mai gandeasca. Avand in vedere ca eu am sa ma convertesc la religia lui, am zis ca poate si el sa faca un compromis, nu? E tare complicat cand venim din culturi diferite, cu idei diferite...Dar o scoatem noi cumva la capat, nu?

Yesterday I dared to struggle, today I dare to win!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Draga Andrushka
Eu m-am casatorit cu aproape 5 ani in urma, iar ca nasi am avut 2 perechi: varul meu din provincie cu nevasta-sa si un prieten bun de-al sotului meu cu nevasta. Eu mi-am ales nasii mei si el i-a ales pe-ai lui. Nu stiu cum e la catolici dar cred ca trebuie sa-ti alegi ca nasi persoane la care tii, cu care te simti bine impreuna. Cit despre nasii ca parinti spirituali, eu nu prea cred in asta, cel putin in cazul meu, eu am plecat din Romania imediat dupa casatorie si deci n-am avut mare ajutor "spiritual" din partea lor.
Vorbeste cu viitorul tau sot si ajungeti la un compromis. Spune-i sa aleaga el un cuplu si tu alegi unul. Asa ar fi cel mai bine.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Cand e nunta,Andhruska?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Andrushka,

FELICITARI si CASA DE PIATRA!

Noi am avut nunta anul asta in mai. Si la noi el este catolic ....dar eu nu mi-am schimbat religia. In ceea ce priveste casatoria puteti face casatorie mixta (la catolici este posibil). El ramane catolic, tu ordoxa. Copiii vor fi botezati catolic.
In ceea ce ne priveste nu noi ne-am ales nasii ci nasii ne-au ales pe noi. Nasul este varul meu primar. Si-au dorit foarte mult sa ne cunune. Nasii sunt de religie ortodoxa, nu este nici o problema.
Nu stiu daca intr-adevar sunt acei parinti spirituali avand in vedere ca sunt putin mai mici decat noi ca si varsta...dar principalul este sa va intelegeti bine si sa va ajutati la nevoie.

Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina constantin spune:

Draga Andrushka,

La noi a fost ft. clar de la inceput: noi am fost domnisoara, respectiv cavaler de onoare la nunta nasilor nostri. Codrut, sotul meu e varul nasului, iar eu eram prietena cu nasa, datorita careia suntem azi impreunaAdica ea si-a asumat un rol de "match-maker" ca sa zic asa. Ne-a batut la cap ca ce bine ne potrivim, stiti voi...chestii de-astea, ca am inceput sa credem si noi! Mare dreptate a avut! Asa ca, va dati seama... nu ne puteam dori alti nasi! Sunt si apropiati ca varsta si foarte sufletisti si ii iubim tare mult! Si cred ca si ei ne iubesc!

http://community.webshots.com/user/alina_constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina constantin spune:

Aa, am uitat... nu pot spune ca-i vad ca pe niste parinti spirituali...ci mai degraba ca pe cei mai apropiati si de incredere prieteni, oricum suntem in familie, si suntem uniti.
Ne vedem cam de 2 ori pe saptamana, iesim la film, la ei, la noi sau la restul rudelor si prietenilor!
Pupici!

http://community.webshots.com/user/alina_constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ubitata spune:

La noi nasul s-a ales foarte usor. A propus logodnicul meu pe un prieten de-al sau, am fost de acord, am intrebat si a zis da. Mie imi pare rau de un singur lucru, ca nu prea am tangente cu nasa (mai deloc). as vrea ca intre noi sa fie o relatie speciala, de prietenie, ca intre fini si nasi. Prietenul meu lucreaza in afara tarii, cam 8 luni pe an, si cand este in tara ne vedem din cand in cand doar cu nasul, pentru ca nasa ori este la servici ori sta cu bei doi copilasi ai ei. Crede-ti ca odata incepute pregatirile de nunta, relatia dintre noi s-ar putea imbunatati? Sper ca da pentru ca sincer imi doresc o relatie de prietenie, de suport inre noi

Ovidiu te iubesc nespus de mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Buna, la noi a fost o alegere foarte usoara! Eram imreuna de doi ani deja si incepusem sa ne facem planuri de casatorie, e adevarat destul de vagi, de genul: "la anul ar fi bine daca ..." Nasii faceau parte din gasca de prieteni a sotului meu de dinainte de a ne cunoaste noi si ii unea o prietenie stransa presarata cu amintiri super din vremea studentiei petrecute mai mult pe la munte dar ne-am placut reciproc la fel de mult si cand am intrat eu in grupul lor. Drept pentru care alegerea a fost atat de fireasca incat chiar inainte de a le propune noi sa fie nasii nostri s-au oferit ei. Nu ii vad neaparat ca pe niste parinti spirituali, asta si pentru ca suntem aproape de aceeasi varsta. Cred mai degraba in faza cu "parinte spiritual" cand vine vorba de nasii de botez nu cei de cununie. In orice caz, relatiile sunt si acum la fel de stranse, ne intalnim de cate ori ne permite programul neregulat pe care il avem toti patru, ne distram impreuna, ne ajutam la nevoie, iar daca pot sa pun ceva la capitolul regrete este ca stam cam departe unii de altii ceea ce ne impiedica sa ne vedem mai des!
Referitor la impasul in care va aflati voi, chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau. Ca sa fiu sincera nu cred ca odata cu "incuscrirea" se vor strange si relatiile. Spre exemplu nasii mei au o pereche de nasi cu care au sperat sa se "imprieteneasca" in timp, dar in afara de sindrofiile din familie (ei fiind rude) nu se prea intalnesc, defapt nu se intalnesc deloc, nu merg la film, nu se ajuta, nu se suna etc. Parerea mea sincera este ca ar trebui aleasa totusi o pereche si nu doua persoane separate, si daca se poate o perche cu care sa existe relatii calde macar cu unul dintre voi doi, si in timpul ramas pana la nunta sa se cunoasca si sa se placa si cu celalalt.

Eu va doresc sa iesiti din incurcatura si sa gasiti calea care sa va faca fericiti in egala masura pe amandoi. CASA DE PIATRA!

Pupici
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

La noi tot raul spre bine in ceea ce priveste alesul nasilor...adica am ales la inceput un prieten bun de-al "viitorului meu sot" (pe nasa nu o cunosteam) si desi ne-au spus ca sunt de acord timp de 3 luni....ne-au anuntat acum aproape 2 saptamani ca nu mai vor (diverse motive).
Asa ca am apelat la niste foarte buni prieteni pe care i-am fi vrut de la inceput dar am ezitat sa le propunem pt ca au facut nunta in septembrie anul asta si ne temeam sa nu fie prea mult pt ei. Dar spre bucuria noastra in ziua de Craciun ne-au anuntat ca ne vor fi nasi si asa ne-am facut cu o pereche super draguta si "de treaba" de nasi.
La noi au fost cateva criterii de selectie a nasilor si anume: sa fie tineri (obligatoriu), sa nu fie rude cu noi, sa ne fie prieteni (sa nu ne ducem apoi la nasi doar pt ca trebuie, ci pt ca ne va face placere) si cam atat.
Noi nunta o avem pe 3 iulie, ubitata voi cand va casatoriti?

Va pup si va doresc un AN NOU plin de realizari si multa, multa, multa sanatate si fericire si o nunta ca-n basme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ubitata spune:

androix nasii nostru sunt sot si sotie. cu mihai (nasul) ne-am intalnit mai des, am mers si la mare o zi si ma inteleg foarte bine cu el. insa cu nasa nu am iesit niciodata. daca ma crezi pana acum am vazut-o de vreo 3-4 ori si am vorbit de cateva ori la telefon. din pacate relatia lor nu este ca a mea si a logodnicului meu. cat timp este in tara iesim numai impreuna. ei in schimb....
roandre, sincera sa fiu nu stiu data exacta. ovidiu, logodnicul meu, lucreaza in strainatate cam 8 luni. el vine in tara ca intr-un concediu sa zicem, si partea proasta ca noi nu putem controla acnd ii vin actele sa plece din nou. suntem la mana destinului. speram ca in toamna, dar daca nu se poate in primavara lui 2005 in mod sigur. oricum eu acum de abia astept sa vina. este plecat din iulie si vine in februarie. este greu insa ne iubim foarte mult si asta conteaza.

un an nou fericit, plin de satisfactii. fie ca toate dorintele sa vi se indeplineasca. la multi ani.
http://community.webshots.com/user/ubitata

Ovidiu te iubesc nespus de mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Nasa era o prietena veche a sotului, asa ca el a propus-o, ne-am intalnit cu ea, mai tarziu si cu nasu' care la momentul ala nu era in tara, ne-am placut si asa a ramas. Am dorit foarte mult sa ne gasim niste nasi cu care sa putem sa vorbim orice, care sa fie prieteni cu amandoi ca sa putem apela la ei in caz de conflicte fara sa fie partinitori. Latura materiala n-am luat-o in calcul, am preferat sa avem niste nasi care sa ne ajute mai mult cu un sfat venit din inima decat cu partea materiala

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput