A venit Mosul!!!!

A venit Mosul!!!! | Autor: lulu75

Link direct la acest mesaj

Cum au reactionat copiii vostrii cand au gasit cadourile in ghetute?

Luminita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Deja???Imi amintesc ca la noi Mosu venea in dimineata de 6.Bagam mana sub pernuta si gaseam cateva cartulii si-apoi fugeam la usa sa ne culegem bomboanele din ghetute.Asa obisnuia mama sa ne aduca de "Neculae":carti si dulciuri,mai tarziu transformate in bancnote si dulciuriAsa-mi place sa cred c-o sa-mi obisnuiesc si eu copilutii;parca n-ar avea farmec altfel,nu stiu cum!Deh,puterea obisnuintei!


Irina,Vevica-mica & margicu' din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Lulu, iti spun maine.....abia astept sa vad cum reactioneaza ! Pentru noi a fost cumplit de greu s-o facem (dupa ce le-a "curatat" cu abnegatie :)) ) sa-si lase ghetutele la usa, zicea intr-una: "NU, NU, CHETELE USA, PEC, PEC (plec), PALA, PALA (spala)" si mai freca la ele ! :)) Ce vrei de la un naparstoc de 1 an si nici 10 luni ?

Dana M. si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Master Draciel spune:

La noi mosul s-a suparat ca Justin a fost f obraznic ieri si nu a mai venit deloc!!!!!!!S-a sculat omul meu pe la 5.30 dimineata,fuga-fuguta la ghete si.......nimic.M-a intrebat daca sint sigura ca in noaptea ce a trecut,venea de obicei si daca se poate sa greseasca adresa......Dupa care s-a bagat in pat, cufundat in mutenie si a tot stat asa pina a adormit.A trecut o ora de cind s-a sculat a doua oara dar nu a mai pomenit nimic de mos;e prea mindru!!!!!
Am aranjat cu o vecina sa vina pe la prinz si sa spuna ca mosul a rugat-o sa verifice daca Justin a redevenit un copil ascultator si in caz afirmativ, sa ii dea cadoul pregatit.In caz contrar, sa il expedieze altor copii, care il merita.Sa vedem reactia!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico-dani spune:

NOI SUNTEM INCA MICI (1 AN SI 1 LUNITA)SI NU STIM DE MOSU' DAR STIM DE CADOURI SI IN FIECARE DIMINEATA O CONTROLAM PE DUDICA(MAMA SOACRA SI BABY-SITTER-UL NOSTRU DE LA 1,5 SAPTAMANI ) IN TOATE SACOSELE, IAR CAND MAMI IA UN CADOU DANUT STIE CA E PENTRU EL SI SE PLIMBA MANDRU PRIN CASA SI ARATA TUTUROR ASTEPTAND LAUDE! DE LA ANUL INSA SE SCHIMBA TREABA...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissias spune:

Fetelor ,anul acesta Alex este tare suparata pe "mosu"ca nu a venit la ea.Desi are 12 ani, a fost obisnuita cu sosirea ambilor mosi,cu ziua copilului,etc.
Am avut un eveniment nefericit in familie si de aceea nu am putut sa ma ocup si de cadourile ei,iar acum sint atit de bolnava .
Am intrat pe forum si uite ca a citit de mos si s-a si zbirlit la mine,ca ea a fost copil cuminte si mosu nu a bagat-o in seama,asa ca refuza sa mai fie prietena lui(si cine e el ,daca nu eu?).
Asa ca miine nu am altceva de facut ,decit sa ma duc in oras la cumparaturi si sa-i pun in senile(astia nu se pot numi pantofi) cadourile.
krissias si Alexandra

http://community.webshots.com/user/krissias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Veve am si o nelamurire :)))
Cum bagai dom'le mina sub perna si gaseai cadourile in ghetutze??!!
La noi Anul asta moshu a venit f greu ca avem zapada pina sub geam!!!!
Asa ca s-a apelat la rezerva de ciocolate a mamicii (de la ziua ei)!!
Nu mai mi-aduc aminte ce primeam cind eram mica, dar stiu ca in timpul liceului mama ne punea la toate trei cite un sampon, un spray (draida parca?) si ciorapi fini nemtesti!!! Era cel mai apreciat cadou de peste an!!!!

Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Si la noi a venit Mosu'. Mi-a adus ciocolata de menta (evident ), un mos Craciun din pasla cu un sac plin cu bomboane de lamaie (evident ),mosi Craciuni si oua de ciocolata, un ghiveci cu o floare din aceea traditionala de Craciun cu flori mari si rosii, un buchet de trandafiri. Lui Ionu i-a adus bomboane de cafea si ciocolata tot de cafea (si le-a cumparat singur eu fiind consemnata la "pat" dar a fost atat de "surprins":-)) ).
siiii SURPRIZAAAA azi dimineata la usa langa podoabele traditionale agatate de noi am gasit o ramura de brad pe care erau puse oua de ciocolata si Mosi Craciuni de ciocolata. Venise Mos Nicolae de la vecinii nostri :-)))

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Hai sa va zic acu' cum a fost:
First, ne-a fost imposibil s-o convingem pe Raluca sa-si lase "CHETELE" la usa sa vina mosu' sa bage cadouri ! Le-am pus eu dupa ce, dupa cum spuneam in primul mesaj, le-a frecat de le-a-nnebunit. In fine, a pus "Mosu'" cadourile (dupa ce s-a culcat) printre ele o masina mare de plastic (asta si-a dorit !!!) si s-a culcat si el, asteptand reactia de dimineata.
Dimineata......."mosu'" pusese la mami, tati si buni niscaiva ciocolati, bobo, s.a., si Raluca, trecand printre bocancii si pantofii nostri deja se schimbase la fata (Doamne, de invidie? de frica ca ea n-are nimic?) si cand si-a vazut cadourile de la usa a facu ochii mari si-a zis topaind: CADOU, CADOU !
Cea mai tare faza a fost cand si-a dat seama ca ansamblu' ala mare e o masina, n-a mai stiut sa zica, si-a zis: SIMINA, MINOSA, .........MASINAAAAAAA ! :))))))))).
Asta a fost ! Asteptam sa vina si Mos Craciun, daca va fi cuminte, of course, ca era cat pe-aci sa rateze Mos Niculae !



Dana M. si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Veve am si o nelamurire :)))
Cum bagai dom'le mina sub perna si gaseai cadourile in ghetutze??!!

Hai mei Andrada ca nu-s chiar asa incoerenta!Acorda-mi si tu nijte circumstante atenuante!In mintea mea suna destul de clar!

Irina,Vevica-mica & margicu' din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Hai sa va spun si eu. Initial Boganel n-a prea bagat in seama cadourile, pentru ca ii era inca somn, dar cum s-a trezit de-a binelea, s-a repezit la ghetutze si a inceput sa se joace cu jucariile spunand: adus Motzu (moshu) Badan (Bogdan)! Era f. fericit. I-au placut jucariile, s-a jucat destul de mult cu ele, pana l-au suparat si a dat cu ele de pamant de nu s-au vazut, asa ca a ajus la coltz pana la urma he he he..

Pupici,
Lia

PS Veve, si eu am citit de doua ori treaba cu ghetutele si carticlele de sub perna si pana la urma am inteles :))


ruxij

Mergi la inceput