DC - am nevoie de voi

DC - am nevoie de voi | Autor: lulu75

Link direct la acest mesaj


Am o mare problema. Sotul meu a plecat in strainatate sa faca doctoratul, cu gandul de a ne stabili in Elvetia. Soacra mea locuieste de 12 ani acolo si s-a gandit ca e bine sa ne aiba langa dansa. Doctoratul presupune foarte multa matematica si intr-o limba straina, iar volumul de invatat este urias. Sotul meu invata din rasputeri, dar este fff greu si a inceput sa aiba probleme de sanatate. Il inteapa inima, are cosmaruri noaptea, se simte foarte rau, a ajuns chiar de cateva ori la spital. Sunt foarte ingrijorata pentru sanatatea lui care se subrezeste cu fiecare zi si nu pot fi inca langa el pentru ca nu am primit viza (trebuia sa o primesc pe 5-6 noiembrie).In Romania are un serviciu bun la care inca se poate intoarce (e in concediu fara plata).
Ceea ce va rog eu este sa imi spuneti parerea voastra, daca voi v-ati intoarce sau nu, ca apoi sa ii trimit si lui ce mi-ati scris. Eu ii spun sa se intoarca, mama lui sa ramana acolo iar el nu mai stie ce sa faca pt a fi bine pt toata lumea. Sfatul unor persoane neutre i-ar prinde bine.
Va multumesc din suflet!


Luminita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Depinde foarte mult de motivele pentru care s-a inscris el la doctorat. Daca isi doreste foarte mult sa studieze, sa faca cercetare, daca ii place si face cu pasiune ceea ce face, atunci cred ca ar trebui sa ramana, daca ar pleca in conditiile astea, probabil ca ar regreta mai tarziu. Daca, dimpotriva, s-a inscris la doctorat doar pentru a ramane in strainatate si nu prea mai are chef de studiu, atunci, probabil ca ar fi mai bine sa renunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

[quote]Originally posted by casandra

Depinde foarte mult de motivele pentru care s-a inscris el la doctorat. Daca isi doreste foarte mult sa studieze, sa faca cercetare, daca ii place si face cu pasiune ceea ce face, atunci cred ca ar trebui sa ramana, daca ar pleca in conditiile astea, probabil ca ar regreta mai tarziu. Daca, dimpotriva, s-a inscris la doctorat doar pentru a ramane in strainatate si nu prea mai are chef de studiu, atunci, probabil ca ar fi mai bine sa renunte.
[/quot

Doctoratul a fost "pasaportul" pentru a ramane acolo. Nu si l-a dorit.

Luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Lulu, sotul tau are nevoie de tine! Cand vei fi langa el vei sti cum sa-l ajuti. Probabil ca este foarte obosit, la asta se adauga distanta dintre voi, stresul...
Sa faca o pauza, sa se linisteasca putin... in scurt timp vei fi si tu langa el...
Pentru doctorat, eu zic ca e pacat sa renunte: daca a mers pana acolo, inseamna ca este capabil. Putini sunt in stare de asta...
Eu l-as incuraja sa continue.
Toate cele bune.
Lulu (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Initial creeata de lulu75


Am o mare problema. Sotul meu a plecat in strainatate sa faca doctoratul, cu gandul de a ne stabili in Elvetia. Soacra mea locuieste de 12 ani acolo si s-a gandit ca e bine sa ne aiba langa dansa. Doctoratul presupune foarte multa matematica si intr-o limba straina, iar volumul de invatat este urias. Sotul meu invata din rasputeri, dar este fff greu si a inceput sa aiba probleme de sanatate. Il inteapa inima, are cosmaruri noaptea, se simte foarte rau, a ajuns chiar de cateva ori la spital. Sunt foarte ingrijorata pentru sanatatea lui care se subrezeste cu fiecare zi si nu pot fi inca langa el pentru ca nu am primit viza (trebuia sa o primesc pe 5-6 noiembrie).In Romania are un serviciu bun la care inca se poate intoarce (e in concediu fara plata).
Ceea ce va rog eu este sa imi spuneti parerea voastra, daca voi v-ati intoarce sau nu, ca apoi sa ii trimit si lui ce mi-ati scris. Eu ii spun sa se intoarca, mama lui sa ramana acolo iar el nu mai stie ce sa faca pt a fi bine pt toata lumea. Sfatul unor persoane neutre i-ar prinde bine.
Va multumesc din suflet!


Luminita



Dar MAMA lui nu-l vede?

Eu cred ca singurul in masura sa decida este doar sotul tau. Iar tu, ca si sotie, ii vei respecta dorinta si vei fi alaturi de el indiferent ce va decide. E munca lui, e sanatatea lui....
Un sfat: sa incerce totusi examenul de doctorat. E O SANSA!!


~~Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Si eu sint de partea "ambitiosilor" si zic ca e pacat sa renunte la doctorat! Parerea mea este ca daca a inceput sa aiba problemele de care spuneai, este bine sa incerce sa-si modifice un pic stilul de viata: sa-si faca macar o ora pauza in fiecare zi in care sa se plimbe sau sa faca un sport, mai putina cafea daca bea, poate chiar ceva schimbari de alimentatie i-ar prinde bine. Nici o pauza de citeva zile nu cred ca i-ar strica, mai ales ca vin si sarbatorile - uneori esti atit de obosit incit mergi in gol si mai mult cistigi daca iei o pauza citeva zile si te odihnesti, pentru ca zilele alea le recuperezi prin randamentul crescut pe care il ai dupa aceea.
Tu cind pleci la el pina la urma?
Succes orice va hotariti!
Catalina.

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

quote:
Originally posted by Adela

quote:
Initial creeata de lulu75


Am o mare problema. Sotul meu a plecat in strainatate sa faca doctoratul, cu gandul de a ne stabili in Elvetia. Soacra mea locuieste de 12 ani acolo si s-a gandit ca e bine sa ne aiba langa dansa. Doctoratul presupune foarte multa matematica si intr-o limba straina, iar volumul de invatat este urias. Sotul meu invata din rasputeri, dar este fff greu si a inceput sa aiba probleme de sanatate. Il inteapa inima, are cosmaruri noaptea, se simte foarte rau, a ajuns chiar de cateva ori la spital. Sunt foarte ingrijorata pentru sanatatea lui care se subrezeste cu fiecare zi si nu pot fi inca langa el pentru ca nu am primit viza (trebuia sa o primesc pe 5-6 noiembrie).In Romania are un serviciu bun la care inca se poate intoarce (e in concediu fara plata).
Ceea ce va rog eu este sa imi spuneti parerea voastra, daca voi v-ati intoarce sau nu, ca apoi sa ii trimit si lui ce mi-ati scris. Eu ii spun sa se intoarca, mama lui sa ramana acolo iar el nu mai stie ce sa faca pt a fi bine pt toata lumea. Sfatul unor persoane neutre i-ar prinde bine.
Va multumesc din suflet!


Luminita



Dar MAMA lui nu-l vede?

Eu cred ca singurul in masura sa decida este doar sotul tau. Iar tu, ca si sotie, ii vei respecta dorinta si vei fi alaturi de el indiferent ce va decide. E munca lui, e sanatatea lui....
Un sfat: sa incerce totusi examenul de doctorat. E O SANSA!!


~~Sarbatori Fericite!





Doctoratul dureaza 5 ani.

Luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

A ajuns la spital de cateva ori, in plus s-ar putea sa isi piarda si serviciul de aici. El isi doreste sa se intoarca dar are parte de scandal din partea mamei lui.

Luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Eu nu stiu cand voi primi viza. Pana nu primeste sotul meu prelungirea permisului nici eu nu primesc viza. Trebuia sa primesca acesta prelungire de la 1 noiembrie. Acum i-au spus ca trebuie sa il programeze la un interviu. Asteapta de 3 saptamani sa il programeze. Este o situatie cumplita. De cand ne-am casatorit, am stat doar 1 saptamana impreuna. Simt ca innebunesc cand imi spune cat de rau ii este. In Romania avea un salariu minunat si tot ce isi dorea. Vorbesc cu el si lucrurile se inrautatesc pe zi ce trece si la scoala si cu sanatatea lui.

Luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Luminita, iarta-ma, dar am impresia cei 5 ani te sperie?
Mai mult pe sotul tau, sau mai mult pe tine ?
Fii alaturi de el indiferent de decizie! Sprijina-l indiferent daca ramane sau nu in Elvetia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

scuza-ma, se pare ca decizia e deja luata...
Din cei 5 ani, cati a facut, de fapt?

Mergi la inceput