HISTEROSCOPIE SI BROCRIPTIN

HISTEROSCOPIE SI BROCRIPTIN | Autor: Costi

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma lamuriti,
Exista posibilitatea ca dupa histeroscopie si
in timpul tratamentului cu bromcriptina ciclul
menstrual sa intirzie?
Nu am avut niciodata ciclul menstrual mai lung de
28 zile(in ultimul an a fost de 23-25 zile) si acum sint in ziua
31 si testul a iesit negativ astazi.(in oct si nov. 2002
am facut tratament cu dufaston si ciclul menstruala a fost
de 27 si 28 zile)
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luanna spune:

DA!SI ITI SPUN ASTA DIN PROPRIE EXPERIENTA.AM FOST PROGRAMATA PENTRU HISTEROSCOPIE ACUM DOUA LUNI, LUCRU CE MI-A DAT PESTE CAP TOATE SOCOTELILE.PANA ATUNCI AVEAM UN CICLU REGULAT,LA ORA!DUPA ACESTA INVESTIGATIE(DECI SI IN PREZENT) AM CICLU LA 25 DE ZILE, LUCRU CARE MA SPERIE PUTIN!NU TE POT LAMURI MAI MULT, DAR IN PRINCIPIU, DUPA HISTERSCOPIE(CUM MI-A EX. SI MEDICUL MEU) ORGANISMUL VA LUPTA PUTIN PANA SA-SI REVINA.IN PREZENT URMEZ UN TRAT. ANTIINFLAMATOR, DIN CAUZA CARUIA PROBLEMA NU S-A REZOLVAT,SI VA MAI EXISTA INCA DOUA LUNI DE ACUM INCOLO.SPER CA TE-AI MAI LINISTIT!CERT ESTE CA ODATA TERMINAT TRATAMENTUL, VA DISPAREA SI ACEASTA DEREGLARE...

Corban Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

Ce este histeroscopia? Are vreo legatura cu histerosalpincografia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luanna spune:

Histeroscopia este o metoda moderna de diagnostic si tratament, care datorita unui sistem optic prevazut cu surse de lumina rece prin fibre optice se face posibila vizualizarea in interiorul uterului.Se recomanda in diagnosticarea unor afectiuni precum sangerarile uterine de natura necunoscuta,cancer de col si corp uterin,malformatii genitale.Este oricum si o buna metoda de tratament, fiind utila in extragerea polipilor,fibroamelor.Partea buna e ca in anumite cazuri ne scuteste de operatii pe abdomen, spitalizari, si nu necesita internare, dar si ca ofera o mai mare precizie a diagnosticului.In 15 min, pleci pe picioarele tale acasa.Se face in sala de operatie, cu anestezie atat locala cat si generala.Cam asta e.Eu am suportat o astfel de mini interventie (caci este o interventie chirurgicala),ptr. sangerari intermenstruale, carora nu li se depista cauza.In tara sunt f. putine aparate, doar in 3 orase, se practica aceasta metoda.Dar categoric este cea mai sigura metoda de diagnostic.Sper oricum sa nu ajungem pana acolo..........!

Corban Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FLORYNA spune:

..da se poate modifica ciclul..eu nu am mai avut ciclu abundent...venea cind vroia..n-am putut sa tin socoteala...dar ghici...am ramas insarcinata....de aia...am fost sa fac testul si dr mi-a zis ca toate femeile care au facut testul cu el...au ramas insarcinate....asa a fost..sa cad de bucurie...am avut uterul inspre dreapta si mi l-a indreptat...nu am avut tuburile blocate(nu mai stiu cum se numesc in romana,sorry..parca trompe)..ca de fapt acesta a fost scopul analizei ....sa desfunde trompele daca erau cumva infundate....bafta...hai ca v-am ametit..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Eu sunt programata luna aceasta pentru histerografie.
Sunt din provincie si examinarea e la Bucuresti.
Spuneti-mi va rog,daca trebuie sa-mi iau de acasa cele necesare unei internari sau nu,.........daca ma schimba in ceva de la ei,pe scurt cum se procedeaza de la intrarea in spital si pana la terminarea investigatiei?
Multumesc mult si astept cu inima la gat sa-mi impartasiti din experienta voastra .
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXA spune:

Draga Oana,
Iaca am intrat si eu pe subiectul asta azi si am vazut ca nu ti-a raspuns nimeni , desi este postat de multisor . Poate nu este prea tarziu si poate vei mai citi raspunsul meu . Am facut histeroscopie acum 3 ani , la spitalul Giulesti (dr.Niculescu) si desi eu m-am dus pregatita ca pentru internare ( cu toata sacosa facuta ) si am plecat dupa interventie , cam intr-o ora . Mi-au dat camasa de nopate si halat din spital ( am fost internata o zi , pe hirtie , cu toate formele de rigoare ) si am folosit-o pentru ca in Giulesti nu era permis sa folosesti lucrurile de acasa ( cel putin sa nu te vada doctorul ). Tu i-ati putine lucruri ( ca sa nu ai ceva surprize )
Poate depinde si de spital .
succes si sper ca ti-am fost si de folos
ruxandra

Mergi la inceput