ce stiti despre operatiile cu laser la ochi in ro?

ce stiti despre operatiile cu laser la ochi in ro? | Autor: Yasmin

Link direct la acest mesaj

dragii mei, mama vrea sa se opereze de hipermetropie. Ce stiti despre procedura asta, se face in ro, unde? Ati auzit de vreun caz? Poate ma ajutati cu ceva info, pt ca mama locuieste in Covasna si nu prea are unde si pe cine sa intrebe.
Pupici si sanatate tuturor

http://community.webshots.com/user/yasmintarakci

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica spune:

yasmin, acelasi subiect vroiam sa'l postez si eu. astept acum cuminte sa vad ce raspunsuri primesti. Sunt si eu īn prospectii. Tot ce stiu acum este ca la Bucuresti exista 3 clinici mari care fac asemenea operatii (pot cauta adresele si ti le dau) si cam am idee despre ce īnseamna o stfel de operatie. Eu ash vrea īnsa cāt mai multe marturii de la oameni care au facut.
Noi avem o singura cunoshtintza, sotzul unei prietene (francez, care a preferat sa faca la noi datorita pretului mai scazut decāt īn Frantza, banuiesc..) Este foarte multumit. Avea miopie daca nu ma īnsel (-5 si -3 daca-mi aduc bine aminte). Acum vede perfect cu ambii ochi!! Operatia l'a costat 900 de euroi si a facut-o la una din aceste trei clinici (cea din Floreasca).
Asteptam si alte marturii care sa ne convinga sa luam si noi taurul de coarne.

Sanatate, ca'i mai buna decāt toate!

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Dragä Yasmin,

mama mea a fost operatä la spitalul militar din Bucuresti, la un ochi. Avea un inceput de apä neagrä!! Operatia a decurs färä complicatii si nici nu mai avea nevoie de dioptrii la ochiul operat!!!
Despre Covasna, imi pare räu, nu stiu ce sä-ti spun!!!

Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Eu am o prietena doctorita oftalmolog si m-a sfatuit sa nu ma grabesc cu operatia (eu am miopie -7). E drept, in urma interventiei, sunt reduse miopiile, dar nu se stie (daca) cat dureaza efectul operatiei. (nu se stiu complicatiile pe termen lung!!!) S-ar putea ca peste 20 de ani sa explodeze miopia pur si simplu sau si mai rau... Doamne Fereste. Deocamdata suntem cobai (nu vedeti cati medici oftalmologi sunt totusi cu ochelari?)

Va doresc gandul cel bun, mai interesati-va... ziceti-mi si mie ce mai aflati.
Sanatate.

~~Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Salut la toata lumea!Sunt noua aici dar citesc de ceva timp. Timpul nu mi-a permis sa raspund pana acum la mesaje, dar la acesta trebuie sa raspund.Si eu am miopie mare si de cativa ani caut o solutie, pentru ca orice boala este vindecabila. Vreau sa va sfatuiesc pe tot sa nu cumva sa faceti operatia cu laser, eu m-am documentat mult si stiu ca are riscuri mari(revenire a miopiei, vedere cu halouri, uscaciune oculara severa, iritatii, infectii, mai rar orbire). In schim, existe metode naturale de ameliorare a vederii, in functie de vointa si perseverenta. Daca cineva e interesat, eu va povestesc cu drag ce si cum. Exista, oricum, yahoogroup-uri cu oameni din toata lumea care se straduiesc, si chiar reusesc, sa vada mai bine. Operatia, insa, taie orice sansa, pentru ca trateaza efectul, nu cauza.m-am cam intins...
cam acesta era sfatul meu.
cu mult drag, Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

bunica mea s-a operat acum 6, respectiv 4 ani de cataracta..prima data la o clinica particulara undeva in floreasca (bucuresti) dar nu mai stiu exact cum se numea..si a 2-a oara la celalalt ochi la spitalul militar..ambele fiind facute cu laser..nu are probleme de atunci..am inteles k la militar se face si schimbare de retina..si multe altele..

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Am o verisoara care s-a operat asta vara de miopie la clinica Occulus (cred ca asa se scrie), de pe Floreasca. Stiu ca a platit 900 de euro pentru ambii ochi,operatia a durat cam 20 minute pentru fiecare ochi, iar acum se simte bine si nici ochelari nu mai poarta.
Sanatate multa!

Florentina & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

Monica si Florentina, exact de o astfel de inf aveam nevoie, unde, cat costa. De riscuri am aflat si noi, ne-am documentet, am discutat pro si contra si am decis pro. mai ales ca e vorba de hipermetropie si nu e asa de complicat ca la miopie.
Multumesc frumos de info pana acum si astapt si eu cu sufletul la gura marturii.
Si aici, in Istanbul costa tot cam 900 euro pt amandoi ochii. Problema e ca operatia se face pe rand, nu la ambii ochi odata si asta ar insemna ca mama sa stea aici 2 luni. Din cauza asta cautam o clinica in Ro. Si nu ne intereseaza in zona Covasna, Buc e foarte bine.
Pupici tuturor si sanatate

http://community.webshots.com/user/yasmintarakci
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

Nu mai e nimeni cu ceva informatii in plus? Ceva comentarii? tare ne-ar prinde bine


http://community.webshots.com/user/yasmintarakci
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/

Mergi la inceput