despre laparoscopie (utile)

despre laparoscopie (utile) | Autor: Tia

Link direct la acest mesaj

postat de meme
Trimise - 09/05/2003 : 12:56:48
--------------------------------------------------------------------------------

Laparoscopia este o metoda atat de investigatie cat si de interventie.In momentul in care o femeie sufera de sterilitate si a depasit momentul altor investigatii;analize ,ecografie se pune problema verificarii trompelor si a ovarelor.Cu toate ca este o interventie chirurgicala care presupune anestezie generala,in cazul constatarii unor disfunctii se poate interveni pe loc.De exemplu,in cazul trompelor infundate acestea pot fi desfundate chirurgical,fara a mai fi nevoie de HSG si perfuzii,care de multe ori nu dau rezultate.Daca se constata prezenta chisturilor ovariene,acestea pot fi inlaturate.
Avantajul interventiei consta in faptul ca este radicala si scuteste pacienta de alte tratamente de durata.Inciziile sunt foarte mici si recuperarea postoperatorie rapida.Eu am trecut prin asa ceva.Nu este cel mai placut lucru care ti se poate intampla dar merita.Am ramas insarcinata pentru prima oara in viata la 4 luni de la operatie.Din pacate,am pierdut sarcina.

postat de Madalinuta
Trimise - 14/03/2003 : 10:40:16
--------------------------------------------------------------------------------

eu chiar vinerea trecuta am facut laparoscopie pt decorticarea ovarelor care erau pline de chistulete...a fost o interventie destul de simpla: mi-a facut doua taieturi mici in parti (cam 1 cm lungime), in dreptul ovarelor, si una chiar sub buric pe unde s-a introdus camera. de chistulete am scapat.in timpul laparo, mi-a injectat si un lichid pe trompe sa vada daca sunt infundate, si din pacate erau, dar in capatul opus celui dinspre ovare si nu s-a putut interveni. deci, daca la tine e problema la capatul dinspre ovare, o sa ti le poata desfunda cu usurinta prin laparoscopie... complicatii pana acum nu am avut, adica m-am refacut f repede. astept insa sa vedem daca o sa imi vina menstruatia si daca o sa am ovulatie.asta era marea mea problema inainte de laparoscopie...oricum si eu am incredere in tratamentele naturiste dar m-am hotarat sa fac laparoscopia pt a incepe dupa, un trat preventiv naturist cu "ovarele curate".
eu te-as sfatui sa ai incredere in dr niculescu si sa-ti iei inima in dinti si sa faci interventia care o sa ajute si la depistarea (doamne fereste sa existe!) altor "nereguli".

postat de Cristiana
Trimise - 14/03/2003 : 13:13:43
--------------------------------------------------------------------------------

Si eu am facut laparoscopie exact acum doua luni, tot la giulesti, dar nu pentru investigatii, ci pentru alte probleme - fibrom. oricum, interventia decurge cam la fel.
exact asa cum a spus si madalinuta, se fac doua incizii mici, de 1 cm, in parti, plus una si mai mica sub buric. se face anestezie generala. dupa interventie poate sa te tina inca o zi sau doua in spital, apoi mai stai cam o saptamana acasa, dar in nici uncaz in pat, poti sa te misti normal, sa-ti reiei toate activitatile normale... mie mi s-a parut destul de usor, nu mi-a fost rau de la anestezie, am avut dureri mici, suportabile, oricum, se fac calmante dupa interventie. e mai mult o jena, care dispare dupa cateva zile.
eu m-am operat la prof.marinescu - pentru care am toata recunostinta si tot respectul, dar in salon erau cateva paciente ale dr.niculescu si toate erau foarte multumite de el. si mie mi-a facut o impresie foarte buna, a venit de vreo doua ori la vizita si era foarte atent, preocupat.
una peste alta, interventia e usor de suportat (mai enervante sunt pregatirile: o zi inainte nu ai voie sa mananci nimic, doar sa bei apa plata!, in ziua operatiei nici macar apa, plus doua clisme si epilare totala! ). spitalul, chiar daca arata cam nasol, e recunoscut pentru medicii buni si aparatura. si asistentele au fost foarte dragute, surprinzator. ai grija ca in spital se fura! se sparg mai ales rezervele.

postat de Cristiana
Trimise - 14/03/2003 : 14:50:07
--------------------------------------------------------------------------------

pot sa iti spun cam care sunt "scorurile". Laparo e cam 2.5 - 3.5 mil, anestezia 1-2 mil, in functie de buget. Eu, recunosc, am ales varianta superioara (unii ziceau ca e prea mult), dar asta e chestie de optiune personala. Medicului dupa laparo, anestezistului inainte. Plus asistentele, normal.
Din cate am inteles eu, laparoscopia este cea mai buna metoda de investigatie si tratament pentru multe probleme. Se vede TOT ce e acolo - uter, trompe, chisturi, fibroame, tot. Eu am avut un fibrom extern (pe peretele exterior al uterului) si de aceea a fost nevoie de laparo. Dar cu ocazia asta mi-a verificat si trompele, le-a testat permeabilitatea si au vazut ce mai era pe acolo. Asa ca vede tot, si in interiorul uterului, si in exterior!
Ce ar mai fi de spus: sa iti iei tampoane (dupa interventie pierzi putin sange), apa plata, cativa litri. Dupa operatie stai cam o zi la reanimare, te mai tin cam o jumatate de zi cu perfuzii. Apoi, treptat, incepi sa mananci - lactate, in special (iaurt, branza de vaci) si ceaiuri sau supa strecurata. Fara sucuri. Dupa aceea, s-ar putea sa iti dea antibiotic si prednison, asta inseamna cam zece zile regim fara sare (cica te umflii daca mananci pic de sare). vezi ce iti zice acolo. dupa operatie trebuie sa ai grija sa nu racesti si sa te feresti de constipatie.
oricum, e simplu si mai ales trece foarte repede. dupa cateva zile ai uitat, nici nu mai stii unde e operatia. cat despre semne (stiu, asta e ultima grija, dar...) cele doua incizii laterale sunt foarte jos si nu ies nici din slipul cel mai sumar, iar cea de sub buric e minuscula si nu se vede deloc, dupa doua saptamani poti purta pantaloni cu talie joasa si bluze deasupra buricului!

postat de Crisnemes
Trimise - 08/05/2003 : 15:04:10
--------------------------------------------------------------------------------

eu am facut laparoscopie in luna februarie , tot asa nu era nici la mine prezenta ovulatia.Mie prin laparo mi-a facut decorticarea ovarelor si se pare ca a avut rezultate. Luna trecuta am avut se pare ovulatie (de 3 ani nu am avut niciodata ovulatie)e adevarat cu tratamentul naturist scris de Livia.Acum luna aceasta sunt in ziua 13 si astept sa vad ce se intampla .De ieri am si aparat de urmarire a perioadei fertile care din pacate nu indica ca sunt in zilele fertile.Oricum astept sa vad ce se itampla.
Eu zic ca sunt sanse ca dupa laparo sa apara ovulatia.Decizia este a ta .
O zi minunata si o viata la fel.

postat de andruzza
Trimise - 08/05/2003 : 16:51:49
--------------------------------------------------------------------------------

Eu am facut laparoscopie pe 14 aprilie si, ca si tine, doua saptamani inainte de "operatie" am murit de frica, mi-am facut 1001 idei.
Interventia este ff ushoara. Inteleg ca la tine problema ar fi trompitzele...iti garantez ca va fi ushoooor. La mine a fost un piiic mai "greu" pentru ca s-a lucrat pe uter, avand o malformatie a cavitatii uterine...mi-a facut histeroscopie asistata laparoscopic. Vrei sa-ti povestesc cum este la laparoscopie??:))
Iti face nenea anestezistul o mica anestezie, iti pune o intrebare si doar ce apuci sa raspunzi si gata...nu mai sti nimik. Te trezeste apoi pe masa( laparoscopia se face pe masa ginecologica)tot cu o intrebare, te conduce la terapie intensiva unde stai cateva ore..sau daca vrei dormi acolo..apoi repede la ssalon. Te ridici din sala de terapie intensiva, mergi... nu simti absolut nici un fel de durere.
Iti fac o mica gaurica langa buric si 2 in dreptul ovarelor..mici micii miciiii... eu a trei saptamani de la laparoscopie si nu am semne pe burtica, doar niste punctulete ..zici ca te-a ciupit un tzantzar :) pe cuvant!
Pleci acasa ..in functie de cum spune medicul..mie a doua zi imi dadea drumul acasa, dar am vrut eu sa mai stau cateva zile..luni m-a operat si joi am plecat acasa.
Sa nu-ti fie teama si sa te consumi ca este fff ushoara interventia. La mine a durat 45 de minute de cand m-au luat in sala si pana am iesit.

postat de crisnemes
Trimise - 09/05/2003 : 10:03:39
--------------------------------------------------------------------------------

Oricum inainte de a merge in sala de operatie o sa primesti o injectie de incurajare si crede-ma pe cuvant o sa mergi acolo de parca ai merge intr-un loc foarte frumos.
Statul in spital depinde de cand te internezi.Eu m-am internat luni si miercuri am plecat acasa.Luni a fost o zi in care am facut analize , apoi am discutat cu medicul despre operatie si apoi cu anestezistul.A doua zi adica marti a fost interventia chirurgicala care o durat cam 45 min si dupa aceea in sala de reanimare, apoi acasa.In sala de operatii intri cu camasuta data de ei si crede-ma pe cuvant ca e mai bine.si eu am vrut sa intru cu camasa mea si asistentele m-au lamurit ca e mai bine cu camasa lor ,acolo se murdareste cu solutii de dezinfectare si nu merita.
La medic o sa vezi tu in spital care cat da.Nici eu nu am stiut cum se dau banii, e bine ca prima data sa dai la anestezist iar apoi la asistente apoi la medic.
Nu trebuie sa te epilezi de loc, nu-ti face probleme din punctul asta de vedere.
Referitor la mersul la servici - daca tu consideri ca dupa 3 zile poti sa mergi cred ca nu e nici o problema dar poti sa stai o saptamana linistita acasa.

postat de Codrina
Trimise - 20/06/2003 : 13:42:21
--------------------------------------------------------------------------------

Fetelor ,
M-am operat laparoscopic la dr. Niculescu. Au trecut trei saptamani de atunci. intre timp, mi-a venit ciclul la doua sapatmani jumatate de la interventie, si la 26 zile de la ciclul precedent.
Poate va mai amintiti ca eram suspecta de trompe infundate la capetele dinspre ovare. Ei bine, dupa operatie mi-a spus ca nu avem nimic la trompe, ci la ovare. Pe foia de externare scria: "Uter si trompe de aspect normal, trompa stanga permeabila, trompa dreapta blocata chiar la intrarea in uter (nu se mai poate face nimic aici), si ovare polimicrochistice. S-a procedat la decorticare ovariana."
Nu mi s-a dat nici un tratament, ci numai recomandarea de a reveni la control pe 4 iulie.
In ce consta exact aceasta decorticare? Se indeparteaza numai teaca care inveleste ovarul cu tot cu chisturi?
Mi s-a mai zis ca nu am voie la mare. Oare de ce?
Vreau sa va spun ca e pentru prima data in viata mea cand menstruatia a durat normal, adica 3-4 zile, caci pana acum m-a tinea vreo 7-8 zile. Oare e de bine?
Am sa ma duc in a 12-13-a zi sa fac o monitorizare echo sa vad cum stau lucrurile cu foliculii.
Cred ca de luna viitoare am sa incep si trat Liviei pentru a mentine efectele operatiei in timp, cu toate ca l-am mai facut inainte timp de o luna. In cazul asta sa mai iau pulberea de marar?
Deocamdata sunt cam debusolata, pentru ca nu stiu ce va urma...
In orice caz, am cam obosit de atatea cautari si intrebari fara raspuns (pe la doctori).
Din cate am citit, radacina PCOS (sindrom ovare polimicrochistice)consta in nivelul ridicat de insulina, care duce la cresterea nivelului hormonilor masculini care impiedica maturizarea foliculilor, astfel ei transformandu-se in chisturi. Deci trebuie schimbat modul de viata: un regim alimentar sarac in carbohidrati, exercitii fizice si trat naturist al Liviei.

postat de blue angel
Trimise - 15/08/2003 : 09:57:17
--------------------------------------------------------------------------------

eu am facut laparoscopie ... la spitalul Filantropia cu dr. Peltecu -un medic si OM extraordinar .
Nu doare pentru ca iti face anestezie totala si habar nu ai ce se-ntampla ...ptr. mine chiar a fost o experienta , mai ales ca nu am fost internata nici o zi in viata mea ... si m-a impresionat sala de opratii care este ultramoderna si care nu are nimic in comun cu spitalul in sine ...
eu am dormit ca un bebelus pana a doua zi dimineata si chiar m-am ridicat din pat , am vazut caseta cu ce s-a intamplat in timpul operatiei ..si am plecat acasa ... intr-o saptamana mi- a scos si atele ... si acum abia se mai vad gaurelele ...asta se-ntampla in iunie ...
in total iti face trei gaurele (dar aici depinde de medic si de cat tine el la estetica trupului tau ) mie mi-a facut una prin buric , si doua laterale dar in limita slipului , intelegi ?
este cea mai buna modalitate de a -ti investiga toate oragenele deodata ... si pe mine greu m-a convins medicul!!! ... o operatie este totusi o operatie ... si intr-adevar ce mi-a displacut cel mai mult a fost acea pregatire ptr. operatie si ... sonda aceaa pentru vezica ... blehehee !
iti recomand sa o faci ca scapi repede si stii exact ce se-ntampla acolo ...
daca te intereseaza sa mergi la dr. Peltecu spune-mi si-ti dau nr. de telefon ... singura problema ar fi ca este fffff ocupat ..asta este si problema mea ....dar daca ajungi la el nu vei regreta ... este si expert in laparoscopie ... daca dai un search pe internet dupa "laparoscopie " o sa vezi o gramada de tratate si carti scrise de el ... dar teoria este una si practica alta ... ei bine, el si in practica este la fel de profesionist ... si este OM .

postat de camitza
Trimise - 15/08/2003 : 11:04:17
--------------------------------------------------------------------------------


Eu am facut laparoscopia la Spitalul Militar Central, la Dl.Gen.Dr.Bratil?, un profesionist si un OM extraordinar, cu dubla specializare: chirurg obstetrician-oncolog. Stiu ca se ajunge la el f.f.greu, dar daca reusiti, o sa fiti foarte multumite.

intr-adevar cea mai urata senzatie este acea sonda care ti-o introduce in vezica si care-ti provoaca o senzatie de usturime cand urinezi.
Si sala de operatie de la SMC era extrem de bine dotata tehnic, parca eram intr-un laborator NASA.
mie nmi-a facut doar 2 gaurele: una in dreptul ovarului stang ( cel cu pb) si una in ombilic, tot de dragul esteticului, adica sa ni-mi mai lase o urma suplimentara.

Nu cred ca exista o legatura directa intre laparo si HSG, doar atat ca daca faci intai HSG ( adica radiografia trompelor) se poate vedea daca trompele tale sunt permeabile prin introducerea acelui lichide de contrast. La unele persoane si acel lichid poate ajuta la desfundarea lor ( la mine din pacate nu a ajutat). HSG din cate imi amintesc a costat in jur de 800.000 lei (anul trecut la o clinica particulara).
Laparo, in primul rand se face la o clinica publica din cate stiu eu, adica daca esti asigurat in sistemul de asig.sociale = gratis (teoretic). Practic, costa in "jur" de 100 $ sau EUR ( chirurg), 1 mil. anestezist + asistente, infirmiere.