Nasterea ingerasului nostru-Adrian

Nasterea ingerasului nostru-Adrian | Autor: Lorelai182003

Link direct la acest mesaj

Uite ca in sfarsit m-am hotarat si eu sa scriu! Pana acum nu prea am avut timp.
Totul a fost extrem de simplu, nici nu ma asteptam. Toata lumea imi zicea ca la prima nastere travaliul tine o groaza de ore, ca nu poti sa nasti fara taietura, ca durerile sunt groaznice etc,etc. Deci eram super stresssata de cum o decurga nasterea.In primul rand sa va spun ca am 18 ani, si fac sport de performanta(calarie) si cred ca si asta m-a ajutat f mult.
Sa incepem, deci, povestioara.
Luni,20 octombrie 2003, ma trezesc eu de dimineata(ma rog de dimineata la ora 11) cu niste dureri cam maricele de burata. Erau exact ca atunci cand esti stricata la stomacel. Ma ridic(cu mare dificultate, ca de eram balenuta) din pat si ma indrept vertiginos(cam cat de vertiginos se poate indrepta o balenuta?) spre W.C. Odata ajunsa acolo, fac eu treaba cu pricina si constat ca durerile nu-mi trec, cum ar fi trebuit. Ma ce pana mea(scuzati cuvantul "mea") ma gandesc eu.Deschit televizorul si vad ca e MISTER WORLD , asa ca ma hotarasc sa stau sa vad(ca nu vazusem) cine castiga, si poate asa imi trec si durerile. Da de unde(mentionez ca m-am trezit cu dureri din 5 in 5 minute)!!! Vine mama disperata"SUN-O PE DOCTORITA!!!!! Ca sa scap de gura ei(nu puteam sa vad MISTER WORLD iau telefonul si o sun. Ii explic situatia si ea ma cheama la spital imediat. Offff deci nu pot sa vad MISTER WORLD, m-au ajuns blestemele sotului!! Ma imbrac eu calm, mama foarte agitata. O sun pe prietena mea Daniela, sa vina si ea la spital, mama e tot agitata! Iesim intr-un final pe usa si luam un taxi. Ajungem unde credeam noi ca e camera de garda si mama si incepe sa tipe la paznici ca sa ne lase sa intram ca eu nasc si bla bla bla!!(eu eram in continuare calma, eram sigura ca nu nasc). Saracii paznici, printre picaturi apuca si eu sa spuna ca trebuie sa mergem la cealalta intrare, ca acolo e camera de garda.
Intrasm noi 3 bine mersi(ca a venit si prietena mea) si mergem la etajul 4, ca aclo mi-a spus dr sa vin(cand am ajuns era ora 12:30-13).Vine si dr cam dupa juma de ora sa ma urca pe masa de consutatii(YACK). Se uita ea p-acolo si spune:mda du-te si interneaza-te repede ca ai 3-4 cm dilatatie(va dati seama cum a reactionat mama!!!) Iau frumos(si calm) parafa si merg jos(cu cele 2 gratii dupa mine) la camera de garda ca sa ma interneze. Deja contractiile erau mult mai puternice si cam la 3-4 min. Acolo, tipa care trebuia sa ma interneze statea de vorba cu alta si-i povestea ce prostii face baiatul ei. In momentul acela m-am enervat si eu!!!!! Adica eu stateam acolo ca spectator!!!! Am inceput sa tip la ea, ea a ramas masca socata(cred ca nimeni nu a mai tipat la ea) si a inceput sa-mi completeze repede fisa de internare(si mi-a cerut doar buletinul).
Dupe ce iau fisa, il sun pe sotiorul meu si ii spun sa vina ca sunt la spital si nasc. La care el, foarte senin, imi spune:"Esti sigura ca nasti?". Va dati seama ca am explodat si am inceput sa tip la el, printre contractii. In consecinta pana m-am schimbat eu in camasuta aceea oribila el a si ajuns la spital(uau, ce influenta sunt!!). Asa ca urcam noi la etajul 5, la nasteri si ma si ia in primire moasa. Cu mine nu putea sa stea decat mama sau sotul sau prietena mea dar pe rand si imbracati intr-un halat. Normal ca pana la urma am incalcat aceasta regula si au stat cam toti cu mine. Ma controleaza si moasa si-mi spune ca am cam 5-6 cm(UAU) si o cheama pe dr care vine si-mi rupe membranele, ca de nu mai aveau ele rabdare sa se rupe natural, si ma pune la monitor. Mentionez ca nu am stat deloc in sala de travaliu decat dupa ce am nascut.
Contractiile erau foarte dese si foarte dureroase si eu ma cam mataiam si moasa a venit si mi-a spus sa nu mai tip ca nu ma ajuta la nimic si eu m-am enervat si am tras un tipat maaaare de am speriat-o! Mi-a facut ea cateva manevre foarte dureroase dar care m-au ajutat si mai mult la dilatatie.
In tot acest timp eu eram pe patul care era in sala de nasteri. Pe la ora 16:00 mi-a facut 2 injectii in burta(fff usturatoare!) ca sa se inmoaie mai bine colul si la 16:15 mi-a mai facut o manevra d-aia dureroasa, eu am impins(m-a durut rau) si m-am oprit din impins. Ea a inceput sa ma indemne sa imping si intr-un final am reusit si caputul a ajuns in vagin.
M-a urcat repede pe masa de nasteri. Acuma eu nu mai simteam nici o durere dar nu prea mai cooperam deoarece nu ma puteam opri din impins!! Moasa era disperata ca nu o gaseau asistentele pe dr si incerca sa-mi protejeze perineul sa nu se rupa. Intr-un final vine si dr!! Incepe sa ma incurajeze, toti ma incurajau. Pe sot si pe mama ii tineam de mana(cred ca le-am rupt vreo 2-3 falancge) si dupa ce am impins f strong de 3 ori a iesit puiul nostru Adrian la ora 16 30 si dupa ce i-a taiat cordonul ombilical mi l-a pus pe burta. Doamne cat era de frumos. Ma asteptam sa fie mult mai urat, dar el era adorabil.
Un pui de om de 3400g si 50 cm, cu parul blondut si ochii caprui. Ni ci mie nici sotului si nici mamei nu ne venea sa credem. Ne uitam toti la aceasta creatie minunata care plangea de mama focului. Intr-un final a intrat si prietena mea si inca un prieten de-al nostru. Dupa ce a inspectat dr ce se intampla acolo m-a curatat si m-am dus in sala de travaliu unde am stat 2 ore sa ma masez pe burta cu o sticla cu apa rece sa se retraga uterul.
Dupa ce m-au instalat in salon au venit toti la mine si se minunau de cat de frumos poate sa doarma ingerasul nostru. Cat de senin era si ce lin respira.
Sotul mi-a adus un buchet maaaare de trandafiri albi si mancare deoarece eram moarta de foame!!
Stau acum si ma gandesc ca am trecut de pronosticuri: am avut o nastere extrem de usoara, nu m-au taiat si nici nu m-am rupt, si travaliul nu a durat o groaza de ore, si am nascut fara epidurala!
Ii multumim lui Dumnezeu pentru ingerasul pe care ni l-a trimis! Suntem extrem de fericiti si inseparabili toti trei!
Iar voua va multumesc pentru rabdarea pe care ati avut-o de ami citi povestea pana la capat!
Va pup dulce si nastere la fel de usoara ca a mea la toate mamicile!!!

Lorelai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Lorelai,
Felicitari! Foarte frumoasa povestea ta si cu un final mai mult decat fericit. Am citi pe topicul mamicilor de oct-nov despre faptul ca ai nascut f. usor si fara epiziotomie. Mai rar, cred, asa ceva!
Bravo tie si multa, multa sanatate in continuare. Sa va traiasca puiutzul, sa creasca mare si frumos, sa fie norocos si destept, iar voi, parintii lui, sa va bucurati de implinirile lui.
Adriana in 29 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Felicitari! Sa iti traiasca puiul mic. Pana la urma ai mai vazut Mister World?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:


Felicitari Lorelai! Sa va aduca puiul numai bucurii, sa fie sanatos si fericit.
Imi place tare mult sa citesc povestiri adevarate despre nasteri, chiar daca nu toate sunt usoare, dar in felul asta stiu cat de cat la ce ma pot astepta, desi mai e mult pana atunci...

Cu drag,

Irina si bebe(ii?) din burtica

saptamana 13 (DPN 9 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Sa-ti traiasca Adrian si sa va aduca numai bucurii! Ce frumoasa poveste! Ei, acu asteptam si pozele sa-ti vedem mandretzea de baietzel. Mai rar asha nastere, bravo !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Felicitari,mamica fericita!Bravo foarte frumos!
Adrian,bun venit pe lume,sa fii sanatos tun si sa ai o viata frumoasa,alaturi de cei dragi!
Va asteptam cu poze!


***Alba***
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Sa va traiasca ingerashul, shi voi alaturi de el.

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Bravo, Lorelei!
Sa-ti traiasca baietelul si sa-ti umple viata de bucurie.
18 ani, spui ? Bravo,inca o data !

alina v.

http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Felicitari Lorelai

Tineretea si faptul ca faci sport te-au ajutat sa treci usor peste experienta nasterii. Sa aveti parte numai de bucurii din partea ingerasului blond.



Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Felicitari! Sa-ti traiasca baietelul si sa te bucuri de el!...

_Ella & Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Felicitari! Sa iti traiasca puiutul!

O zi placuta!
Eli

Mergi la inceput