Tot despre pasapoarte

Tot despre pasapoarte | Autor: GabrielaG

Link direct la acest mesaj

Situatia e urmatoarea:
Sotul meu e plecat cu o bursa in strainatate, vrem sa mergem la el de craciun(eu si BB mare), dar copilul nu are pasaport. TRebuie acordul tatalui prin notariat ca sa ii pot face pasaport. OK.
Intreb o notarita care sunt formalitatile si imi spune ca trebuie el sa mearga la ambasada sau la consulat si sa-si dea acolo acordul, pt ca daca ar merge la orice notar din orasul unde este, nu e valabila legalizarea si ar trebui apoi eu aici, dupa ce as traduce la traducatorii autorizati sa merg la ministerul de externe sa valideze.
Intreb o avocata si imi zice ca nu e nici o problema, poate face acolo la un notariat si se valideaza aici.
Intreb aici(in Iasi )la serviciul pasapoarte si imi spune ca trebuie sa mearga la consulat sau ambasada, ca nu se poate prin notar.
OK. Sotul e de acord sa mearga la consulat(desi e la 400 si ceva de km distanta), dar cei din FR de la consulat au zis ca poate face si prin notarul din FR nu e nevoie sa se deplaseze pana acolo.
Vreau si eu o solutie pertinenta, adica un nr. de hotarare, lege care reglementeaza chestiile astea. Ca zau ca imi vine sa-mi iau campii.
Ciu multumiri pentru ceea ce faceti aici,
Gabriela si baiewtii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Se poate face legalizarea atat prin notarul din FR, cat si prin consulat. Diferenta este ca actele legalizate la notar sunt redactate in limba oficiala de acolo, urmand a fi traduse de un traducator autorizat in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Liviu, multumesc mult. Mi se pare logic sa fie asa, dar aici la pasapoarte au spus ca nu e valabil pt ei.Nu e asa de greu sau costisitor sa merg aici la un traducator autorizat.
Offff
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Incearca si pe http://www.mi.ro/Diacritice/InformatiiMI/Acte_NecINF/PasaportINF/apasinf.htm
Este site-ul oficial al politiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Multumesc Liviu. Le-am scris celor de la minister, dar azi am fost iar la pasapoarte. Se poate si cu legalizare de la notariat, dar apoi trebuie sa merg la Bucuresti si de acolo ceva cu o apostila de la Haga, mi-au spus ca trebuie. Asa ca...mai ales sotul ca tre sa umble pe drumuri.
Multumiri,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Tot eu revin cu o intrebare.
Cei de la consulatul de acolo spun ca nu au mai facut asa ceva niciodata, asa ca va intreb pe voi, ce ar trebui sa contina?
Eu banuiesc ca este o declaratie, am gasit un text potrivit, dar cei de acolo ce vor trebui sa scrie? Banuiesc ca ceva de genul:" Incheiat in fata mea....azi....etc...". Stiti cumva vreo formulare oficiala? Sau cum vi se pare voua ca ar putea sa sune sa fie cat mai oficial?

Si daca baietelul are 5 ani si ceva e vreo problema daca ii fac pasaport nou? Ca am vazut ca sunt aceleasi costuri si daca il trec in pasaport si cum al meu expira peste 2 ani...
Multumesc din nou foarte mult,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Cum adica sa fie problema ca-i faci pasaport nou? Nu ai alta alternativa. Nu se mai trec de mult copiii in pasaportul parintilor.

quote:
Originally posted by GabrielaG



Si daca baietelul are 5 ani si ceva e vreo problema daca ii fac pasaport nou? Ca am vazut ca sunt aceleasi costuri si daca il trec in pasaport si cum al meu expira peste 2 ani...
Multumesc din nou foarte mult,
Gabriela si baietii



Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Gabriela,

Eu am trecut prin aceasta procedura (scoatere a pasaportului pt. baiatul meu) si anul acesta, dupa intrarea in vigoare a noii legi a pasapoartelor, si acum aproape 6 ani.

Ce pot sa iti precizez: acordul tatalui este necesar pt. eliberarea pasaportului copilului.
Acest acord se face pe un formular-tip, trebuie insotit de o fotografie-tip a celui ce isi da acordul, actul fiind legalizat de ambasada. Orice alt act nu e valabil (inainte era, potrivit noii legislatii - nu).

Copiii nu se mai trec pe pasapoartele parintilor, li se fac pasapoarte separate.

Asadar sotul tau trebuie sa mearga la Ambasada Romaniei, sa faca acel act (nu-mi vine sa cred ca nu stiu ei despre ce e vorba!), sa ti-l trimita - iar tu mergi cu actul la Serviciul Pasapoarte Iasi .

Cum noi ne-am facut pasapoartele tot la Iasi :)))), stiu deja ce cer aia. Daca mai ai nelamuriri, intreaba-ma.

Julie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Multumesc foarte mult. El va merge la consulat, nu la ambasada ca ii este mai aproape. Acolo i s-a spus ca nu au mai avut asa o situatie si nu stiu ce trebuie scris(fie vorba intre noi cat au vorbit la telefon au inceput sa se intrebe acolo intre ei oare cum se face si au concluzionat ei ca cel mai bine e sa mearga la un notar in Toulouse, unde sta sotul. Ei habar n-au ca s-a schimbat procedura).
Multumesc foarte mult,
Gabriela si baietii
Julie, ce fel trebuie sa fie poza tip? Pasaport, buletin?
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Poza de pasaport, daca retin.
Mai bine sa dea sotul tau un telefon la ambasada Ro, sa vorbeasca si cu aceia. Poate aia or sa contacteze consulatul sau o sa-l lamureasca pe sotul tau daca un act facut la notar e valabil.

Cei de aici ne-au zis categoric ca nu e valabil nici un alt act in afara de formularul acela tipizat - fapt ulterior dovedit si la Pasapoarte in Iasi... Dar nici sa bag mana in foc nu pot, poate exista niste acorduri intre Ro si Franta care fac ca actele facute in Franta la notariat sa fie valabile in Ro...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Multumesc din suflet.
A sunat din nou, s-au dumirit cei de acolo ce si cum trebuie, deci marti am si declaratia. Sper sa ajunga in timp util ca sa nu prindem perioada de 11 zile libere date de statul roman la bugetari de sarbatori.
Multumesc inca o data, faceti o treaba extraordinara aici,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput