Nas infundat-Picaturile de nas in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amalita spune:

Eu cred ca se exagereaza cu multe lucruri in general si cu vitamina A, in special. Nu cred ca o crema cu vit A care se da pe fata poate ajunge in sange si la bb. Iar vitamina A proretinol de care vorbeam si care se pune cateva picaturi in nas, nici atat. Oricum am vorbit si cu medicul meu ORL care mi-a confirmat acelasi lucru.
Pentru exemplificare, am pus aici extrasul de pe site-ul cu pricina care nu stiu de ce creaza asa panica. Daca se observa se vorbeste de doze mari.

fortes doses, dépassant 25 000 UI par jour :
- Austral Prescriber 1989;12:26-27.
Surtout les fortes doses avant la septième semaine de gestation et même à des doses faibles, au delà de 10 000 UI par jour, chez la mère, le risque de malformations de la crête neurale serait triplé, le risque de malformations neurologiques est estimé à 1 sur 57 :
- N Engl J Med 1995;333:1369-1373.
- N Engl J Med 1995;333:1414-1415.

Fetelor, nu mai fiti asa panicoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Vitamina A este absolut necesara mai ales in primele luni de sarcina, cu conditia sa nu se depaseasca doza de 10000 unitati pe zi (dupa cum spune si Amalita).
Pentru ca o substanta sa afecteze fatul trebuie sa ajunga in sange, iar picaturile de nas nu sunt asimilate nici in proprtie de 10%, de cele mai multe ori au un efect local si atat.

Sunt nevoita sa repet vorbele Amalitei, nu mai fiti asa panicoase, fetelor, mii de generatii de copiii s-au nascut fara atatea controale medicale si carti si sfaturi contradictorii, nu se intampla nimic de la niste banale de picaturi. Asta, desigur, daca nu ingurgitati cate o sticla pe zi...

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by roisin

[...] mii de generatii de copii s-au nascut fara atatea controale medicale si carti si sfaturi contradictorii [...]


Adevarat, dar si mai adevarat este faptul ca in ultima suta de ani frecventa accidentelor gestationale (sarcini intrerupte spontan inainte de termen sau cu produs degradat la termen) s-a redus de aproape 50 ori (!!!). Si apoi, paza buna trece primejdia rea... Fapt pt care in mod indiscutabil argumentul de mai sus este de departe lipsit de validitate. Nu spun ca ar trebui ca toate gravidele sa se gaseasca intr-o stare permanenta de panica, dar linistea sufleteasca o dobandesti in primul rand printr-o buna documentare. Ignoranta, chiar daca iti asigura o plaja larga a relaxarii psihice ("fericiti cei saraci cu duhul", spune Biblia), ofera o plaja si mai larga aparitiei si evolutiei nestanjenite a fenomenelor patologice legate de sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Din pacate, sunt o gramada de medici care in loc sa ofere informatii pertinente si sa isi linisteasca pacientele, le sperie cu argumente de genul: nu-ti pune vitamina A in nas, ca iese copilul cu malformatii.
In timpul sarcinii eu am intors internetul pe toate partile si am citit tot ce era de citit, dar daca nu as fi avut aceasta oportunitate si m-as fi lasat in baza primului medic gasit, sau a celor 20.000 de sfaturi ale binevoitorilor, in mod cert ajungeam la balamuc.

Am sa fiu intotdeauna de parere ca trebuie musai sa te informezi, din cat mai multe surse, asupra problemelor pe care le ai, insa cred ca de la o vreme avem tendinta sa ne facem muuult prea multe probleme, si sa le exageram in permanenta, si e pacat cand acest lucru se intampla vizavi de o sarcina... pentru ca cele 9 luni trec foarte repede si noi ramanem cu panica si cu stresul.

Asa incat, domnule doctor, cu riscul de a indemna lumea la ignoranta, cred ca ar fi bine sa mai dam naibii statisticile si sa nu uitam ca sarcina nu e o boala, iar fenomenele patologice sunt de cele mai multe ori imposibil de controlat de catre viitoarea mama.

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by roisin

Vitamina A este absolut necesara mai ales in primele luni de sarcina, cu conditia sa nu se depaseasca doza de 10000 unitati pe zi

Necesarul zilnic de vitamina A pe parcursul sarcinii nu depaseste 2500ui. Cantitatea administrata trebuie sa se situeze la nivelul acestei valori si oricum trebuie sa nu depaseasca 5000ui/zi. La peste 10.000ui/zi corelatia statistica intre efectele embriotoxice si doza administrata este semnificativa statistic. Acelasi lucru spune in esenta si paragraful citat cateva mesaje mai sus (in lb. franceza).

Vitamina A uleioasa are o concentratie de 30.000ui/ml (flacoane de 10 ml). Cu aproximatie, 1ml are 20 picaturi. Fiecare picatura contine deci 1500ui retinil-acetat. Adica 2 picaturi pe zi acopera necesarul. Sau 10 picaturi inseamna 15.000ui!!! Concluziile se autoimpun, in opinia mea...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Si eu am probleme cu o rinita alergica si am folosit in sarcina MARIMER si VIBROCIL, ambele recomandate si pentru bebei, deci fara contraindicatii pentru gravidutze.
Adrianain 31 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by roisin

[...] fenomenele patologice sunt de cele mai multe ori imposibil de controlat de catre viitoarea mama.


Eronat. Cu sprijin medical foarte multe fenomene patologice legate de sarcina pot fi daca nu corectate, cel putin diminuate ca intensitate. Oricum, afirmatia citata mai sus nu implica nicidecum ca viitoarea mama trebuie lasata sa-si autoinduca artificial fenomene patologice. Deci din cel putin doua puncte de vedere nu poate avea valoare argumentativa in tema discutata.

quote:
Originally posted by roisin

Asa incat, domnule doctor, cu riscul de a indemna lumea la ignoranta, cred ca ar fi bine sa mai dam naibii statisticile [...]


No comment...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

quote:
Adica 2 picaturi pe zi acopera necesarul


2 picaturi administrate cum? Noi vorbim de cele puse in nas, de ce nu ne explicati cum se asimileaza in organism picaturile puse in nas?

Restul discutiei o consider incheiata, personal (dupa o sarcina fericita, al carei rezultat este un bebe ideal) cred ca americanii nu-s deloc idioti cand te cheama la doctor din an in Paste, iti fac fix o ecografie si te lasa sa-ti vezi in liniste de sarcina...

quote:
Oricum, afirmatia citata mai sus nu implica nicidecum ca viitoarea mama trebuie lasata sa-si autoinduca artificial fenomene patologice.


La asta ma vad nevoita sa spun eu insami "no comment". Urate concluzii ati mai tras...

PS Ca sa raspund (ar fi a 4-a oara, cred) la subiectul cu picaturile in timpul sarcinii, eu am folosit Olynth pentru copii, in medie o data, de doua ori pe zi, pe tot parcursul sarcinii, la recomandarea medicului ORL (unul cu ceva renume). Totul a fost ok.

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by ad_risnov

Si eu am probleme cu o rinita alergica si am folosit in sarcina MARIMER si VIBROCIL, ambele recomandate si pentru bebei, deci fara contraindicatii pentru gravidutze.
Adrianain 31 de saptamani


Acetatul de retinol interfera cu procesele de diferentiere ale tubului neural. Aceste procese sunt de mult incheiate in momentul nasterii. Deci (logic) acetatul de retinol in doze ce pot fi administrate unui nou nascut nu este in mod automat inofensiv pentru embrionul si fatul in dezvoltare.

Aclasi lucru este valabil si pentru oricare alte medicamente. Vibrocilul, de exemplu, este contraindicat in sarcina (l-am ales pe acesta pt ca a fost mentionat in mesajul original, nu pt ca ar contine retinol acetat). Dealtfel, Vibrocilul trebuie administrat, spun producatorii, cu prudenta si retinere copiilor peste 1 an si NU se administraza celor sub aceasta varsta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by roisin

quote:
Adica 2 picaturi pe zi acopera necesarul


2 picaturi administrate cum? Noi vorbim de cele puse in nas, de ce nu ne explicati cum se asimileaza in organism picaturile puse in nas?


Va explic. Nimeni nu administraza in nas 2-3 picaturi dintr-o solutie. Pentru simplul motiv ca volumul de solutie administrat astfel ar fi prea mic pentru a avea efect. Parte din solutia administrata patrunde din cavitatile nazale in faringe si este inghitita. A lua in calcul strict absorbtia redusa la nivelul mucoasei nazale este deci eronat.

A nu se intelege din cele de mai sus ca administrarea Vitaminei A uleioase pe cale nazala are in mod neaparat efecte nocive asupra fatului. Din cele (sa zicem) 10 picaturi administrate in ambele nari, cam jumatate ramane pe peretii cavitatii nazale si mai mult de jumatate din rest se intinde pe peretii faringieni si esofag (de unde este totusi antrenata in timp in restul tractului digestiv). In fine, din ceea ce ajunge in stomac si intestin, numai o parte se absoarbe. Dar daca cele 10 picaturi se administreaza de 4-5-6 ori pe zi? Ideea este ca daca nu se exagereaza, daca eventual se corecteaza aportul de retinol acetat pe alte cai (orala, de exemplu), sau daca administrarea se face timp scurt nu pot exista riscuri reale asupra produsului de conceptie.

quote:
Originally posted by roisin

Restul discutiei o consider incheiata, personal (dupa o sarcina fericita, al carei rezultat este un bebe ideal) cred ca americanii nu-s deloc idioti cand te cheama la doctor din an in Paste, iti fac fix o ecografie si te lasa sa-ti vezi in liniste de sarcina...


Sincer, nu inteleg motivul tonului agresiv. In pofida faptului ca sustineti lucruri lipsite de orice baza stiintifica, in virtutea experientei personale, cred ca v-am vorbit (mult prea) calm... Experienta personala este extrem de utila individului in cauza, dar din punct de vedere biologic fiecare individ este foarte diferit de ceilalti. De aceea, ceea ce este bun pentru un pacient poate fi chiar contraindicat altuia, in conditiile aceleiasi boli. Dealtfel, exista un dicton medical de importanta capitala care spune ca "nu exista boli, ci bolnavi"... Transmiterea "sfaturilor medicale" pe baza principiului "la mine a mers" este una din cele mai periculoase proceduri posibile. De aceea am si intervenit in discutie.

Americanii sunt ultra-economi, hiper-tehnologizati, super-informati, au un standard de viata incredibil si dispun de un sistem sanitar ce functioneaza (aproape) impecabil. Nici unul dintre atributele de mai sus nu se aplica societatii si sistemului sanitar din RO. Deci comparatia este, ca multe dintre afirmatiile Dvs, invalida.

quote:
Originally posted by roisin

quote:
[quote]Oricum, afirmatia citata mai sus nu implica nicidecum ca viitoarea mama trebuie lasata sa-si autoinduca artificial fenomene patologice.


La asta ma vad nevoita sa spun eu insami "no comment". Urate concluzii ati mai tras...


Indemnand la ignorarea semnalelor de alarma transmise de comunitatea stiintifica medicala si la minimalizarea unor riscuri dovedite, indemnati implicit viitoarele mamici a se supune riscului de a-si autoinduce fenomene negative pe parcursul sarcinii. Prin urmare concluzia de mai sus se autoimpune. Daca este urata, nu face altceva decat sa demonstreze prin ea insasi nocivitatea opiniilor pe care le propagati.

Mergi la inceput